• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 5(121)/2019

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator   

  Sterowanie CM40, centrum proszkowe na inżektorach IG07. Fot. Agata Ciesielska, Whirlpool

  Sterowanie CM40, centrum proszkowe na inżektorach IG07. Fot. Agata Ciesielska, Whirlpool

  Strona 1 z 2

  Cel inwestora osiągnięty – zwiększenie wydajności, poprawa jakości powłoki, redukcja odpadu proszku i czasu zmiany koloru

  Firma Whirlpool Corporation to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Benton Harbor w stanie Michigan, jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się produkcją i sprzedażą sprzętu AGD. Whirlpool Company Polska Sp. z o.o., będąca częścią tej korporacji, w 2018 roku podjęła decyzję o wymianie gniazda malowania proszkowego w Fabryce Lodówek produkującej 1 400 000 lodówek rocznie. 

  Generalnym celem inwestycji było zwiększenie wydajności. Założono, że wysoka efektywność pokrycia oferowana przez aplikację nowej generacji umożliwi zmianę prędkości przenośnika z 5,5 na 7,0 m/min, poprawi jakość powłoki, zredukuje odpad proszku, a zastosowanie nowoczesnej kabiny zminimalizuje ryzyko wtrąceń w powłoce oraz skróci czas zmiany koloru z 60 do 15 minut. Od nowego systemu oczekiwano także niezawodności i ograniczenia do minimum czynności obsługowych. Po wnikliwej analizie zaproponowanych przez oferentów różnych rozwiązań technicznych wybór padł na urządzenia firmy Gema Switzerland reprezentowanej w tym projekcie przez oficjalnego dystrybutora – firmę P.C. Systems Sp. z o.o. Kolejnym etapem było przeprowadzenie testów malowania w laboratorium Gema Switzerland mających na celu ostateczne potwierdzenie konfiguracji aplikacji proszkowej oraz wypracowanie programów malowania pomocnych na etapie rozruchu instalacji. 

  Ustalono ostateczną konfigurację urządzeń:

  • 1 kabina proszkowa Magic Compact EquiFlow BA04 wyposażona w jedno stanowisko do domalowania ręcznego na wyjściu z kabiny
  • 1 cyklon EZ04 – 20 000 m3/h
  • 2 filtry końcowe – 20 000 m3/h
  • 1 filtr końcowy – 4000 m3/h 
  • 1 centrum proszkowe OptiCenter OC02 wyposażone w sito ultradźwiękowe US06
  • 28 pistoletów automatycznych OptiGun GA03-X
  • 1 pistolet ręczny OptiSelect GM03
  • 2 manipulatory ZA07 & XT10
  • 3 pompy transferowe PP06 
  • 1 sito AZO
  • 1 panel operatorski MagicControl CM 40
  • 1 system tłumienia ognia firmy STS Brandschutzsysteme GmbH.

  Większość użytych w tym projekcie komponentów to standardowe urządzenia firmy Gema Switzerland opisywane wielokrotnie na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego” przy okazji relacji z innych inwestycji. Jednakże uważny czytelnik odnotuje zapewne, że w specyfikacji są dwa filtry końcowe, a tylko jeden cyklon. Wynika to z bardzo ciekawego rozwiązania, jakim jest zastosowanie dwóch oddzielnych układów odzysku proszku: jeden dla białego koloru, a drugi dla pozostałych kolorów. W systemie dla białego koloru proszek z over sprayu wyciągany jest do filtra końcowego wyposażonego w zbiornik z fluidyzacją, z którego za pomocą pompy transferowej przesyłany jest do sita AZO i dalej z powrotem do centrum proszkowego. System do wielu kolorów to klasyczny układ z cyklonem, czyli: odzyskany proszek spod cyklonu transportowany jest do centrum proszkowego. Standardowa kabina proszkowa MagicCompact EquiFlow wyposażona została w tym przypadku w dwa przyłącza wentylacji ze  specjalnymi zasuwami, które są naprzemiennie zamykane lub otwierane w zależności od aktualnie używanej opcji. W tych przyłączach znajdują się również specjalne klapy rewizyjne umożliwiające ich dokładne oczyszczenie podczas procedury zmiany koloru. Nad logiką pracy całego układu czuwa system sterowania, kontrolujący za pomocą czujników, czy położenie klap jest zgodne z opcją wybraną na głównym panelu sterującym.
  W przypadku niezgodności system jest natychmiast wyłączany w trybie awaryjnym. Wszystkie zabezpieczenia oraz inteligentny software mają na celu tylko jedno: zapobiec zanieczyszczeniu proszku farbą z drugiego układu.
  Dzięki zastosowaniu oddzielnego systemu odzysku dla farby białej znacząco zredukowano odpad, zminimalizowano także ryzyko zanieczyszczenia innym kolorem.
  Wracając do innych komponentów aplikacji, na uwagę zasługuje nowy główny panel operatorski MagicControl CM40 pracujący w standardzie Industry 4.0.
  Wyposażony został w kolorowy, dotykowy wyświetlacz TFT 15,6” oraz przyjazny, czytelny interfejs graficzny. Komunikacja z innymi elementami systemu, takimi jak centrum proszkowe, manipulatory, jednostki sterujące pistoletów czy system rozpoznawania detalu odbywa się za pomocą sieci CAN-Bus. Panel ma również na pokładzie złącze Ethernet umożliwiające komunikację z jednostką nadrzędną, np. sterowaniem całej malarni, połączenie online z nadzorem produkcji lub serwisem Gema Switzerland. Z poziomu MagicControl CM40 można sterować wszystkimi  urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji oraz uruchamiać procedury diagnostyczne. System umożliwia tworzenie programów malowania, na które składa się pakiet użytych dla danego detalu parametrów pistoletów i manipulatorów.
  Wychodząc naprzeciw wymaganiom standardów Industry 4.0, MagicControl CM40 przechowuje dane statystyczne dotyczące partii produkcyjnych, wydajności, czasu przestojów, zużycia farby, energii elektrycznej czy sprężonego  powietrza. Wybrane dane operacyjne mogą być przechowywane w zewnętrznej bazie danych, GemaConnect zapewnia bezpieczeństwo i łatwość dostępu do ważnych danych aplikacji w dowolnym momencie. Modułowa struktura MagicControl 4.0 ułatwia integrację z istniejącymi systemami. Stanowi doskonałe narzędzie wspierające planowanie i zarządzanie produkcją.    

  GALERIA ZDJĘĆ

  Sterowanie CM40. Fot. Gema Switzerland
  Sterowanie CM40. Fot. Gema Switzerland
  Filtr końcowy Monocolor. Fot. Agata Ciesielska, Whirlpool
  System wentylacji Monocolor. Fot. Agata Ciesielska, Whirlpool

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 5(121)/2019

  Reklama
  C1 - prenumerata