• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 6(134)/2021

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

  Strona 1 z 9

  TDS, czyli karty danych technicznych – instrukcja obsługi produktu

  Farba proszkowa to nie tylko pudełko proszku. Za tym jednym pudełkiem stoi wiedza, doświadczenie i umiejętności nierzadko dziesiątek umysłów: od osoby projektującej właściwości i cechy farby, po chemików i laborantów dobierających parametry spełniające postawione założenia. Żeby wykorzystać w pełni te cechy zawsze należy zapoznać się z właściwościami i charakterystyką produktu. Nie wykorzystamy całego potencjału produktu bez zrozumienia jego właściwości, bez ich odpowiedniego dopasowania do indywidualnych potrzeb, bez prawidłowej aplikacji. Po to „szyje się je na miarę”, by trafiać dokładnie w potrzeby i oczekiwania. 

  Każdy użytkownik ogólnie pojętych środków chemicznych, w tym również farb proszkowych, powinien posiadać aktualne dokumenty techniczne stosowanych produktów, m.in kartę charakterystyki oraz kartę danych technicznych. Przed rozpoczęciem prac wskazane jest zapoznanie się z treścią dokumentów w celu właściwego ich przetwarzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest udostępnienie ich swoim pracownikom.
  Karty charakterystyki (z ang. Material Safety Data Sheet, tzw. MSDS) są dostępne dla wszystkich substancji i mieszanin, na które mogą być narażeni ludzie podczas pracy. Karty charakterystyki powinny być również dostępne w miejscu pracy, tak aby w razie wypadku, awarii lub pożaru właściwe służby mogły zapoznać się z możliwymi zagrożeniami.

  Karty danych technicznych (z ang. Technical Data Sheet, tzw. TDS) są dokumentami informacyjnymi, które zawierają przede wszystkim parametry techniczne oraz właściwości fizykochemiczne produktu. Producent może też określić przewidywane zastosowanie, zalecany sposób przetwarzania oraz warunki bezpiecznego magazynowania i transportu (które mogą być bardzo niestandardowe, jak np. w przypadku akryli). Karta danych technicznych nie ma prawnie zdefiniowanych wymagań w zakresie treści czy dostępności, to producent decyduje o jej ostatecznej formie i zawartości. 
  Oba dokumenty są nierozłącznym elementem farb proszkowych dostarczanym przez producentów oraz powinny być jednymi z podstawowych dokumentów, z którymi każdy lakiernik, technolog i/lub osoba odpowiedzialna za proces lakierowania powinna zapoznać się w pierwszej kolejności. Należy bezwarunkowo pamiętać, że zapoznanie się z dokumentami technicznymi jest niezbędne, aby prawidłowo i bezpiecznie obchodzić się z substancjami chemicznymi, a takimi są farby proszkowe.
  Oczywiście, wraz ze wzrostem świadomości użytkowników farb proszkowych, specyficznych wymagań klientów końcowych, wymagań specyfikacji projektowych, użytkownicy coraz częściej pytają o techniczne aspekty aplikowanych produktów, więc również o wspomniane karty danych technicznych (TDS).
  Jakie w takim razie informacje możemy znaleźć w kartach danych technicznych? Jak czytać dokumentację techniczną? Na jakie informacje zamieszczone w karcie danych technicznych (TDS) powinno się zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć problemów podczas użytkowania i aplikacji farby proszkowej?

  GALERIA ZDJĘĆ

  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie
  Ogrom wiedzy w jednym dokumencie

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...