• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(136)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  13.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Optymalizacja − modne od wielu lat słowo, którego owocem jest jakieś optimum. W naszym przypadku jest to właściwe przygotowanie budynku do instalacji i pracy nowej lakierni przemysłowej w oparciu o dostępny budżet. Celem każdego inwestora jest zapłacić dokładnie tyle, ile potrzeba, za to, co jest niezbędne do działania kompletnego procesu. 

    Uwaga, poniżej piszę o dobrych praktykach, jakie zrealizowałem razem z inwestorami, które mają zastosowanie po spełnieniu wymagań Prawa budowlanego uwzględniającego normy ochrony przeciwpożarowej i BHP.
    Sukces to drabina przystawiona do odpowiedniej ściany, a poniższe punkty to szczeble, z których jest ona zbudowana.

    Lokalizacja 
    Lakiernia powinna być umieszczona w dedykowanej przestrzeni. Oddzielona od innych procesów przed i po malowaniu. Wjazd i wstęp ograniczony do minimum. Dostarczanie i odbiór materiałów przez otwory technologiczne w oparciu o zintegrowany z technologią system transportowy. Alternatywne rozwiązania to lakiernia połączona z montażem „czystym” lub ze strefą pakowania i magazynem. Najbardziej niekorzystne rozwiązanie to umieszczenie lakierni w tej samej strefie, gdzie wykonywana jest „brudna” produkcja.

    Powierzchnia
    Idealne wykorzystanie dostępnej przestrzeni koniecznie musi uwzględniać wystarczającą ilość miejsca na logistykę i magazynowanie – hala wybudowana tylko na urządzenia technologiczne to dramat dla obsługi i osób, które będą nią zarządzać. Niewskazane jest wciskanie lakierni do kąta lub ściany – warto zachować odstęp 0,8−1 metra. Zostanie to wykorzystane na serwis, drogi ewakuacyjne lub okresową inspekcję.

    Wysokość
    Teoretycznie hala nigdy nie jest za wysoka, ale to kosztuje. W związku z tym, czy będziemy potrafili tę wysokość wykorzystać? Urządzenia ustawione na paru poziomach − jedno nad drugim pozwalają na zaoszczędzenie dużych powierzchni. Przykładem są linie wielopoziomowe do malowania karoserii samochodowych, gdzie standardem są minimum cztery poziomy, a często sześć. Oczywiście wtedy hala ma 32 metry wysokości. 

    Drugi nurt skłania się w kierunku za niskich obiektów, w których technologia jest wciśnięta na milimetry. Wielokrotnie takie rozwiązanie działa bardzo poprawnie, ale problemem staje się za wysoka temperatura w hali. W konsekwencji utrudnione jest naturalne chłodzenie detali i komfort pracy personelu. 

    Posadzka
    Posadzka dobrana do obciążeń. Uwaga, tzw. standardowa posadzka przemysłowa dostosowana do komunikacji wózków widłowych sprawdza się w 95% − szkoda pieniędzy na dodatkowe wzmocnienia pod obciążenia punktowe. 
    Zagłębienia w posadzce i budowa ciągów technologicznych na konstrukcji musi być dobrze przemyślana – bardzo pomocne będą tu zaawansowane systemy transportowe, które z łatwością pokonują wjazdy i zjazdy pomiędzy kolejnymi urządzeniami.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Nowa lakiernia vs optymalne wykorzystanie hali
    Nowa lakiernia vs optymalne wykorzystanie hali

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...