Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 1(105)/2017

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Efektywna zmiana koloru w czasie krótszym niż 5 minut

  Producent zewnętrznych drzwi Groke Türen und Tore GmbH z Karlsruhe w celu zapewnienia najwyższej jakości pokrycia, jak również elastyczności produkcji, a co się z tym wiąże, możliwości zaoferowania klientom szerokiej gamy kolorów, zdecydował się na zainstalowanie systemu pokrywania proszkowego od firmy MS Carlisle Fluid Technology.

  Produkty firmy Groke Türen und Tore GmbH, której siedziba znajduje się w Karlsruhe w Niemczech, są bardzo dobrze znane w świecie architektury, szczególnie ze swojego ponadczasowego wzornictwa oraz kolorów. – Nasza firma zapewniła sobie miejsce w czołówce, wysoką pozycję zawdzięczamy elastyczności, rzetelnym dostawom oraz rozwinięciu naszych własnych zaawansowanych systemów profili aluminiowych dla drzwi wejściowych – wyjaśnia Norbert Bernardi, project manager w firmie Groke, odpowiedzialny za planowanie oraz instalowanie nowych systemów pokrywania proszkowego MS. – Przed 2015 rokiem wszystkie powłoki były nakładane u zewnętrznego wykonawcy, a następnie wykończone elementy były montowane u nas w fabryce. Chociaż nasi podwykonawcy oferowali doskonałą jakość wykończeń, pojawiły się jednak problemy związane z uszkodzeniami występującymi podczas transportu. W efekcie, naprawa uszkodzonych części okazała się praktycznie niemożliwa do wykonania w Groke, także szybka dostawa specjalnego koloru stanowiła problem.
  Firma zdecydowała się wyeliminować wspomniany problem, aby podnieść jeszcze bardziej swoją konkurencyjność. Z tego powodu zaczęła poszukiwania własnego systemu malowania, który pozwoliłby osiągnąć większą prędkość oraz elastyczność produkcji.
  Jak we wszystkich dziedzinach architektury, kolorystyka drzwi nieustannie się powiększa i zmienia. – Zdarza się, iż musimy zmieniać kolor na naszej linii produkcyjnej trzy lub cztery razy dziennie – wyjaśnia Norbert Bernardi. – Innym razem pracujemy z tym samym kolorem przez dłuższy czas. Z tego powodu, kluczowym elementem podczas wyboru nowego systemu była możliwość wydajnej zmiany koloru w ciągu pięciu minut.
  W celu dokonania testu oceniającego, stworzono szczegółową listę wszystkich wymagań funkcjonalnych dla nowego systemu i wysłano ją do głównych producentów systemów. Ostatecznie, najbardziej dostosowane rozwiązanie pojawiło się od firmy MS Carlisle Fluid Technology. Opierało się ono na dwóch głównych elementach: bliźniaczej „kuchni” proszkowej, jednej będącej w stanie gotowości, a drugiej w stanie pracy oraz jednostki służącej do czyszczenia pistoletów proszkowych.
  – Z łatwością jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom dotyczącym uzyskiwania wysokiej jakości powłok dzięki naszym wykonanym z tworzyw sztucznych kabinom natryskowym oraz przetestowanymi kuchniami proszkowymi z filtrem ultradźwiękowym – w tym przypadku zastosowana została wersja podwójna – wyjaśnia Henry Marcon, prezes zarządu. – Inny ważny czynnik stanowi sterownik systemowy, który opracowaliśmy oraz zaprogramowaliśmy w naszej firmie. Pozwala on na precyzyjną kontrolę ilości oraz prędkości natryskiwanego materiału.
  Kabina została zaprojektowana z myślą o kliencie, jest ona częściowo automatyczna, a częściowo manualna. Przed wysoce kompaktową, automatyczną sekcją z automatycznie zamykanymi drzwiami znajduje się przestronna, ręczna stacja pokrywania z odciągiem podłogowym. Dzięki temu doświadczony malarz napylając daną powierzchnię ma dużą przestrzeń oraz odpowiednie światło do pracy. Podczas procesu natrysku maszyna przygotowuje następny kolor w będącej w stanie gotowości kuchni proszkowej, skąd materiał zostanie przekierowany do punktu znajdującego się tuż obok malarza. Po automatycznym procesie czyszczenia poprzedniego koloru, który trwa jedynie kilka sekund, system automatycznie przełączy się na wąż proszkowy podający materiał z kuchni będącej w gotowości i natychmiast rozpocznie się proces pokrywania z użyciem nowego koloru.
  Kluczową funkcję w procesie zmiany koloru odgrywa jednostka czyszcząca. Jest ona umieszczona z boku urządzenia podnoszącego w obrębie systemu. Podczas zmiany koloru, pistolety są automatycznie wycofywane z kabiny natryskowej i umiejscowione w jednostce czyszczącej, gdzie następuje ich całkowite czyszczenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wszelki nadmiar proszku jest wciągany i wraca do obiegu. Ponieważ niewiele proszku dostaje się do kabiny podczas wydmuchiwania, nie wymaga ona żadnego ręcznego czyszczenia po zakończeniu tego procesu. Także cztery ręczne pistolety (dwa na każdą kuchnię proszkową) są wydmuchiwane i czyszczone w jednostce czyszczącej podczas zmiany koloru.
  – Zastosowane rozwiązanie z jednostką czyszczącą od MS udowodniło swoją skuteczność podczas pracy – potwierdza Norbert Bernardi. – Nawet przy tak wymagających kolorach jak czerwony czy żółty, mogliśmy z łatwością powrócić do koloru białego bez obaw zanieczyszczenia koloru.
  MS Carlisle Fluid Technology opracowało dla firmy Groke nowy system pokrywania, który wyznacza nowe standardy w kwestii jakości, łatwości użycia oraz prędkości pracy.        

  GALERIA ZDJĘĆ

  Podczas zmiany koloru automatyczne pistolety są wycofywane i umieszczane w jednostce czyszczącej, gdzie zostają poddane czyszczeniu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  Podczas zmiany koloru automatyczne pistolety są wycofywane i umieszczane w jednostce czyszczącej, gdzie zostają poddane czyszczeniu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  Dzięki bliźniaczej kuchni proszkowej, jeden kolor jest przygotowywany w kuchni będącej w stanie gotowości, podczas gdy inny kolor jest natryskiwany z drugiej kuchni.
  Następny kolor jest gotowy do pracy!
  Przestronna i jasna stacja robocza malarza oraz oparty na PC sterownik dla łatwej obsługi.
  Następny kolor jest gotowy do pracy!
  Norbert Bernardi z firmy Groke (po prawej) oraz Henry Marcon z firmy MS Carlisle Fluid Technology wspólnie stworzyli naprawdę niezwykły system malowania proszkowego.
  Nowy system malowania proszkowego dla firmy Groke z Karlsruhe został opracowany przez ekspertów MS, którzy zadbali o każdy szczegół.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony