
Właściwości farb proszkowych użytych do malowania muszą być optymalne dla danego zastosowania. Można to zapewnić, testując proszek zgodnie z normami.
Właściwości powłok proszkowych
Eksperci z Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN) zajęli się obecnie siedmioma normami dotyczącymi jakości farb proszkowych. Od lipca 2020 r. w fazie projektu znajduje się norma DIN EN ISO 8130-4: Farby proszkowe – obliczanie dolnej granicy wybuchowości. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się tutaj zmian. Norma ta definiuje metodę obliczania dolnej granicy wybuchowości farby proszkowej, tj. minimalnego stężenia farby proszkowej w powietrzu prowadzącego do utworzenia mieszaniny wybuchowej. Obliczanie oparte jest na znajomości ciepła spalania produktu zgodnie z ISO 1928 lub wartości ciepła spalania składników danego produktu.
Obecnie w kolejnej fazie projektu znajduje się pięć następnych części normy DIN EN 8130. Część 2 serii norm: Oznaczanie gęstości za pomocą gazowego piknometru porównawczego (metoda rozjemcza) określa metodę oznaczania gęstości farb proszkowych. Ustalenie parametru za pomocą piknometru polega na określeniu masy i objętości próbki. Najważniejsze zmiany: Zaktualizowano zakres zastosowania i dodano nowy rozdział dotyczący terminologii. Ponadto zrezygnowano z używania acetonu do czyszczenia urządzenia pomiarowego i zmieniono kolejność napełniania piknometru.
Właściwości płynięcia mieszaniny farba proszkowa/powietrze są oznaczane zgodnie z wymaganiami normy DIN EN ISO 8130-5. Właściwości płynięcia są ważne podczas przetwarzania farb proszkowych i zależą od właściwości danej farby proszkowej, takich jak gęstość, rozkład wielkości cząstek i kształt cząstek. Istotna jest również tendencja cząstek do aglomeracji i...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)