• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 24.01.2022-24.01.2023 Julian

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 6(134)/2021

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  6 miesięcy temu  16.12.2021, ~ Administrator   

  Właściwości farb proszkowych użytych do malowania muszą być optymalne dla danego zastosowania. Można to zapewnić, testując proszek zgodnie z normami.

  Właściwości farb proszkowych użytych do malowania muszą być optymalne dla danego zastosowania. Można to zapewnić, testując proszek zgodnie z normami.

  Strona 1 z 2

  Właściwości powłok proszkowych

  Eksperci z Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (DIN) zajęli się obecnie siedmioma normami dotyczącymi jakości farb proszkowych. Od lipca 2020 r. w fazie projektu znajduje się norma DIN EN ISO 8130-4: Farby proszkowe – obliczanie dolnej granicy wybuchowości. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się tutaj zmian. Norma ta definiuje metodę obliczania dolnej granicy wybuchowości farby proszkowej, tj. minimalnego stężenia farby proszkowej w powietrzu prowadzącego do utworzenia mieszaniny wybuchowej. Obliczanie oparte jest na znajomości ciepła spalania produktu zgodnie z ISO 1928 lub wartości ciepła spalania składników danego produktu. 

  Obecnie w kolejnej fazie projektu znajduje się pięć następnych części normy DIN EN 8130. Część 2 serii norm: Oznaczanie gęstości za pomocą gazowego piknometru porównawczego (metoda rozjemcza) określa metodę oznaczania gęstości farb proszkowych. Ustalenie parametru za pomocą piknometru polega na określeniu masy i objętości próbki. Najważniejsze zmiany: Zaktualizowano zakres zastosowania i dodano nowy rozdział dotyczący terminologii. Ponadto zrezygnowano z używania acetonu do czyszczenia urządzenia pomiarowego i zmieniono kolejność napełniania piknometru. 
  Właściwości płynięcia mieszaniny farba proszkowa/powietrze są oznaczane zgodnie z wymaganiami normy DIN EN ISO 8130-5. Właściwości płynięcia są ważne podczas przetwarzania farb proszkowych i zależą od właściwości danej farby proszkowej, takich jak gęstość, rozkład wielkości cząstek i kształt cząstek. Istotna jest również tendencja cząstek do aglomeracji i...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(134)/2021

  Reklama
  C1 - prenumerata