Szukaj

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 6(122)/2019

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wyroby Lakiernicze

  2 miesiące temu  27.12.2019, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Wielowarstwowe systemy proszkowe AkzoNobel do ochrony przed niekorzystnym wpływem środowiska

  Od zarania dziejów człowiek rozwija swoje umiejętności inżynieryjno--konstrukcyjne. Swoje pierwsze konstrukcje ulepszał, zabezpieczając je w sposób, który pozwalał na wydłużenie ich trwałości i żywotności. A to gliną, a to mieszankami krwi, łajna i popiołu z wapnem. Drewniane statki olejowano olejem z dodatkiem arszeniku i siarki – by zapobiegać powstawaniu narośli organicznych (informacje z papirusa datowanego na 412 rok p.n.e.). Już wtedy człowiek wiedział, że sama konstrukcja, choćby starannie przemyślana i wzniesiona, może posłużyć dłużej, jeśli ją w rozsądny sposób ulepszy – zabezpieczy przed działaniem środowiska. Do dziś w taki prymitywny – wydawałoby się – sposób zabezpiecza się np. domy mieszkalne w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej.

  Oczywiście, wraz z rozwojem cywilizacji, pojawiały się nowe konstrukcje – kamień, wypalana cegła – ale jedyną siłą takich budowli była grubość wznoszonych murów, natomiast ciężko było zapobiec erozji materiałów, zwłaszcza że budowle te były coraz okazalsze. Nawet umacnianie konstrukcji ołowiem miało sporo minusów, albowiem w przypadku pożarów czy ostrzału ogniem ołów łatwo się wytapiał i budowle traciły swoją wytrzymałość. Dopiero pojawienie się żelaza i jego doskonalszej wersji – stali, spowodowało progres techniczny.
  Historia żelaza i stopów opartych na tym pierwiastku obejmuje okres 6000 lat. Już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą zaczęto wyrabiać przedmioty użytkowe z kutego żelaza, o czym świadczą znaleziska archeologiczne w Mezopotamii, Egipcie i Azji Zachodniej. Na szerszą skalę używano żelaza w Babilonie już w czasach Hammurabiego. Nie było to jednak żelazo uzyskane z rud,...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Morskie farmy wiatrowe zmagają się z najcięższymi warunkami środowiskowymi (C5 - X). Podkłady antykorozyjne w takim wypadku to konieczność.
  Bramy garażowe - przykładowe zastosowanie systemu REDOX.
  Malowanie proszkowe z zastosowaniem systemów REDOX znacząco podnosi odporność korozyjną malowanych detali.
  Potencjały standardowe wybranych metali

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony