• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wydanie nr: 5(133)/2021

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  29.10.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

  Kabina automatyczno-ręczna.

  Kabina automatyczno-ręczna.

  Strona 1 z 5

  Nowoczesna malarnia proszkowa łącząca elementy lakierni automatycznej oraz manualnej

  – Wymagania stawiane lakierni proszkowej w naszej firmie były dosyć rozległe, ponieważ lakierujemy detale zarówno ze stali czarnej, jak i aluminium – wspomina Jacek Czogalla z firmy MCJ. – W tym samym określonym czasie nasza produkcja często się zmienia, ponieważ mamy długie, jak i krótkie serie, sama wielkość detali jest bardzo zróżnicowana. Lakiernia miała być jak najbardziej zaawansowana, to jest jak najbardziej zautomatyzowana, jednocześnie z zachowaniem elastyczności – zadanie nie było proste, można powiedzieć, że całkowicie nie idzie to w parze, jednak takie mamy realne potrzeby. Firma Romer przedstawiła nam skuteczne rozwiązanie, które w zupełności spełniało nasze wymagania. Jest to rozwiązanie, które łączy elementy lakierni automatycznej typu power&free oraz lakierni manualnej, jednocześnie jest bardzo efektywne kosztowo. 

  System transportu 

  Zawieszanie i transport wyrobów odbywa się na trawersie poprzecznym – umożliwia lakierowanie detali do 4500 mm. Masywne wykonanie szyn i kratownic ułatwia zawieszanie elementów o łącznej wadze 900 kg na jednej belce transportowej.
  Wózek transportowy, jak również urządzenia typu piec, suszarka, myjnie – wszystkie te elementy wyposażone są w pięć torów o przekroju 70 × 70, co znacząco zwiększa wydajność całej linii, ponieważ w jednym czasie pięć belek transportowych może być poddawanych obróbce w każdym z tych urządzeń. Przejazd belek transportowych odbywa się w lakierni półautomatycznie, to znaczy belki wprowadzane do kabiny automatycznej są zabierane przez napęd cierny, który automatycznie wprowadza belkę do lakierowania i transportuje do momentu wyjechania na wózek poprzeczny znajdujący się z drugiej strony kabiny.

  Napęd w kabinie, sterowany falownikiem, wyposażony jest w precyzyjny enkoder, który dzięki integracji systemów, komunikuje się z innymi urządzeniami i dostarcza im bieżących informacji o prędkości.

  Układ sterujący 

  Sterowanie całym systemem nanoszenia odbywa się z poziomu panelu dotykowego Romer ProfiControl 10”, który zapewnia całkowitą integrację posiadanych systemów według standardu Industry 4.0. Jest to również dobre rozwiązanie z tego względu, że Romer jest producentem podzespołów elektronicznych oraz oprogramowania do nich, co za tym idzie, serwis i obsługa realizowane są na zupełnie innej płaszczyźnie: – producent – producent, a to otwiera nowe możliwości.
  ProfiControl standardowo umożliwia programowanie ustawień wszystkich pistoletów, zarówno serii romer ProfiSpray, jak i Proton II, w tym ustawień prądowych oraz pneumatycznych bez konieczności podchodzenia do nich. Nie ma potrzeby zakupu dodatkowych elementów pośredniczących, które odpowiadają tylko za komunikację.

  Standardowo również takie programy lakierowania składają się z ustawień, np. manipulatorów – w tym prędkości automatycznego dosuwania się, posuwu góra-dół, czy parametrów tzw. oversprayu, czyli kiedy pistolet przed detalem ma zacząć malować, a kiedy skończyć.
  W zależności od szyku pistoletów, standardowo sterownik ProfiControl wyposażony jest w algorytmy, które mają optymalizować grubość nakładanej powłoki w oparciu o prędkość przenośnika, powierzchnię do lakierowania, zużycie zwężek w inżektorach itp.
  Wszystkie te systemy są bardzo pomocne w tym, by utrzymać wysoką jakość lakierowanych detali, to jest powtarzalność nanoszonej powłoki. Czynnik ludzki wyeliminowany jest w tym przypadku do niezbędnego minimum.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Cyklon – odpylacz.
  Piec polimeryzacyjny.
  System transportowy.
  System transportowy.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...