• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Lakiernictwo Proszkowe

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wyroby Lakiernicze

  miesiąc temu  27.04.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Elementy wykonane z drewna, w tym szatnie i półki w holu przedszkola w Himmelrych w Ins pod Bernem, pomalowano farbą proszkową IGP-RAPID®

  Elementy wykonane z drewna, w tym szatnie i półki w holu przedszkola w Himmelrych w Ins pod Bernem, pomalowano farbą proszkową IGP-RAPID®

  W przedszkolu Himmelrych pomalowane innowacyjną farbą proszkową IGP-RAPID®

  Ekologia i zrównoważony rozwój miały kluczowe znaczenie przy budowie nowego przedszkola Himmelrych w Ins pod Bernem. Życzeniem występującej w roli inwestora gminy było, aby wszędzie, gdzie to możliwe, znalazły zastosowanie naturalne materiały, a do budowy nie wykorzystywano szkodliwych substancji. Dlatego jako główny materiał zastosowano drewno. Z drewna wykonano również szatnie i półki w holu budynku. Do pomalowania tych intensywnie użytkowanych powierzchni zastosowano innowacyjną i niezwykle przyjazną dla środowiska farbę proszkową pozwalającą uzyskać wytrzymałą i trwałą powłokę. 

  Projekt przedszkola to wynik współpracy biura architektonicznego Wahlirüefli Architekten und Raumplaner AG z Biel z pracownią Rollimarchini Architekten AG z Berna. Budynek miał wpisać się harmonijnie w krajobraz i sprostać wyśrubowanym oczekiwaniom gminy w zakresie ekologii. Poza zastosowaniem ekologicznych surowców oraz zdrowych metod budowania duże znaczenie dla inwestora miały estetyka i funkcjonalność budynku. Dlatego materiały wykorzystane do wykonania konstrukcji i powierzchni spełniają wymogi normy ECO-BKP, a samo przedszkole jako pierwszy budynek szkolny w kantonie Berno posiada certyfikat Minergie-A-ECO. 
  Gminie Ins bardzo zależało na tym, aby w nowym przedszkolu dzieci czuły się dobrze i mogły bawić się w zdrowym środowisku. Właśnie dlatego jak najwięcej elementów wyposażenia wnętrz miało być wykonanych z drewna, w tym szatnie i półki w holu budynku. Aby te intensywnie użytkowane powierzchnie zachowały jak najdłużej swój pierwotny wygląd, zostały zgodnie z zaleceniami stolarni Hefti, odpowiedzialnej za zabudowę wnętrz, pomalowane farbą proszkową, a nie – jak to zwykle bywa – polakierowane na mokro. W oparciu o doświadczenia z wcześniejszych realizacji i udaną współpracę z lakiernią Ramseier Woodcoat AG z Thunu wybrano niezwykle wytrzymałą wersję farby proszkowej IGP-RAPID®. 
  Ta innowacyjna farba ma wiele zalet. Powlekane proszkowo elementy drewniane są odporne na zarysowanie i działanie wilgoci. Łatwo je utrzymać w czystości, a proces ich wykonania jest bardzo przyjazny dla środowiska. Ponadto powłoki nie zawierają szkodliwych substancji i nie emitują szkodliwych oparów, ponieważ do ich wykonania nie są stosowane rozpuszczalniki. W przypadku przedszkola Himmelrych rozwiązanie to okazało się również korzystne cenowo – bezspoinowa powłoka na całym obwodzie umożliwiła polakierowanie krawędzi i powierzchni w ramach jednego procesu. W przypadku standardowych metod zabiera to znacznie więcej czasu. 

  Niskotemperaturowe farby proszkowe IGP-RAPID® nadają się do powlekania drewna litego, a także płyt MDF, HDF i innych kompozytów drewnianych stosowanych do produkcji mebli kuchennych lub łazienkowych. Są one odporne na działanie światła, warunki atmosferyczne, a dzięki krótkiemu czasowi wypalania są również bardziej ekonomiczne niż konwencjonalne metody powlekania. Paleta kolorów jest niemal nieograniczona.  

  David Hefti
  Hefti Ins AG 

  Gmina miała wysokie wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju i metod budowy bez udziału substancji szkodliwych. Dotyczyło to również zabudowy i wyposażenia wnętrz. Szatnie i półki miały być oczywiście wytrzymałe i łatwe do czyszczenia. Wymogi te udało się łatwo spełnić dzięki zastosowaniu farby proszkowej.


  Elementy wykonane z drewna, w tym szatnie i półki w holu przedszkola w Himmelrych w Ins pod Bernem, pomalowano farbą proszkową IGP-RAPID®

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...