Szukaj

  Drewno

  Wydanie nr: 1(117)/2019

  Artykuły branżowe

  Drewno

  ponad rok temu  27.02.2019, ~ Administrator   

  Okna drewniane z klejonymi systemami szkleń – potwierdzona adhezja klejów do systemów powłok malarskich 

  Jeszcze do niedawna montaż szklenia okien drewnianych za pomocą odpowiednich klejów możliwy był tylko i wyłącznie w przypadku surowych profili drewnianych, niewykończonych systemem powłok malarskich. Fakt ten praktycznie spychał na margines, mimo ewentualnych korzyści estetyczno-architektonicznych oraz konstrukcyjnych, takie rozwiązania w zakresie montażu szyby w oknach drewnianych. Powodem był oczywiście znaczny spadek odporności powierzchni drewnianej niepoddanej obróbce lakierniczej na późniejsze warunki użytkowania gotowych okien.

  Brak możliwości klejenia szkleń do powlekanych lakierami powierzchni w znacznym stopniu utrudniał producentom stolarki drewnianej konkurencję z innymi materiałami profili okiennych, głównie poprzez ograniczenia w możliwości redukcji wymiaru profilu, która wymagana jest często w nowoczesnych rozwiązaniach dużych przeszkleń w budownictwie.
  Z problemem tym postanowiło zmierzyć się czterech ważnych graczy z szeroko pojętej branży budowlanej rynku niemieckiego: Remmers – producent m.in. wysokiej jakości systemów powłok lakierniczych do stolarki drewnianej, firmy Lohmann GmbH & Co. KG i OTTO-CHEMIE – producenci taśm oraz systemów klejących oraz firma Leitz GmbH & Co. KG – producent narzędzi. Owoce współpracy tych przedsiębiorstw zaprezentowane zostały podczas tegorocznej edycji targów branży budowlanej BAU, które odbyły się w Monachium w dniach 14–19 stycznia. Na jednym ze stoisk wszyscy uczestnicy tego projektu pochwalili się odwiedzającym odpowiednio uzyskanymi certyfikatami Instytutu ift-Rosenheim, gwarantującymi systemowi klejenia szyb do polakierowanych profili drewnianych spełnienie wytycznych nowej, piątej, części przepisów ift VE-08/4: „Kryteria oceny połączonych systemów szklenia.” Tym samym potwierdzona została udana interakcja adhezyjna pomiędzy produktami Remmers Induline a produktami klejącymi ww. producentów. Certyfikacja poprzedzona była wieloma testami różnych parametrów, potwierdzających przede wszystkim zgodność tego rozwiązania z wymaganymi normami bezpieczeństwa (RC2 i RC3). Od tego momentu producenci stolarki drewnianej (zarówno duże firmy przemysłowe, jak i mniejsze zakłady rzemieślnicze) otrzymują od poszczególnych uczestników projektu certyfikowane produkty pozwalające na klejenie szklenia do pokrytych systemami powłok Remmers drewnianych profili okiennych, niezależnie od gatunku drewna. Zastosowanie tego typu szkleń możliwe jest odtąd w przypadku węższych i wyższych elementów. Przeszklenia zamontowane w ten sposób, nawet na znacznych powierzchniach, pozwalają na zachowanie stabilności wymiarowej stolarki drewnianej.                


  Dzięki współpracy kilku firm, w tym Remmersa, jest już możliwe klejenie dużych powierzchni szyb do olakierowanych profili drewnianych przy zachowaniu odpowiedniej stabilności stolarki.     

  Remmers
  www.remmers.com

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony