• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Walcowa linia UV.

    Walcowa linia UV.

    Strona 1 z 2

    Jak wpływa na ekologię, warunki i bezpieczeństwo pracy oraz jakość i ekonomię lakierowania

    Obecna sytuacja gospodarcza, rosnące ceny energii i wiszący w powietrzu kryzys zmusza do myślenia, co dalej. Czy to jest dobry czas na inwestycje? Często okres bessy jest dobrym momentem, żeby zredukować koszty produkcji poprzez unowocześnienie parku maszynowego i technologii. Zainwestowane pieniądze zwrócą się w hossie, a w chwili obecnej pozwolą przetrwać na rynku. 

    Już od kilkunastu lat w przemyśle drzewnym w procesie lakierowania pojawia się hasło UV LED. Technologia nie nowa, ale wciąż niespopularyzowana. Jak każda technologia, ma swoje zalety i wady. Również, jak każda technologia, ewoluuje i dostosowuje się do wymogów klienta. Dzisiejsze lakiery UV LED to nie są te same lakiery co kilkanaście bądź nawet kilka lat temu. Również technologia nie jest ta sama. Pierwszym i jednym z największych plusów technologii UV LED jest oszczędność energii. Lampy UV LED pozwalają zaoszczędzić do 70% energii w stosunku do tej, którą zużywają tradycyjne lampy UV. Oszczędność energii wynika z wąskiego spektrum promieniowania UV LED w zakresie 365 lub 395 (+/−20) nm, dodatkowo nie wymagają czasu na rozruch. Poza tym opcje sterowania i uruchamiania lamp UV LED również przyczyniają się do dużych oszczędności. Istnieje możliwość automatyzacji linii, która załączy lampy tylko wówczas, gdy element znajdzie się pod nią. Kolejnym etapem są segmentowe załączania lamp. Wówczas załączy się tylko ten segment lampy, pod którym znajduje się element. Opcje pracy z lampami UV pozwalają zminimalizować zużycie energii. Załączanie tylko segmentu, a nie całej szerokości lampy nie tylko niesie oszczędności, ale pozwala wykorzystać pełen zakres możliwości lamp UV LED. Kolejnym aspektem wpływającym na oszczędność jest długa żywotność lamp. Wynosi ona około 20 tysięcy godzin. Pod tym względem lampy LED przewyższają swoich poprzedników, czyli promienniki galowe i rtęciowe. Dodatkowo ich żywotność nie jest zależna od liczby załączeń, lecz od materiału, z jakiego są wykonane oraz warunków pracy, czyli temperatury i prądu. LED zużywają się niemal jednocześnie, co powoduje, że ich wymiana jest łatwa do przewidzenia.

    Dużym wyzwaniem w procesie lakierowania było zastosowanie technologii UV na elementach wykonanych z drewna żywicznego. Tradycyjne promienniki emitują dużą ilość ciepła, podnosząc temperaturę lakierowanego elementu. To natomiast powoduje spękania i wytapianie się żywicy. Diody LED nie emitują ciepła. Elementy lakierowane osiągają temperaturę do 40°C. Proces działania diod opiera się na zasadzie rekombinacji nośników. Przy przejściu elektronów z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowany jest pseudopęd. Wytworzona energia nie jest zamieniona na energię cieplną, ale na kwant promieniowania. Duża moc promieniowania do 20 W/cm2 gwarantuje głębokie utwardzanie powłok, również pigmentowych. Światło UV jest rozproszone, co korzystnie wpływa na możliwość zastosowania przy utwardzaniu różnych kształtów powierzchni krawędzi. W tym przypadku tradycyjne promienniki wymagały zastosowania kilku lamp rtęciowych skierowanych pod różnym kątem w stosunku do utwardzanego elementu. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(138)/2022

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne