• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 5(103)/2016

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  10.09.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Elementy w połysku na płycie wiórowej.

    Elementy w połysku na płycie wiórowej.

    Strona 1 z 2

    Płyta wiórowa laminowana coraz częściej jest wybierana przez producentów mebli jako materiał do uszlachetniania powłoką lakierniczą. Skąd ten trend i jakie są jego plusy i minusy? Po pierwsze, za wyborem płyty laminowanej przemawia jej cena. Jest to surowiec zdecydowanie tańszy niż drewno lite, czy też płyta mdf. Po drugie, nie wymaga tylu operacji co lakierowanie mdf i drewna. Trzeci aspekt to fakt, że nie trzeba lakierować lewych stron, gdyż są w laminacie. Aspekt ekonomiczny jest głównym powodem sięgania po ten materiał. W procesie lakierowania przysparza jednak trochę problemów.

    Uszlachetnianie laminatu na walcowych liniach UV

    Wybór technologii UV przy użyciu walców to kolejny aspekt ekonomiczny. Przemawia za nim niskie nałożenie, szybkość procesu oraz brak emisji rozcieńczalników. Jednak w przypadku płyty laminowanej stawia przed producentem kilka wyzwań. Głównym problemem z jakim musi się uporać technolog, to przyczepność lakierów do płyty laminowanej. Pomiędzy materiałem lakierniczym UV a płytą laminowaną nie ma wystarczającej adhezji. Powoduje to w najgorszych przypadkach zdrapanie lakieru paznokciem. Producenci materiałów lakierniczych wyszli naprzeciw stwarzając produkty wykazujące zwiększoną adhezję. Są to primery oraz środki adhezyjne dodawane do lakierów jako dodatek. Jednak aby primer, czy też dodany do lakieru dodatek mógł zadziałać, ogromne znaczenie ma odpowiednie zmatowienie. Stosowane pasy szlifierskie muszą charakteryzować się odpowiednią agresywnością. W praktyce producenci stosują pasy z nasypem z korundu o granulacji P320 i P400. Układ ten sprawdza się przy matowaniu szlifierką szerokotaśmową z zastosowaniem dwóch pasów wzdłużnych. Kolejnym wyzwaniem jest temperatura lamp UV. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby element lakierowany nie został zbyt mocno podgrzany. Konsekwencją zbyt wysokiej temperatury jest problem z wytapianiem się kleju stosowanego do przyklejania obrzeży. Oczywiście problem ten znika, gdy zdecydujemy się na zastosowanie klejów poliuretanowych. Jednak to rozwiązanie troszeczkę rozmija się z kosztami. Rozwiązaniem dla problemu wytapianego kleju może być wydłużenie procesu. Po nałożeniu lakieru następuje proces żelowania przy użyciu lampy galowej. Następnie element przechodzi lekkie ochłodzenie i zostaje utwardzony przy użyciu lampy rtęciowej. Należy pamiętać, że lakier UV do pełnego utwardzenia potrzebuje użycia obu lamp.

    Proces łączony – linia UV i natrysk

    Często stosowaną technologią do lakierowania laminatu jest układ łączący technologie walcową UV i technologię natryskową. Poprzez zastosowanie primera adhezyjnego i jednej warstwy podkładu płaszczyzna jest lepiej przygotowana do dalszego uszlachetniania. Primer adhezyjny po aplikacji jest poddany żelowaniu i następnie aplikuje się podkład, który zostaje już w pełni utwardzony lampami galowymi i rtęciowymi. Pozwala to zniwelować wszelkie niedoskonałości występujące na strukturze płyty laminowanej. Mając wstępnie przygotowaną płaszczyznę, można przejść to uszlachetniania emalią nawierzchniową. Proces tradycyjnie zaczynamy od zmatowienia powierzchni. Etap ten jest niezwykle ważny, ponieważ zapewnia odpowiednią przyczepność między warstwami. Należy zwrócić uwagę, jakie ma być finalne wykończenie. Jeśli decydujemy się na wykończenie w macie lub półmacie, to zastosowanie papierów o granulacji P320 i P400 jest wystarczające. Natomiast przygotowanie pod połysk wymaga wyższych granulacji. Decydując się na połysk warto zastosować układ ze szlifowaniem poprzecznym. Zdecydowanie poprawi to jakość płaszczyzny. Granulacja papierów pod połysk zaczyna się od P600 – P1200. Oglądając meble łazienkowe dostępne w salonach, można zauważyć wykorzystanie technologii lakierowania wysokiego połysku na płycie laminowanej. Oczywiście można zastosować wersję uboższą – tańszą. Zamiast primera i podkładu UV, wykorzystać szpachlę UV z dodatkiem adhezyjnym. Cena dodatku adhezyjnego jest dość wysoka, jednak jego ilość w produkcie lakierniczym jest niewielka i sięga często rzędu 3-5%. Decydując się na jedną warstwę na linii UV, szpachla musi zostać w pełni utwardzona. Dalszy proces przebiega analogicznie jak wyżej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Elementy w półmacie na płycie wiórowej.
    Płyta wiórowa po linii UV – szpachla plus dodatek adhezyjny.

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ TK 2 ponad rok temu rauchspan.pl
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Oliver 1 ponad rok temu Alternatywą dla surowego MDFu do lakierowania na liniach UV jest SUROWA PŁYTA WIÓROWA RAUCH. Rauch (Rauch Spanplattenwerk GmbH) produkuje płyty wiórowe do bezpośredniego lakierowania, z mikronasypem, gwarantujące niskie nałożenia i brak problemów z przyczepnością lakieru do powierzchni płyty. Do tego praktycznie w dowolnych formatach.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 5(103)/2016

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp