• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).

    Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).

    Strona 1 z 2

    Farby funkcjonalne, cz. II

    W pierwszej części artykułu omówiliśmy temat farb do ochrony stali przed skutkami pożaru i zasygnalizowaliśmy temat, którym się teraz zajmiemy, czyli ochronę drewna. Jako materiał jest ono mniej wrażliwe od stali na wzrost temperatury, ale po osiągnieciu temperatury kilkuset stopni zapala się i ulega dość gwałtownej destrukcji.

    Drewno i inne materiały roślinne i zwierzęce to pierwsze materiały konstrukcyjne jakimi posługiwał się człowiek i posługuje do dzisiaj. Chociaż wielkie drewniane konstrukcje należą dzisiaj do rzadkości, to wykonywano je jeszcze dość powszechnie w pierwszej połowie XX w. (fot. 1).
    Dzisiaj patrzymy na starożytny Egipt pamiętając jedynie o wspaniałych zabytkach, takich jak piramidy lub wielkie świątynie, które przetrwały do naszych czasów, ale większość budowli w starożytności to gliniane lub drewniane domy kryte strzechą z liści palmowych, trzciny lub traw. Pożary takich domostw nie należały do rzadkości. Już wtedy stosowano impregnację, ograniczającą rozwój szkodników i utrudniającą zapalenie, poprzez moczenie materiałów pochodzenia roślinnego w słonej wodzie lub pokrywaniu łatwopalnych elementów konstrukcyjnych warstwą gliny.

    Drewnem określamy materiał pochodzący ze ściętych drzew, a przecież jest wiele gatunków drzew, których drewno znacznie różni się wytrzymałością, ciężarem właściwym, zapalnością i podatnością na szkodniki i grzyby, w tym pleśnie. Różnice podstawowych parametrów drewna różnych gatunków drzew zestawiono w tabeli 1.
    Ze względu na dużą ilość odmian i gatunków drzew, a także różnice wynikające ze zróżnicowania drzew rosnących w odmiennych środowiskach (gleba, warunki klimatyczne i pogodowe, położeniu drewna w pniu itp.) dane zestawione w tabeli 1 mają jedynie charakter poglądowy. W wielu źródłach literatury istnieją znaczne różnice dotyczące gęstości i klasyfikacji poszczególnych gatunków drewna pod względem gęstości. Poza nielicznymi wyjątkami, brak jest dostępnych danych na temat temperatur zapłonu i samozapłonu drewna poszczególnych grup gatunkowych. Zakłada się jednak, że wraz ze wzrostem gęstości drewna temperatury te rosną, co jest dość logiczne. Przyjęto natomiast pewne przedziały temperaturowe* procesów zapłonu i spalania drewna:

    • etap I poniżej temperatury zapłonu zachodzi w przedziale od kilkudziesięciu do ok. 200°C. W tym zakresie dochodzi głównie do odparowania wody z drewna oraz niepalnych lotnych związków.
    • etap II zachodzi najczęściej w przedziale 200-280°C. Drewno jest już praktycznie pozbawione wody, jej resztki mogą się uwalniać jedynie z naczyń kapilarnych w postaci przegrzanej pary wodnej, dominują lotne związki aldehydowe i alkoholowe, dwutlenek węgla. W temperaturze 240°C rozpoczyna się rozkład termiczny celulozy. Podczas tego etapu dochodzi do zapłonu, jednak do podtrzymania procesów palenia niezbędne jest zewnętrzne źródło ciepła.
    • etap III rozpoczyna się po przekroczeniu temperatury 280°C. Jest to temperatura intensywnego rozkładu celulozy i początek rozkładu ligniny w drewnie, którego apogeum zachodzi w temperaturze 450°C. W przedziale temperatur 280-500°C,w zależności od gatunku, drewno osiąga temperaturę samozapłonu, w której produkty rozpadu termicznego tworzą łatwopalną mieszaninę. Do dalszego podtrzymania procesu spalania nie jest już potrzebne zewnętrzne źródło ciepła.
    • etap IV zachodzi po przekroczeniu temperatury 500°C, wtedy głównym elementem procesu jest spalanie węgla i produktów węglopochodnych (smoły, tlenku węgla itp.).
    Tagi: Tikkurila,

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Maszt radiostacji w Gliwicach o wysokości 111 m, choć dzisiaj jest najwyższą drewnianą budowlą na świecie, to jeszcze w latach 30 XX w. miał wielu znacznie wyższych „kuzynów”. (fot. Tomasz Górny)
    Fot. 2. Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).
    Fot. 3. Zanurzeniowa impregnacja drewna (www.tartaklulkowo.pl).
    Fot. 4. Larwy spuszczela w drewnie (wikipedia.org).
    Tab 1. * W stanie powietrzno-suchym (do 15% wilgotności) ** W części literatury sosna, lipa i olcha zaliczane są do drewna umiarkowanie lekkiego. Są znaczne rozbieżności w gęstości, które mogą wynikać zarówno z odmian tych drzew, jak i zróżnicowań środo

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(105)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne