• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  20.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Elementy dekoracyjne z drewna i HPL, które są cięte laserowo, mogą być teraz ognioodporne. Zdjęcie: Bruag AG

    Elementy dekoracyjne z drewna i HPL, które są cięte laserowo, mogą być teraz ognioodporne. Zdjęcie: Bruag AG

    Strona 1 z 2

    Nowy dodatek zapewnia ochronę przeciwpożarową drewna

    Specjaliści z firmy Empa, wraz z BRUAG Fire Protection AG, opracowali nowy środek zmniejszający palność drewna i materiałów drewnopochodnych. Bezbarwny dodatek, który można łatwo mieszać z powłokami i materiałami celulozowymi, otwiera nowe możliwości dla firm zajmujących się obróbką drewna.

    Wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej rosną na całym świecie – zwłaszcza w budownictwie publicznym. Rozwój ten oznacza, że ​​coraz więcej odpowiednich do tego materiałów, takich jak drewno, nie może być już używanych w wielu budynkach i muszą zostać zastąpione innymi produktami. Celem projektu badawczego, finansowanego przez Innosuisse, było opracowanie środka zmniejszającego palność, który zwiększy odporność ogniową dla takich materiałów jak drewno bez pogarszania ich pozytywnych właściwości.

    Nietoksyczny bezbarwny dodatek

    Nowy środek o nazwie AFA (Anti-Flame-Additive), który zmniejsza palność, spełnia te wymagania – jest bezbarwny i może być mieszany z farbami wodnymi lub powłokami ochronnymi UV. Ponadto AFA nie zawiera bromu i boru, w jego skład nie wchodzą także chlorowcowane związki organiczne. Nie wytwarza toksycznych oparów i wywołuje efekt zmniejszania palności w niskich stężeniach (dziesięć procent stężenia). 

    AFA opiera się na substancji zmniejszającej palność EDA-bis-TEPT (klasa organofosfonianów) opracowanej przez firmę Empa. Środek łączy cząsteczki fosforu i azotu w pojedynczej cząsteczce, która działa na celulozę ognioodpornie. Nowo opracowany dodatek okazał się już skuteczny w testach wewnętrznych i jest chroniony zgłoszeniem patentowym od 2018 r. Obecnie trwają testy aplikacji, na przykład testowany jest dodatek AFA do różnych materiałów budowlanych i systemów malarskich dostępnych na rynku.

    Procedura zatwierdzania jest w toku

    Wstępne testy z udziałem głównych producentów płyt drewnopochodnych były bardzo pozytywne. To samo dotyczy trzeciego na świecie producenta HPL (laminatów wysokociśnieniowych). Po wprowadzeniu AFA do celulozy podczas produkcji niezawodnie zapobiega on płonięciu materiału. W kolejnym kroku AFA zostanie poddane testom ochrony przeciwpożarowej w celu zatwierdzenia spełnianych wymagań.

    W tym projekcie partnerem badawczym Empa jest Bruag Fire Protection AG, siostrzana spółka Bruag AG z siedzibą w Güttingen. Jako producent gładkich i perforowanych, odpornych na warunki atmosferyczne paneli elewacyjnych i balustrad balkonowych, a także elementów dekoracyjnych, takich jak przegrody pokojowe, balustrady schodowe lub rozwiązania akustyczne do wnętrz, oparte głównie na materiałach drewnopochodnych, Bruag AG działający na arenie międzynarodowej podlega bezpośrednio ostrzejszym wytycznym dotyczącym ochrony przeciwpożarowej. Na przykład w Szwajcarii w 2015 r.
    wprowadzono nowe przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej w budownictwie. Nawet w skali międzynarodowej wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej stale rosną. Jednocześnie zaostrza się wytyczne środowiskowe, które stopniowo wypychają konwencjonalne środki ochrony przeciwpożarowej z rynku. W wyniku tych zmian Bruag AG nieustannie poszukuje odpowiednich środków zmniejszających palność. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Piankowa próbka zawierająca EDA-DOPO w teście płomieniowym w laboratorium Empa. Zdjęcie: Empa

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(120)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne