• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła
  Sekcja automatycznego lakierowania współpracuje z systemem elektrostatyki wodnej marki Wagner.

  Sekcja automatycznego lakierowania współpracuje z systemem elektrostatyki wodnej marki Wagner.

  Strona 2 z 2

  W pamięci systemu sterującego robotem zapisane są wszystkie programy dla produkowanych modeli. Obecnie każdy z nich oznaczony jest indywidualnym kodem, więc zmiana modelu lakierowanego krzesła wymaga ręcznego aktywowania odpowiedniego programu. Cały proces można przyspieszyć dzięki kodom kreskowym i właśnie takie rozwiązanie będzie kolejnym krokiem producenta mebli.
  Jardex używa uniwersalnych lakierów wodnych. Te gwarantują wysoką jakość wykończenia i odporność powłoki porównywalną z lakierami poliuretanowymi, przy jednoczesnej dbałości o zdrowie człowieka i środowisko. Wysoka jakość powietrza gwarantuje utrzymanie czystości podczas naprzemiennych operacji technologicznych, zwłaszcza jeśli są one realizowane blisko siebie. Drewniane krzesła są malowane dwukrotnie, pierwsza warstwa to lakier podkładowy - do aplikacji ręcznej wykorzystuje się pistolet GM 5000 EAW. Proces nakładania lakieru nawierzchniowego w trybie automatycznym pistoletem GA 4000 ACIC poprzedza szlifowanie powierzchni. Prawidłowy proces lakierowania wymaga oczywiście odpowiedniej gospodarki powietrznej. Nadciśnienie lub podciśnienie mogą doprowadzić do powstania zakłóceń wpływających na jakość końcową. W hali, gdzie pracuje robot lakierniczy, zainstalowano system rekuperacji powietrza - powietrze odessane z tej przestrzeni po odzyskaniu ciepła i przefiltrowaniu wtłaczane jest z powrotem w takiej samej ilości. Dla powodzenia operacji znaczenie ma pokaźna centrala klimatyzacyjno-wentylacyjna, składająca się z filtra nawiewu i wymiennika krzyżowego w sekcji nr 1 o wydajności powietrza 12 000 metrów sześc./h. Wolne od pyłów stanowisko szlifowania powierzchni krzeseł gwarantuje stół szlifierski z odciągiem pyłów o natężeniu przepływu 1600 m sześc./h.

  Wspomnieliśmy o systemie zawijana - warto przybliżyć jego walory, skoro system elektrostatyki Wagnera pozwala na zwiększenie efektywności transferu materiału lakierniczego, a także na znaczną redukcję czasu lakierowania. Znajduje on zastosowanie w wykańczaniu elementów o konstrukcji ażurowej, np.: krzesła, ramy okienne, meble rattanowe czy okiennice. Istota tej metody polega na ujemnym naładowaniu cząstek lakieru, które następnie natryskiwane są na uziemiony stelaż krzesła, czemu towarzyszy tak zwany efekt zawijania. Jednakowo naładowane cząstki lakieru odpychają się, w efekcie czego możliwe jest uzyskanie wyjątkowo dokładnej atomizacji i jednolitego strumienia natrysku. Z kolei efekt zawijania powoduje, że cząstki rozpylanego materiału są przyciągane nawet z tyłu elementu, powodując ogromne oszczędności materiału lakierniczego oraz czasu. Dla farb na bazie wody Wagner opracował urządzenie funkcjonujące pod nazwą AquaCoat. Jest ono przystosowane do współdziałania zarówno z pistoletami ręcznymi, jak i automatycznymi z wykorzystaniem metody nisko- lub wysokociśnieniowej. Technologia elektrostatyczna może być także stosowana do bardziej zaawansowanych aplikacji. Doskonałym przykładem może być system automatycznej zmiany koloru dla farb jednokomponentowych lub automatyczny system z elektronicznym dozowaniem i mieszaniem.

  Podsumowując. Właściciel firmy Jardex planuje budowę bliźniaczej instalacji w 2016 roku. Zadowolenie z działania posiadanej stanowi przesłankę, by i tym razem kluczowym partnerem dla budowy linii lakierniczej była firma Wagner.

  Rafał Dobrowolski

  Fot. Rafał Dobrowolski

  Tagi: Wagner,

  GALERIA ZDJĘĆ

  System sterujący pracą robota będzie wzbogacony o kody kreskowe.
  System Wagner AquaCoat dla lakierów wodnych.
  Wysoka jakość produktów idzie w parze z dbałością o zdrowie pracowników.
  Popyt na krzesła firmy Jardex ciągle rośnie, dlatego kolejną inwestycją będzie budowa bliźniaczej linii lakierniczej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...