• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 1(99)/2016

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  15.01.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Dzięki wilgoci związanej w płytach MDF możliwe jest ich elektrostatyczne powlekanie proszkiem. Źródło: Wagner

    Dzięki wilgoci związanej w płytach MDF możliwe jest ich elektrostatyczne powlekanie proszkiem. Źródło: Wagner

    Strona 1 z 2

    Próba wytrzymałości w praktycznym zastosowaniu

    Przy powlekaniu płyt MDF lub innych materiałów drewnopochodnych napotykamy na dwa podstawowe problemy. Z jednej strony powierzchnia musi być elektroprzewodząca, aby zapewnić możliwość uzyskania równomiernej warstwy naładowanego elektrostatycznie lakieru proszkowego, z drugiej lakier proszkowy musi zostać utwardzony w takich temperaturach, aby nie uszkodzić struktury drewna.

    W tym obszarze przemysłowego lakierowania proszkowego firma Wagner położyła w ostatnich latach szczególny nacisk na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący kompleksowej technologii powlekania standardowych płyt MDF.
    Opracowanie metody było długotrwałym i pracochłonnym zadaniem, które laboratorium Wagner w Markdorfie mogło wykonać dzięki ścisłej współpracy z partnerami. W szwajcarskiej siedzibie w Altstätten opracowane zostały specjalne agregaty, które dzięki nowatorskiemu rozkładowi ładunku na standardowych płytach MDF uzyskują nienaganną elektrostatyczną powłokę proszkową. Opracowana metoda wykorzystuje wilgoć związaną w płytach MDF do osiągnięcia pożądanej przewodności bez dodatkowego nawilżania. Inżynierowie uzyskali również odpowiednią kombinację lakieru proszkowego i temperatury jego wygrzewania.

    Alternatywna metoda

    Metoda jest alternatywą dla powszechnych w przemyśle meblowym technologii obróbki powierzchni: tradycyjnego lakierowania ciekłego, laminowania lub powlekania folią. Ważną rolę odgrywają tutaj względy środowiskowe, jak również powody ekonomiczne, takie jak skrócenie czasu obróbki i oszczędność materiału. Ponadto, lakierowanie proszkowe posiada ważne zalety jakościowe, takie jak odporność oraz trwałość powłoki meblowej.

    Test łazienkowy

    Dzięki zastosowaniu technologii Wagnera do powlekania MDF u producenta mebli pojawiły się pierwsze długofalowe doświadczenia. Przedtem, do powlekania standardowych płyt MDF w dużych i małych seriach wykorzystywano wyłącznie lakiery UV oraz na bazie wody. Zdarzały się jednak reklamacje od klientów, które dotyczyły jakości polakierowanych mebli, szczególnie łazienkowych. Z powodu dużej wilgotności powietrza w łazience dochodziło często do nasiąkania materiału i odwarstwiania się lakieru. W trakcie zmiany procesu na lakierowanie proszkowe, u producenta mebli przeprowadzono praktyczny test trwający kilka miesięcy. Już po siedmiu tygodniach można było zauważyć wyraźną różnicę pomiędzy meblami o różnych powłokach, które narażone były na działanie specjalnych warunków dużej wilgotności – takich jak panujące w łazience. W przypadku elementów lakierowanych proszkowo nawet po siedmiu tygodniach nie można było dostrzec żadnych rys czy gromadzenia się wody. Po zmianie procesu na lakierowanie proszkowe MDF drastycznie spadła liczba reklamacji, a tzw. koszty złej jakości były bliskie zeru.

    GALERIA ZDJĘĆ

    W laboratorium lakierów proszkowych w Markdorf producent pracuje nad udoskonaleniem lakierowania proszkowego MDF. Źródło: Redakcja

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...