Szukaj

  Drewno

  Wydanie nr: 4(120)/2019

  Artykuły branżowe

  Drewno

  10 miesięcy temu  05.08.2019, ~ Administrator   

  Fot. 1. Mała szczotkarka doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania np. przy obróbce frontów mdf.

  Fot. 1. Mała szczotkarka doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania np. przy obróbce frontów mdf.

  Szczotki szlifujące jako elastyczne narzędzie ułatwiające proces przygotowania powierzchni pod dalsze etapy produkcyjne

  Tradycyjne materiały ścierne nasypowe w postaci taśm bezkońcowych, rolek i krążków sprawdzają się przy dedykowanej obróbce powierzchni. Duża ich różnorodność oraz dostępność na rynku powoduje, iż są podstawowym narzędziem w procesie przygotowania i uszlachetniania powierzchni zarówno w małych stolarniach, jak i w dużych przedsiębiorstwach. 

  Problemy zaczynają się w momencie, kiedy trzeba przygotować powierzchnię o nieregularnych kształtach czy też poddać ją dodatkowej obróbce polegającej na dokładnym wyszlifowaniu pod lakierowanie. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem są elastyczne szczotki szlifujące płótnem ściernym, które dzięki swoim właściwościom są w stanie wyszlifować miejsca, w których tradycyjne materiały sobie nie radzą.
  Firma PolishStyl od ponad 10 lat produkuje szczotki ścierne, a nabyta przez lata wiedza i doświadczenie pozwala na ich coraz wszechstronniejsze zastosowanie. Dzięki swoim zaletom doceniane są jako narzędzie szlifujące w zakładach, gdzie produkcja jest jednostkowa czy też krótkoseryjna, jak również w przedsiębiorstwach, w których obróbka wykonywana jest na liniach produkcyjnych w masowych ilościach.
  Obecnie firma PolishStyl oferuje kompleksowe rozwiązania pod kątem wykorzystania technologii szlifowania szczotkami. W ofercie, oprócz samych szczotek, znajdują się również wszelkiego rodzaju głowice służące do ich zamontowania oraz narzędzia i obrabiarki, w których tego typu szczotki pracują. W zależności od skali obróbki, rodzaju i kształtu detalu, technicy i technolodzy firmy PolishStyl zajmują się zastosowaniem optymalnych rozwiązań, często dedykowanych pod indywidualne potrzeby klienta.
  Wszystkie rozwiązania, które w dzisiejszych czasach pozwalają na przyspieszenie procesu oraz ograniczenie obróbki ręcznej, są priorytetem dla każdego zakładu produkcyjnego, dlatego producenci szukają na rynku rozwiązań, które pozwolą na bardziej ekonomiczne i ergonomiczne podejście do tematu. 
  Dużym popytem, od samego początku wprowadzenia do oferty, cieszą się ręczne szczotkarki pneumatyczne. Duża dwuręczna szczotkarka doskonale radzi sobie ze szlifowaniem wąskich powierzchni bocznych i krawędzi elementów układanych w stosie oraz przy szlifowaniu elementów o dużych gabarytach (belki, ściany, trumny, drzwi). Mała szczotkarka z kolei doceniana jest za swoją mobilność i możliwość zastosowania przy obróbce niedużych skomplikowanych profili. Wiele kombinacji głowic zastosowanych obecnie w szczotkarce jednoręcznej jeszcze bardziej uatrakcyjniło ją jako narzędzie ręczne. Do wyboru mamy głowice walcowe o różnych wymiarach, głowicę stożkową lub wersję z osłoną lub bez osłony (fot. 1, 2, 3).
  Dla małych firm, gdzie produkcja oparta jest na pojedynczych maszynach stolarskich oraz elektronarzędziach, firma PolishStyl przygotowała wiele rozwiązań w postaci narzędzi jako dostawki z różnego rodzaju mocowaniami. Wykorzystując park maszynowy danej firmy, przyczyniamy się do ograniczenia zakupu dodatkowego osprzętu, a ich nowe funkcje pozwalają na przyspieszenie procesu przygotowania powierzchni. Godnym uwagi przykładem jest zastosowanie polerek elektrycznych jako narzędzi do szlifowania elementów (powierzchni) o nieregularnych kształtach, jakimi są na przykład profilowane fronty meblowe. Dzięki zastosowaniu przystawki w postaci głowicy talerzowej wraz z ułożonymi promieniście szczotkami otrzymujemy bardzo wydajny, a zarazem ekonomiczny zestaw, który kilkakrotnie przyspiesza proces szlifowania. System wymienny pozwala na szybką wymianę zużytych szczotek lub przezbrojenie narzędzia w celu szlifowania lakieru podkładowego (fot. 4).
  Do wspomnianej polerki elektrycznej możemy również zamontować głowicę walcową o różnej szerokości roboczej z dodatkowym uchwytem w postaci łożyskowanej rączki lub bez uchwytu (fot. 5).
  Obecnie produkowane są również głowice do wykorzystania na elektronarzędziach typu satyniarka, wiertarka, jak również w maszynach stacjonarnych typu frezarka dolnowrzecionowa, szlifierka do krawędzi czy też w typowych szczotkarkach jedno- i wieloagregatowych.
  Zaletą wszystkich takich narzędzi jest ich wszechstronność, która daje możliwość wyszlifowania profilu różnego kształtu i rodzaju. Szczotka ze względu na swoją budowę dopasowuje się do określonego kształtu, dzięki czemu eliminuje się stosowanie kilku różnych narzędzi profilowych, a poprzez zmianę granulacji materiału ściernego otrzymujemy narzędzie, którym możemy szlifować powierzchnię surową oraz lakierowaną. Obecnie większość głowic produkowana jest w wersji z wymiennymi wkładami szczotkowymi. Sam dobór szczotek odbywa się zazwyczaj przez technika na bazie informacji uzyskanych o danym kształcie, materiale czy też o oczekiwanym efekcie lub poprzez dokonanie wstępnych testów u klienta albo w zakładzie produkcyjnym PolishStyl (fot. 6).
  PolishStyl ma również w ofercie rozwiązania narzędzi i maszyn dedykowane pod potrzeby średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Maszyny różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, wielkości i skali obróbki i w większości przypadków szykowane są pod indywidualne potrzeby klienta. W ofercie można znaleźć proste jednogłowicowe obrabiarki, jak również profesjonalne wielogłowicowe przeznaczone do wstawienia w linię produkcyjną. Rolą tych maszyn jest podobna obróbka jak w przypadku narzędzi ręcznych, tylko że na dużo większą skalę. Dodatkowe szlifowanie szczotkami w liniach produkcyjnych pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej gładkiej powierzchni poprzez wycięcie wciśniętych w strukturę powierzchni włókien drzewnych. Przygotowanie w taki sposób powierzchni do lakierowania gwarantuje dużo mniejsze zużycie materiałów lakierniczych niż w przypadku tradycyjnego szlifowania taśmami ściernymi (fot. 7, 8).

  Grzegorz Kulbat
  PolishStyl

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 2. Szczotkarka jednoręczna.
  Fot. 3. Szczotkarka dwuręczna.
  Fot. 4. Polerka wraz z głowicą.
  Fot. 5. Dostawka walcowa do polerki.
  Fot. 6. Szczotki szlifujące.
  Fot. 7. Agregat szczotkujący Kundig.
  Fot. 8. Szczotkarka P250.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony