Szukaj

  Wydarzenia

  Wydanie nr: 1(117)/2019

  Wydarzenia i relacje

  Wydarzenia

  9 miesięcy temu  05.03.2019, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Stowarzyszenie QUALIPOL zrobiło krok w dorosłość 

  Symboliczna osiemnastka „stuknęła” Stowarzyszeniu Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych QUALIPOL. W Józefowie pod Warszawą miało miejsce szkolenie członków połączone właśnie z jubileuszem 18-lecia tej organizacji w Polsce. 

  QUALIPOL jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w Polsce, posiadającym wyłączną licencję na reprezentowanie na terenie naszego kraju zagranicznych stowarzyszeń QUALICOAT, QUALANOD, QUALIDECO i QUALISTEELCOAT posiadających swoje siedziby w Szwajcarii. Stowarzyszenia te opracowały, wdrożyły i administrują systemami jakości mającymi na celu utrzymanie i promowanie najwyższego standardu lakierowania i anodowania powierzchni aluminium oraz stali. QUALIPOL zrzesza głównie firmy zainteresowane wysokimi standardami obróbki, m.in. zajmujące się obróbką powierzchni (wykonywaniem powłok malarskich i anodowania), firmy dostarczające środki do chemicznego przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok i firmy dostarczające materiały powłokowe.
  Gości przywitał Andrzej Jelonek, prezes QUALIPOL, który przypomniał początki stowarzyszenia w Polsce, opisując i prezentując zdjęcia z 18 lat działalności tej organizacji. 
  O historii międzynarodowych standardów QUALICOAT, QUALANOD, QUALIDECO i QUALISTEELCOAT opowiadał Josef Schoppig, który już 32 lata jest zaangażowany w działalność stowarzyszenia QUALICOAT i brał czynny udział w rozwoju wszystkich wymienionych znaków jakości. Dziś stowarzyszenie QUALICOAT posiada swoje przedstawicielstwa na pięciu kontynentach i wydało ponad 450 licencji.
  Następnie przedstawione zostały przez inspektora Michała Wojuckiego z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej aktualne informacje na temat zmian w systemach jakości QUALANOD i QUALICOAT. Chodzi głównie o pobieranie próbek do badań, dokonywanie pomiarów i przeprowadzanie testów dla różnych produktów. 
  O zalecaniach stowarzyszenia QUALIPOL odnośnie odbioru powłok proszkowych do zastosowań architektonicznych mówił z kolei Andrzej Jelonek. Podkreślił konieczność ustandaryzowania sposobu ich kontroli oraz odpowiedniego traktowania powleczonych już elementów, które powinno zacząć się od momentu zdjęcia ich z zawieszek i magazynowania, aż do odbioru finalnego na budynku. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zabrudzeniem, zwłaszcza środkami chemicznymi. Stowarzyszenie wydało rekomendacje i opisało testy, które mogą stanowić pomoc przy ocenie właściwego wykonania powłok proszkowych. – Stosowanie się do zaleceń zapewni wysoką jakość użytkową powłok na wyrobach do celów architektonicznych – mówił A. Jelonek. – Ich przestrzeganie pozwoli na uzyskanie powłok proszkowych o powtarzalnej jakości według najnowszych, aktualnie dostępnych technicznie standardów. 
  Ciekawy i ważny wykład miał również Michael Muller z GRM/IFO w Niemczech na temat systemu jakości mycia i pielęgnacji powłok architektonicznych w praktyce. Stowarzyszenie QUALIPOL, wychodząc naprzeciw potrzebom branży, nawiązało kontakty z niemieckim Gütegemeinschaft Reinigungs von Fassaden – GRM (Stowarzyszenie Jakości Czyszczenia Elewacji), organizacją od wielu lat badającą możliwości optymalnego czyszczenia i konserwacji elewacji budynków w celu skutecznego wydłużenia ich eksploatacji i utrzymania wartości. 
  – Dzięki okresowemu czyszczeniu i zabiegom konserwacyjnym powierzchnia elewacji budynku może być chroniona przed warunkami atmosferycznymi i różnymi wpływami środowiskowymi, zachowując dzięki temu skutecznie wartość produktu wyjściowego przez długi okres – podkreślił Michael Mulle,r zaznaczając, że różne rodzaje powierzchni wykończone różnymi systemami malarskimi wymagają doboru odpowiedniej technologii mycia i środków myjących, by uniknąć zniszczenia powłok. 
  – Biorąc pod uwagę fakt wykorzystania doświadczeń GRM w zaleceniach odnośnie pielęgnacji powierzchni u wielu dostawców powłok proszkowych na rynek polski, wprowadzenie certyfikacji opartej na doświadczeniach niemieckich firm z branży budowlanej wydaje się wyborem bardzo obiecującym – dodaje Andrzej Jelonek. – Dla zapewnienia długiej żywotności i wysokiej jakości wizualnego wyglądu powierzchni elewacji budynku niezbędne jest uwzględnienie wymagań technicznych wykonania powłoki, a także właściwe zaplanowanie i późniejsza realizacja profesjonalnego czyszczenia i konserwacji w określonych odstępach czasu. Oba te czynniki mają znaczenie równorzędne dla długotrwałego zachowania wartości. Stowarzyszenie QUALIPOL od 18 lat pomaga polskim przedsiębiorstwom branży powłok architektonicznych w wyborze partnerów biznesowych oferujących produkty o sprawdzonej jakości. Korzystanie z usług firm zrzeszonych w QUALIPOL jest bezpiecznym wyborem.
  Ostatnią prelekcję pod tytułem „Pomiary laboratoryjne w ramach systemów jakości QUALANOD, QUALICOAT, QUALIDECO, QUALISTEELCOAT w praktyce” wygłosił Tomasz Więckowski, prezes firmy Eurotom. Firma PTH Eurotom Sp. z o.o. – partner spotkania jubileuszowego Qualipolu, od ponad 20 lat zaopatruje w sprzęt do kontroli jakości branżę farbiarską oraz lakierniczą. Wykład rozpoczęto od zaprezentowania producentów urządzeń pomiarowych dostępnych w ofercie firmy Eurotom, jak BYK Gardner, Fluke, Cofomegra i Getzmann. Następnie przedstawiono ofertę firmy z zakresu szkoleń z testowania powłok. Wśród wielu propozycji szkoleń zarówno dostępnych w stałej ofercie, jak i dostosowywanych do indywidualnych potrzeb klienta znalazły się szkolenia z zakresu kolorymetrii, pomiaru własności wizualnych powłok jak struktura czy połysk oraz własności fizycznych – grubości, przyczepności, twardości.
  Prelekcja głównie skupiła się na przedstawieniu teoretycznych podstaw związanych z pomiarami połysku, barwy i właściwości fizycznych w odniesieniu do najnowszych zaleceń znaku jakości Qualicoat. Omówiono i przedyskutowano zmiany wprowadzone do wytycznych (pomiar grubości bez uśrednień oraz wycofanie testu tłoczności) i ich możliwy negatywny wpływ na jakość produktu. 
  W zakresie pomiaru barwy omówiono ocenę wizualną za pomocą kabin świetlnych, przy zwróceniu szczególnej uwagi na jakość źródła światła dostępnego w tych kabinach (na przykładzie urządzenia byko-spectra PRO firmy BYK Gardner). Następnie przedstawiono ocenę kolorymetryczną za pomocą spektrofotometrów barwy. Ważnym aspektem tej części prelekcji było zwrócenie uwagi na znaczenie połysku i faktury powierzchni w postrzeganiu barwy. Sukces koncepcji jednoczesnego pomiaru barwy i połysku potwierdza najnowszy spektrofotometr barwy spectro2guide firmy BYK Gardner, gdzie połyskomierz jest integralną częścią urządzenia. Omówiono także parametry wyznaczające dokładności pomiarów: powtarzalność i odtwarzalność. Są one kluczowe dla odpowiedniego wyboru urządzenia, którego zadaniem jest zapewnienie zgodności wizualnej mierzonych detali dla szerokiej gamy kolorów. Druga część wystąpienia firmy Eurotom polegała na przeprowadzeniu warsztatów z zakresu pomiarów połysku, barwy, grubości, przyczepności i twardości powłoki. Podczas tego pokazu każdy ze słuchaczy mógł przetestować urządzenia pomiarowe dostępne w ofercie firmy.
  Dodatkowe informacje o stowarzyszeniu Qualipol oraz aktualna lista członków na www.qualipol.pl.                    

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Znaki jakości uznane na całym świecie
  Znaki jakości uznane na całym świecie
  Znaki jakości uznane na całym świecie
  Znaki jakości uznane na całym świecie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 1(117)/2019

  do góry strony