• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 4(102)/2016

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  23.08.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Uczestnicy ubiegłorocznej konferencji.

    Uczestnicy ubiegłorocznej konferencji.

    Warto zarezerwować sobie jesienny termin, by wziąć w jedynej tego typu konferencji w Polsce „Chemia i Motoryzacja”. To wydarzenie szczególnie skierowane jest do przedstawicieli firm branży automotive i ich poddostawców.

    Osoby pracujące w przemyśle motoryzacyjnym, kolejowym, tramwajowym i ogólnie w branży metalowej lub w przetwórstwie tworzyw sztucznych doskonale wiedzą, jak trudne i wymagające stoją przed nimi zadania, gdy w procesie produkcyjnym stosowane są wyroby chemiczne. Na przykład, gdy element ma być zabezpieczony antykorozyjnie, posklejany, pomalowany, a następnie przekazany dalej do produkcji lub do klienta końcowego. Pozornie proste zadanie w praktyce może okazać się pełne niespodzianek. Pomimo zabezpieczeń nagle pojawia się korozja, na polakierowanej powierzchni występują jakieś dziurki i pęcherze, a sklejone elementy nie chcą się trzymać. Brzmi znajomo?
    Aby z tym wszystkim sobie radzić, trzeba mieć nie lada wiedzę i doświadczenie, a i to niejednokrotnie nie wystarcza. Nie ma co ukrywać, branża chemiczna jest skomplikowana. A gdy mamy do czynienia z elementami z różnych materiałów, jak np. stal, aluminium, tworzywa sztuczne, wówczas pojawia się cała gama najróżniejszych wyzwań. A do tego dochodzą systemy aplikacji, nowe technologie, ochrona środowiska oraz wiele innych zagadnień, a co za tym idzie, i problemów.

    Oczywiście w takich sytuacjach można i należy oczekiwać pomocy ze strony dostawców, zwrócić się do nich z prośbą o zorganizowanie szkolenia lub zaprosić ich technika. Ale najczęściej proponowane rozwiązania i technologie będą obejmowały produkty tylko tego jednego producenta, podobnie jak oferowane szkolenia. A co mamy zrobić, jeśli mamy pytania dotyczące kilku dziedzin? Lub chcemy poznać rozwiązania alternatywne? Czy wtedy mamy szukać różnych specjalistów, namawiać ich do współpracy i przyjazdu, organizować szkolenia i pokazy dla każdego eksperta oddzielnie?  
    A jako że jest to dylemat dość powszechny, pojawiła się propozycja zorganizowania wspólnej konferencji przemysłowej, która szybko znalazła wsparcie całej branży. Dzięki temu mamy już czwartą edycję konferencji „Chemia i Motoryzacja”, która będzie miała miejsce 4 i 5 października w Krakowie. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem będą omawiane tematy wskazane przez przedstawicieli przemysłu oraz będą udzielane odpowiedzi na przesłane wcześniej pytania. Ponadto, powodzenie ubiegłorocznych pokazów praktycznych, nowych technologii, produktów oraz sprzętu do ich aplikowania spowodowało, że ta część konferencji będzie jeszcze bardziej rozbudowana.
    Jak duże są potrzeby branży w tym zakresie, ile pojawia się pytań i wątpliwości dotyczących stosowania farb, lakierów, klejów, przygotowania powierzchni pokazują napływające do organizatorów pytania oraz propozycje tematów. Tylko w tym roku napłynęło ich ponad 100, z których wiele będzie omawiana przez specjalistów z kraju i z zagranicy, naukowców oraz prawników.
    Szczegóły dotyczące samej konferencji, programu, rejestracji oraz noclegu można znaleźć na stronie www.chemiaimotoryzacja.pl lub uzyskać e-mailowo na info@chemiaimotoryzacja.pl.          

    W programie
    Aplikacja farb ciekłych; nowoczesne systemy cyrkulacji farb i materiałów lakierniczych; technologie tworzenia powierzchni funkcjonalnych (hydrofobowe, hydrofilowe, non-stick) + antygraffiti; nakładanie powierzchni funkcjonalnych plazmą atmosferyczną; malowanie elektrostatyczne – przykłady zastosowań, efektywność nanoszenia; kleje konstrukcyjne w budowie pojazdów – rodzaje, właściwości, przykłady zastosowań; nowe możliwości wykonywania powłok dekoracyjnych i funkcjonalnych na pojazdach użytkowych – zastosowania folii samoprzylepnych; problemy, które mogą wystąpić podczas procesów produkcyjnych i ich rozwiązywanie, wady lakiernicze ich pochodzenie i rozwiązania; nieniszczące (nieinwazyjne) badania połączeń klejowych; malowanie różnych rodzajów powierzchni (stal, aluminium, tworzywa sztuczne), KTL i Agrence – porównanie; spawanie tworzyw sztucznych; badania powłok po procesie lakierniczym, analiza wyników pomiarów skórki pomarańczy i lakierów metalicznych; mechaniczne przygotowanie powierzchni pod powłoki malarskie. Zagadnienia obróbki ściernej i chropowatości powierzchni; sposoby zapobiegania powstawaniu niektórych wad powłok lakierowych w trakcie procesu lakierowania pojazdów; zabezpieczenia przed korozją za pomocą powłok wodorozcieńczalnych w środkach komunikacji masowej; nowe przepisy dotyczące stosowania środków chemicznych oraz wpływ ich ograniczeń na firmy je stosujące; malowanie grubopowłokowe metodą hydrodynamiczną; systemy zabezpieczeń antykorozyjnych w zależności od stopni korozji i stref klimatycznych; pokrycia dekoracyjne Cr+3 w procesach POP; zaawansowane technologie malowania proszkowego w motoryzacji.

    Marek Możdżyński
    marek.mozdzynski@mwmeg.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...