• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  02.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Uczestnicy podkreślali wysoką wartość merytoryczną wystąpień.

    Uczestnicy podkreślali wysoką wartość merytoryczną wystąpień.

    Strona 1 z 2

    IGP-Rapid Days – o malowaniu proszkowym płyt MDF

    Technolodzy zainteresowani malowaniem proszkowym materiałów drewnopochodnych spotkali się na seminarium dla profesjonalistów „IGP-Rapid Days”, zorganizowanym przez IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o., producenta farb proszkowych.

    Uczestnicy zapoznali się z innowacyjną technologią powlekania proszkowego płyt MDF i powierzchni drewnianych. Referentami byli profesjonaliści z branży farb proszkowych i dziedzin pokrewnych. Omówiono technologię malowania proszkowego, wymagania, dedykowane produkty. Zaproszono także przedstawicieli firm, które już z powodzeniem stosują tę technologię w zakładach, aby podzielili się doświadczeniem. 
    Gości w tematykę farb proszkowych wprowadził Łukasz Witan, wiceprezes zarządu IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o., który opisał historię, strategie i cele firmy, podkreślając jej innowacyjność, wysoką jakość produktów, otwarcie na klienta przy wspólnych poszukiwaniach interesujących ich rozwiązań, partnerstwo i budowanie długoterminowych relacji z klientami. – Kluczowe obszary IGP to architektura, nasz główny i najważniejszy dział; przemysł i transport oraz materiały drewnopodobne, rynek ostatnio rozwijany – mówił Ł. Witan. 

    Alexander Buchmüller z IGP Pulvertechnik AG opisał zalety farb proszkowych Rapid, specjalnie dedykowanych do malowania płyt drewnopochodnych. Dzięki wielu latom badań udało się stworzyć farby jednowarstwowe, które znacznie ułatwiają aplikację. Zwrócił uwagę na kilka istotnych kwestii przy nakładaniu proszku, jak temperatura grzania, wilgotność materiału, gęstość płyt czy nawet odpowiednia odległość między płytami zawieszonymi na linii, by uniknąć tzw. efektu ramki podczas lakierowania. To wszystko wpływa na jakość i efekt malowania. – Możliwości tej technologii są bardzo szerokie, a my pracujemy nad tym, by nasze farby jeszcze bardziej ułatwiały ten proces – zapewniał A. Buchmüller. 
    O tym, jakie powinno być podłoże MDF do malowania proszkowego, a także jak zapewnić przewodność i właściwą przyczepność proszku podczas aplikacji mówił przedstawiciel firmy DDL. Zaznaczył, że lakierowanie z elektrostatyką wymaga niższej temperatury grzania wstępnego, krawędzie stają się wówczas łatwiejsze do powlekania. Niższa temperatura zapobiega rozwarstwieniu, pękaniu i gazowaniu płyty. Podkreślił łatwość użycia jednego systemu powłokowego i zwrócił uwagę na warunki przechowywania płyt, gdyż wyższa zawartość wilgoci może zapewnić wprawdzie lepszą przewodność i przyczepność proszku, ale z drugiej strony powoduje m.in. pękanie i niesie ryzyko zniszczenia materiału.
    O tym, aby proces polimeryzacji powłok był bardziej efektywny mówił Ulrich Schneider z firmy Heraeus. – Do utwardzenia powłoki proszkowej na MDF konieczne jest połączenie grzania konwencyjnego z promieniowaniem podczerwonym – powiedział. – Tylko taka kombinacja zapewni odpowiednią polimeryzację farby. MDF nie lubi ciepła, więc musi przebywać w piecu maksymalnie krótko. Promienie IR nie ogrzewają wnętrza detalu, lecz samą powłokę, zatem długość fali IR można dopasować do konkretnego detalu, co nie jest możliwe tylko i wyłącznie przy grzaniu w piecu konwencjonalnym. 
    Wiodący dostawcy kabin proszkowych i aplikacji do malowania proszkowego, reprezentanci firm Gema i Wagner, mówili m.in. o szerokim zakresie produktów do nakładania powłok na MDF, a także zaprezentowali know-how, które gwarantuje klientom najlepsze, najszybsze, bezpieczne i najbardziej wydajne procesy powlekania proszkiem. 
    Doświadczeniem w malowaniu proszkowym MDF i używaniu farb Rapid podzielił się Filip Laureyssen z belgijskiej firmy Kempa, która produkuje fronty kuchenne. – Dzięki powlekaniu detali farbami proszkowymi skrócił się dziesięciokrotnie czas produkcji w porównaniu do tradycyjnego lakierowania ciekłego – wyjaśniał F. Laureyssen. – Tymczasem farby Rapid firmy IGP zapewniają jeszcze szybsze czasy produkcji ze względu na to, że stosujemy tylko jedną warstwę, przy porównywalnej grubości oraz jakości powłoki. Poza tym krótszy jest czas utwardzania farby w piecu, dzięki czemu unikamy wielu uciążliwości związanych z przebywaniem detali w wyższych temperaturach, a to skutkuje brakiem wad. Powłoka proszkowa ma ponadto wyższą odporność na zarysowania oraz odciski palców. Kolejną zaletą farb Rapid jest fakt, iż są bardziej odporne na przebarwienia niż systemy dwupowłokowe. Nie bez znaczenia jest także bogata oferta – dostępne są w wielu kolorach. Zanim jednak osiągnęliśmy obecne rezultaty, przyznać trzeba, że borykaliśmy się z pewnymi problemami, ale dzięki wspólnej pracy z przedstawicielami IGP przezwyciężyliśmy je. Teraz nasze fronty z MDF malowane farbami proszkowymi podbijają rynki w Belgii, Niemczech i Holandii, a mamy nadzieję, że zostaniemy docenieni w całej Europie. 
    Na pytanie, dlaczego malowanie proszkowe drewna?, odpowiadał również Sam Schneider z amerykańskiej firmy produkującej meble La-Z-Boy. – Farba proszkowa zapewniła polepszenie jakości w naszych kluczowych sektorach, na których się skupiamy – mówił, wymieniając zalety: 

    • zwiększona wytrzymałość powłoki w porównaniu do obecnych wykończeń 
    • bogatsza paleta kolorów 
    • szybszy proces nakładania powłok
    • niższa emisja LZO
    • łatwiejsza i bezpieczniejsza utylizacja odpadów
    • bezpieczniejszy proces dla pracowników
    • mniejsze zapotrzebowanie na personel
    • czystsze miejsce pracy
    • łatwiejsze spełnienie wymogów środowiskowych.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Gości w tematykę farb proszkowych wprowadził Łukasz Witan, wiceprezes zarządu IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o. Obok Andrzej Jelonek, prezes stowarzyszenia Qualipol.
    Alexander Buchmüller z IGP Pulvertechnik AG opisał zalety farb proszkowych Rapid.
    Uczestnicy podkreślali wysoką wartość merytoryczną wystąpień.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(116)/2018

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne