• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 2(124)/2020

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    ponad rok temu  14.04.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Piąta edycja Warsztatów Lakierowania Proszkowego

    W Poznaniu już po raz piąty zostały zorganizowane Warsztaty Lakierowania Proszkowego. Po ich ogromnym sukcesie w Białymstoku, a następnie we Wrocławiu, w Krakowie i Sopocie przyszedł czas na Poznań. Na to szkolenie przybyło ponad 110 osób chcących doskonalić swoją wiedzę w zakresie całego procesu lakierowania. 

    Idea organizacji warsztatów na początku 2019 roku powstała z inicjatywy trzech firm: TIGER Coatings Poland Sp. z o.o., Haug Chemie Polska Sp. z o.o. oraz P.C. Systems Sp. z o.o. Tym razem zostały one poszerzone o dodatkowe dwie firmy: HangOn Sp. z o.o. oraz AABO-IDEAL Sp. z o.o. Dzięki temu słuchacze mieli możliwość poznania nowych doświadczeń od firm, które budują urządzenia, dostarczają nowatorskie rozwiązania w systemach zawieszania, wyposażają lakiernie w najwyższej jakości aplikacje proszkowe czy oferują produkty do przygotowania powierzchni i farby proszkowe. 
    – Forma warsztatów, które zaproponowały nam firmy TIGER, P.C. Systems i Haug Chemie, pozwala nam podzielić się swoimi doświadczeniami z ludźmi, którzy na co dzień pracują w malarniach i borykają się z problemami technicznymi – powiedział Andrzej Gajos,

    wiceprezes AABO-IDEAL Sp. z o.o. – Sposób organizacji pozwala dotrzeć precyzyjnie do ludzi z branży. To, że prowadzimy prelekcje wspólnie z firmami, które mają doświadczenie w produkcji farb proszkowych, aplikacji oraz technologii chemicznych, pozwala szerzej spojrzeć na proces malowania proszkowego i zagadnień z nim związanych, czym po prostu chcemy się podzielić. 
    Z kolei Mateusz Babij, koordynator sprzedaży z firmy HangOn dodał: – W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się o warsztatach zorganizowanych przez zaprzyjaźnione z nami firmy. Uznaliśmy to za bardzo ciekawą ideę. To świetny pomysł i znakomita okazja, aby spotkać się w miejscu i warunkach, które stwarzają doskonały klimat do podzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami, jak również wymiany doświadczenia z naszymi gośćmi. Cieszymy się, że możemy wypełnić tematykę tego spotkania, przyczynić się do tego, by każdy uczestnik osiągał coraz lepsze wyniki pracy swojej lakierni, zwiększając wydajność i oszczędzając czas oraz koszty.
    Podczas spotkań słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi o tym, jak rozwiązać problemy z przygotowaniem powierzchni. Zebrane zostały różne zagadnienia, z którymi borykają się klienci na rynku europejskim. Dzięki prezentacji firmy Haug Chemie Polska Sp. z o.o. „Brawo JA – prosta droga do sukcesu z przygotowaniem powierzchni” każdy mógł poznać rozwiązanie danego problemu i zaanalizować, dlaczego do niego doszło. To pomaga samemu uporać się z kłopotami związanymi z obróbką powierzchniową w lakierni. Problemy omawiane były na podstawie konkretnych przykładów, a wszystko poparte dokumentacją zdjęciową i filmową.
    Firma TIGER Coatings podczas warsztatów lakierniczych starała się przybliżyć uczestnikom historię malowania proszkowego oraz zapoznać ze sposobem produkcji lakierów proszkowych, który różni się znacznie od wyrobu farb ciekłych. W dalszej części prelekcji zostały zaprezentowane różnice pomiędzy poszczególnymi typami farb oraz ich odporność, między innymi na UV. Ostatnia część wykładu TIGER Coatings to skupienie się na procesie aplikacji, tzw. ukrytych kosztach najpopularniejszych problemach powstających podczas procesu malowania proszkowego.
    Prelekcja firmy AABO-IDEAL Sp. z o.o. pod tytułem „Wikingowie branży lakierniczej” zawierała krótką prezentację firmy, gdyż pokazanie historii uwiarygodnia doświadczenie. Bardzo ważnym aspektem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest zwrócenie uwagi na temat oszczędności energii i tym samym ograniczanie kosztów produkcji. Przedstawiona analiza „pożeraczy energii” zapewne pozwoli na znalezienie źródeł oszczędności, a tym samym poprawę pozycji rynkowej słuchaczy. 
    Kolejny wykład – firmy HangOn Sp. z o.o. pod tytułem „Wydajność linii” – zapoznał uczestników z rozwiązaniami pozwalającymi na wydajniejszą i szybszą pracę w obszarze lakierni. Poprzez pryzmat różnych przykładów i przypadków prezentacja ta pozwoliła dotrzeć do wielu osób, które borykają się z podobnymi problemami, by dać gotowe ich rozwiązania bądź zachęcić uczestników do podzielenia się swoimi przykładami i wspólnie rozpocząć pracę nad nimi. Tematyka prelekcji obejmowała zarówno maskowanie, jak i zawieszanie, a także kalkulowanie kosztów oraz obsługę detali i zawieszek. Kalkulacja kosztów może obejmować dokładne wyliczenia kosztu malowania każdego detalu oraz symulacje możliwych oszczędności w tym zakresie, wskazując na udział poszczególnych czynników w ogólnym koszcie lakierowania. 
    Firma P.C. Systems Sp. z o.o. w wystąpieniu pt. „Industry 4.0 – najnowsze technologie Gema” zaprezentowała przede wszystkim nowości i nowinki w technologiach aplikacji proszkowych Gema Switzerland. Dzięki temu klienci mogli sie dowiedzieć, jak dopasować najnowsze rozwiązania techniczne do poprawy swojego procesu technologicznego. 
    – Jestem mile zaskoczony poziomem warsztatów lakierniczych, które odbyły się w Poznaniu, wymianą doświadczeń i tematyką – ocenia Paweł Staroń, manager produkcji firmy SKALTEX Kaczmarek, Błaszczyk Sp.J. – Choć w branży jestem już kilka lat, dzięki takim warsztatom dowiaduję się zawsze czegoś nowego, np. w prezentacji firmy Gema nowością było dla mnie zastąpienie robotów systemem kontroli detekcji, czyli automatyczną detekcją kształtu detalu – to bardzo dobry pomysł.  Mogę z mojej strony pochwalić zaangażowanie i przygotowanie wykładowców, zwłaszcza zainteresowały mnie tematy prezentowane przez HangOn, P.C. Systems i Haug Chemie. Były to bardzo przydatne prezentacje związane z branżą. Wdrożone w przyszłości rozwiązania na pewno zaowocują większą wydajnością i jakością. Obecnie korzystamy z produktów HangOn, co przełożyło się już na zwiększenie wydajności i zagęszczenie linii. W trakcie warsztatów zaproponowano nam rozwiązania firmy Haug Chemie związane z czyszczeniem urządzeń do przygotowania powierzchni, które zostały przetestowane i bardzo dobrze się sprawdziły.
    Warsztaty lakiernicze zorganizowane w Poznaniu pozostawiły bardzo pozytywne wrażenia. – Dziękujemy za rzeczowe spotkanie i podzielenie się praktyczną wiedzą – mówią Paweł Koch, Maksymilian Kurek i Łukasz Dłużak, pracownicy firmy Ster Instytut Maciej Szymański. – Była to doskonała okazja do uzyskania nowych informacji na temat farb proszkowych, przygotowania powierzchni, wyposażenia oraz technologii istotnych dla linii lakierniczych. Pozyskane kontakty z pewnością zaowocują w przyszłości współpracą w ramach branży. Gratulujemy organizacji wydarzenia!
    Natomiast Dariusz Gorączka, kierownik ds. technologii – główny emaliernik Amica SA, ocenia poznańskie warsztaty lakiernicze jako bardzo inspirujące doświadczenie. – Każda z prezentacji ukazywała nowe spojrzenie na znane nam tematy, zmuszając nas do refleksji nad procesami, które nadzorujemy – stwierdził. – Dzięki uczestnictwie w tym spotkaniu rozpoczęliśmy z jednym z wystawców projekt, który może nam przynieść wymierne korzyści. Zdecydowanie polecamy udział w tym wydarzeniu. 
    Grzegorz Pogroszewski z firmy TIGER Coatings Poland Sp. z o.o. dodaje, że dla TIGER Coatings jako dostawcy premium istotne jest, aby nie tylko dostarczać produkt o najwyższej jakości i produktywności, ale również rozwijać wiedzę, umiejętności oraz świadomość klientów. – Idea warsztatów lakierniczych narodziła się z potrzeb zgłaszanych przez naszych partnerów biznesowych – mówi G. Pogroszewski, managing director TIGER Coatings Poland. – Tendencje rynkowe pokazują, iż nasi klienci chcą ciągle podnosić jakość swoich wyrobów, jednakże przy tym nie mogą pozwolić sobie na znaczny wzrost kosztów produkcji. Aby można było pogodzić ze sobą te dwa skrajne punkty, istotny jest nie tylko wzrost produktywności, ale również minimalizacja tzw. ukrytych kosztów. Do tego niezbędna jest wykwalifikowana kadra, która będzie miała umiejętności pozwalające jej podejmować świadome decyzje, oparte na faktach i rzeczywistych kosztach produkcji. Zwracamy na przykład uwagę na fakt, iż nie warto patrzeć tylko na cenę farby w przeliczeniu euro na kilogram, lecz na faktyczny koszt pomalowania jednego metra kwadratowego wynikający z całego procesu. 
    A jaka jest koncepcja warsztatów lakierniczych? 
    – Chodzi o to, żeby każdy klient we wszystkich regionach Polski miał możliwość zapoznania się z różnymi technologiami i uzyskania pomocy w rozwiązaniu jego problemów – wyjaśnia Bartłomiej Wasążnik, dyrektor handlowy firmy Haug Chemie Polska Sp. z o.o. – Warsztaty są dedykowane przede wszystkim dla pracowników lakierni. Sukces dotychczasowych spotkań mobilizuje nas do jeszcze intensywniejszej pracy. Na każdych szkoleniach podczas dyskusji z uczestnikami pytamy, jakie są ich oczekiwania i dzięki tym opiniom cały czas dopasowujemy tematykę wykładów. Prelekcje wynikają z potrzeb i problemów zarówno klientów, jak i rynku. Kolejne warsztaty odbędą się w Warszawie, we Wrocławiu, w Krakowie oraz w Gdańsku.
    – Warsztaty lakiernicze to sposób na dotarcie do każdego klienta – dodaje Anna Malinowska z firmy P.C. Systems 
    Sp. z o.o. –  Są one organizowane lokalnie tak, aby każdy, najbardziej zapracowany uczestnik, miał możliwość poszerzenia swojej wiedzy, okazję do rozmowy z dostawcami na temat problemów istniejących w lakierni oraz zapoznania się z najnowszymi technologiami wprowadzanymi na rynek.           

    www.warsztatylakiernicze.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Lokalnie, czyli bliżej klientów
    Lokalnie, czyli bliżej klientów
    Lokalnie, czyli bliżej klientów
    Lokalnie, czyli bliżej klientów
    Lokalnie, czyli bliżej klientów
    Lokalnie, czyli bliżej klientów

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 2(124)/2020

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne