• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Wydarzenia

  Wydanie nr: 3(143)/2023

  Artykuły branżowe

  Wydarzenia

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  18.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

  Strona 2 z 5

  Nowy sposób na ochronę korozyjną
  Drugą debatę o tym, czy technologia VIANT firmy Chemetall może zastąpić lakierowanie kataforetyczne i/lub lakierowanie proszkowe, poprzedziło wystąpienie Rafała Kretkiewicza z Chemetall Polska o tej innowacyjnej technologii (artykuł przeczytasz w poprzednim numerze „Lakiernictwa Przemysłowego”). To nowy sposób na ochronę korozyjną: proces jednoczesnej obróbki powierzchniowej i malowania podkładowego, który zapewnia pełną ochronę korozyjną na krawędziach i powierzchniach wewnętrznych. W skrócie można wymienić następujące zalety tej technologii: równomierne pokrycie wewnętrznych powierzchni zamkniętych, doskonałe krycie ostrych krawędzi, dobre do bardzo dobrych odporności korozyjne, możliwy bardzo krótki proces przygotowania powierzchni, możliwe tylko wysuszenie (np. 100−120°C) przed malowaniem proszkowym, proces bezprądowy. Krótkim podsumowaniem tego panelu dyskusyjnego może być stwierdzenie, że korozja krawędzi jest wreszcie rozwiązana. 

  Obie debaty wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników, były szeroko komentowane, zadawano także wiele pytań, co świadczy, że poruszane tematy faktycznie odpowiadają na rzeczywiste problemy, z jakimi spotykają się technolodzy na swoich linach przygotowania powierzchni i w lakierniach. 

  Innowacje w technologiach i urządzeniach 
  Po panelach dyskusyjnych był czas na kilka wystąpień zaproszonych gości. I tak o certyfikacji powłok na stali w ramach programu jakości QUALISTEELCOAT mówił Andrzej Jelonek, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych QUALIPOL. Następnie Paweł Przyczyna z IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o. zaprezentował IGP-DURA®one 56 – wszechstronny system farb proszkowych (artykuł znajdziesz w aktualnym numerze „Lakiernictwa Przemysłowego”), a Anna Kochańska-Lenart z firmy 3AQUA Sp. z o.o. mówiła o instalacjach towarzyszących procesom przygotowania powierzchni: oczyszczalniach ścieków, stacjach przygotowania wody procesowej, stacjach dozowania. Pierwszy dzień spotkań merytorycznych zakończyło wystąpienie Tomasza Rija i Mateusza Mujty z Chemetall Polska o syntetycznych chłodziwach polimerowych do obróbki mechanicznej i tłoczenia oraz ich wpływie na proces przygotowania powierzchni. 

  Następnego dnia, oprócz kilku prezentacji: „How is it made? – tłoki silnikowe” (Marcin Uszyński, Chemetall Polska), „ADAL od 1981 r. – od airless do autoforezy” (Radosław Osiak, Adal), „Sames – innowacyjne aplikacje do nanoszenia powłok ciekłych i proszkowych” (Robert Tichek i Krzysztof Kozak, Sames), „Możliwości badawcze Laboratorium Chemetall Polska” (Michał Deka), przygotowano krótkie wystąpienia związane z nowymi technologiami Chemetall. Było zatem o recyklingu PET, produktach Purge Cleaner do mycia urządzeń lakierniczych, odtłuszczaniu niskotemperaturowym, technologiach do obróbki stali nierdzewnej Antox, trawieniu kwaśnym a neutralnym – zalety i wady. 
  Materiały z sympozjum zostały rozesłane do uczestników, by na spokojnie mogli się z nimi zapoznać. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...