• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Wydarzenia

  Wydanie nr: 3(143)/2023

  Artykuły branżowe

  Wydarzenia

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  18.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

  Strona 1 z 5

  Seminarium na szeroko pojęte tematy obróbki chemicznej oraz lakierowania 

  W formule, którA sprawdziła się ostatnio, czyli prezentacji i wykładów połączonych z debatami merytorycznymi, odbyło się 23. już seminarium firmy BASF Chemetall, dostawcy chemii do procesów lakierowania przemysłowego. Spotkanie miało być nie tylko ciekawe w formie, ale przede wszystkim pomocne oraz użyteczne dla uczestników. I takie też było, o czym przekonują opinie biorących udział w tym wydarzeniu.

  Seminaria dotyczące m.in. zagadnień chemicznego przygotowania powierzchni, organizowane przez Chemetall Polska od 32 lat, tradycyjnie odbywają się w Jachrance pod Warszawą. Tegoroczne zgromadziło 137 osób z 77 firm z całej Polski, które reprezentowały różne gałęzie przemysłu. Jak zapewniają organizatorzy, forma spotkań raz na kilka lat pozwala na prezentację najnowszych osiągnięć zarówno w zakresie chemii, jak i farb oraz urządzeń do przygotowania powierzchni oraz malowania. Warto jednak zaznaczyć, że takie wydarzenia to także okazja do wielu mniej formalnych spotkań w gronie technologów, którzy bardzo chętnie wymieniają się doświadczeniami z zakresu swojej pracy w lakierniach. 
  Od ostatniego seminarium minęły cztery lata, co spowodowane było pandemią COVID-19. 

  Po licznie przybyłych gościach widać było, że są spragnieni nowej dawki wiedzy, ale i wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń oraz spędzenia czasu w miłej, niekrępującej atmosferze. Prezentacje i wykłady wzbogacono o panele dyskusyjne, które podzielono na dwie sekcje poświęcone tematyce związanej z szeroko pojętą obróbką powierzchniową i lakierniczą.
  – Chcielibyśmy, aby nasze seminarium wciąż postrzegano jako miejsce zdobywania informacji dotyczących nowych produktów i technologii w branżach chemicznej i lakierniczej, aby było także swoistym forum wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy specjalistami i dotyczyło również takich zagadnień, jak ochrona środowiska czy ekonomia malowania oraz sprzęt wykorzystywany na liniach technologicznych – mówi Marek Budziszewski, dyrektor zarządzający Chemetall Polska, organizator seminarium. – Byłoby nam niezmiernie miło, aby nowe pomysły i prezentowane tu innowacje mogły być wdrożone do zakładów, co z pewnością przyniesie naszym klientom nie tylko korzyści ekonomiczne i środowiskowe, ale spowoduje, że będą oni bardziej konkurencyjni na rynku. 

  Źródła kosztów w procesach lakierniczych 
  Pierwszy wykład, wprowadzający do panelu dyskusyjnego, dotyczył kosztów w procesach lakierniczych, a poprowadzili go Jarosław Ćwiąkała i Marcin Uszyński z Chemetall Polska. Odpowiadali na pytania, dlaczego warto analizować koszty i podawali argumenty, że jest to bardzo ważne. Usystematyzowali podział kosztów w zakładach obróbki powierzchniowej, wskazali strategię działania i główne obszary ich redukcji: gdzie szukać oszczędności podczas przygotowania powierzchni, lakierowania i suszenia, a także w takich obszarach, jak obróbka ścieków, emisje i odpady, recykling, bo o tym często się zapomina. 
  Następnie przystąpiono do debaty, w jaki sposób można redukować koszty w procesach lakierniczych, do której zaproszono specjalnych gości. Konkluzje były następujące: warto inwestować w nowoczesne technologie, które są bardziej oszczędne i przyjazne środowisku, każda linia jest inna i może być stale doskonalona, warto stale monitorować koszty procesu, dążąc do ich obniżania, aby być bardziej konkurencyjnym, dobrze jest analizować różne pomysły i projekty, warto rozmawiać z pracownikami linii, bo oni znają ją najlepiej od strony praktycznej. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"
  Lakiernia może być "zielona"

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...