• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Wydarzenia

  Wydanie nr: 3(143)/2023

  Artykuły branżowe

  Wydarzenia

  12 miesięcy temu  17.07.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

  Strona 1 z 4

  Alufinish − technologie anodowania i chemicznego przygotowania powierzchni 

  Firma Alufinish Polska, zajmująca się technologią obróbki powierzchniowej, świętowała jubileusz 30-lecia. Z tej okazji zorganizowała uroczyste obchody połączone z sympozjum, na które zaprosiła swoich klientów. 

  Działalność Alufinish koncentruje się na produkcji i sprzedaży wyrobów oraz rozwoju technologii anodowania aluminium i przygotowaniu powierzchni metali przed lakierowaniem i ich analitycznej kontroli. W tym roku mija 30 lat od początków działalności spółki w Polsce. Jubileusz był świetną okazją do spotkania z klientami firmy, podziękowania im za lata współpracy, a także, aby przedstawić najnowsze technologie w branży chemicznej obróbki powierzchniowej. 

  Trochę historii 
  Spotkanie zainaugurował Sławomir Bubas, prezes Alufinish Polska Sp. z o.o., przypominając historię firmy, której początki sięgają lat 90. XX wieku, czasu wielkich przemian społeczno-gospodarczych w Polsce, galopującej inflacji i bezrobocia. − W takich realiach rozpoczęliśmy działalność jako spółka cywilna EKOSERV – wspominał Sławomir Bubas. − Założona przez trzech kolegów, którym zlikwidowano poprzedni zakład pracy. Jednocześnie pojawiały się nowe możliwości, wiele przedsiębiorstw szukało nowych kierunków produkcyjnych. Równocześnie rozwijały się nowe technologie lakierowania proszkowego. W budownictwie zaczęto szeroko stosować profile aluminiowe. Aluminium przestaje być materiałem strategicznym i jest wykorzystywane w wielu dziedzinach. W takich warunkach nasza spółka zainteresowała się współpracą w zakresie technologii z firmą Alufinish GmbH. Nasze początki nie były łatwe, komunikacja z klientami odbywała się z wykorzystaniem telefonów na kablu i faksów. Pierwsze telefony komórkowe pojawiły się w 1996 roku. Internet dopiero raczkował. 

  W takich warunkach firma stopniowo się rozwijała, zdobywając coraz to nowych i znaczących klientów, poszerzając pole działania o nowe inicjatywy, jak organizowanie szkoleń i sympozjów oraz przystępując do Stowarzyszenia Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych Qualipol, a także zmieniając nazwę na obecną.  

  Oszczędności w anodowaniu 
  Po ciekawym wprowadzeniu zapoznano uczestników z kilkoma prezentacjami na tematy związane z procesami obróbki powierzchniowej. O oszczędnościach energii w procesie anodowania mówił Mirosław Szczepanik z Alufinish Polska. Przypomniał, że założeniem anodowania są ochrona podłoża aluminiowego i atrakcyjne wykończenia. Następnie omówił ogólne koszty procesu, w których 48 proc. wynosi energia elektryczna, 23 proc. robocizna, 12 proc. amortyzacja linii, chemikalia wraz z neutralizacją ścieków to 10 proc., grzanie gazem ziemnym 6 proc., a woda 1 proc. Wskazał obszary, gdzie można szukać oszczędności, jednocześnie podnosząc wydajność. Jednym z przykładów może być stosowanie produktów chemicznych służących do procesów odtłuszczania, trawienia czy neutralizacji bez potrzeby płukania. Oszczędności wynikające z zastosowania chemii zależą od parametrów procesu w zakresie stężeń i szybkości trawienia, np. mniejsza szybkość trawienia, wyższa stabilność, niższa lepkość/wypływanie, to wszystko zmniejsza zużycie. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Jubileusz i sympozjum
  Jubileusz i sympozjum
  Jubileusz i sympozjum
  Jubileusz i sympozjum

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...