Szukaj

  Wydarzenia

  Wydanie nr: 6(116)/2018

  Wydarzenia i relacje

  Wydarzenia

  5 miesięcy temu  02.01.2019, ~ Administrator   

  Sala konferencyjna.

  Sala konferencyjna.

  Międzynarodowa konferencja „Advances in Coatings Technology – ACT’18”

  Kolejna, zorganizowana po raz trzynasty w dwuletnim cyklu, międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna poświęcona farbom i lakierom „Advances in Coatings Technology – ACT’18”, odbyła się na terenie Centrum Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 13–15 listopada 2018 r. Organizatorem konferencji tego cyklu jest gliwicki Oddział Farb i Tworzyw Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu.

  Konferencje ACT są największym wydarzeniem w sektorze farb i lakierów na terenie Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły na stałe do kalendarza urządzanych w Polsce spotkań naukowo-technicznych poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom z zakresu technologii farb i lakierów. Celem konferencji jest przedstawienie osiągnięć wiodących światowych firm oraz ośrodków badawczych i uniwersyteckich związanych z branżą farb i lakierów oraz nawiązanie współpracy na szczeblu międzynarodowym pomiędzy specjalistami z tej dziedziny. Silnie międzynarodowy charakter konferencji ACT wyróżnia ją spośród innych tego rodzaju wydarzeń organizowanych w kraju. W roku 2018 aż 44% uczestników przyjechało z zagranicy, z 17 krajów europejskich, Australii i USA. 
  W konferencji wzięło udział 145 specjalistów branży farb oraz przedstawicieli świata nauki. Najliczniej po Polakach reprezentowani byli Niemcy (28 osób), a następnie Rosjanie (6  osób), Czesi, Holendrzy i Słoweńcy (po 5 osób), Austriacy (3 osoby), Francuzi, Hiszpanie i Finowie (po 2 osoby) oraz po jednej osobie z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Włoch, Cypru, Australii i USA. Reprezentowane były 94 instytucje, z czego 57% stanowiły instytucje zagraniczne. Warto zauważyć, że 80% wszystkich instytucji to jednostki przemysłowe, natomiast jednostki badawczo-rozwojowe i wyższe uczelnie stanowiły 17%.
  Na uwagę zasługuje obecność znanych zagranicznych firm działających w branży farb i lakierów (w tym wiodących światowych producentów surowców do farb), jak również przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych. Wśród polskich specjalistów obecnych na konferencji byli przedstawiciele firm przemysłowych oraz uczelni i ośrodków badawczo-rozwojowych.
  Podczas trzech dni obrad wygłoszono 55 referatów, a w sesji plakatowej zaprezentowano 7 plakatów naukowo-technicznych. Program konferencji obejmował zagadnienia bazy surowcowej dla wyrobów lakierowych (żywic polimerowych, spoiw, pigmentów i wypełniaczy oraz zagadnienia kolorystyki, środków pomocniczych i innych materiałów), nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania wyrobów lakierowych (w tym biotechnologii, funkcjonalnych wyrobów lakierowych, wyrobów wodorozcieńczalnych, proszkowych, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych), maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji farb oraz zagadnienia stosowania wyrobów lakierowych. Omówione zostały powłoki na drewno, dla budownictwa, antykorozyjne, o działaniu antybakteryjnym oraz odbijające promieniowanie, jak również badania wyrobów lakierowych i otrzymanych z nich powłok, zagadnienia ekologiczne i legislacyjne w branży farb i lakierów.
  87% referatów zostało wygłoszonych przez przedstawicieli zagranicznych centrów badawczych ośrodków przemysłowych oraz wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. 72% wygłoszonych referatów pochodziło z przemysłu, a pozostała część z ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych. Został zaprezentowany obszerny wachlarz technologii powłok, obejmujący najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny z uwzględnieniem wielu praktycznych aspektów.
  Reprezentowane były 94 instytucje, przedstawiając osiągnięcia z zakresu surowców, technologii i urządzeń do badania farb i lakierów.
  Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili zarówno szeroki jej program, jak i obecność przedstawicieli licznych instytucji przodujących w dziedzinie technologii farb i lakierów. 
  Wydaje się, że konferencja umożliwiła spełnienie jednego z podstawowych jej zadań – stworzenie płaszczyzny współpracy między Europą Wschodnią, Środkową i Zachodnią oraz pomiędzy przedstawicielami przemysłu i nauki w dziedzinie rozwoju technologii farb i lakierów.                      

  Anna Pająk
  Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu
  Oddział Zamiejscowy Farb i Tworzyw w Gliwicach

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Sala konferencyjna.
  Dr inż. Ewa Langer z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników wygłasza referat.
  Przerwa w obradach.
  Sala konferencyjna.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony