• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    ponad rok temu  06.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Rzeczywistość i przyszłość lakierni − pierwszy E-Congres Paint Poland 2022 zakończony sukcesem 

    Kompleksowe spojrzenie na całość procesów lakierniczych, ale nie tylko na aktualną rzeczywistość, lecz wychodzące w przyszłość − przyświecało wszystkim tematom poruszanym na pierwszym E-Congresie Paint Poland 2022, który zorganizowało Stowarzyszenie Lakiernictwa Przemysłowego. Zagadnienia te nabrały większego znaczenia w dobie wysokich cen za energię, trudności w dostępie do materiałów czy większego zaangażowania w dbanie o naturalne środowisko. 

    Do Uniejowa na E-Congres Paint Poland zjechało liczne grono technologów zaangażowanych we wszelkie procesy związane z lakierowaniem przemysłowym. Organizatorzy, czyli Zarząd i Rada Nadzorcza Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego, przygotowali, wraz ze swoimi partnerami, prawdziwą „ucztę intelektualną” dla tych, którzy chcieli poszerzyć swój zakres wiedzy, jak i dowiedzieć się, w jakim kierunku zmierza branża w tych trudnych i niespokojnych czasach. Choć niektóre projekty to jeszcze kwestia przyszłości, to warto już dziś zacząć dostosowywać lakiernie do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości. Nieobojętne były również kwestie związane z ekologią, które przejawiały się niemal w każdym poruszanym temacie, bo jak podkreślił w przywitaniu Józef Spaleniak, prezes zarządu SLP, „lakiernia to nie jest do końca czysty środowiskowo element w całej produkcji”. Symbolicznym znakiem, by dbać o otaczającą nas przyrodę było drzewko tlenowe, które otrzymali wszyscy uczestnicy kongresu. – Jeżeli my sami nie mamy możliwości posadzenia tego drzewka tlenowego, sprezentujmy je naszej rodzinie, naszym sąsiadom, przyjaciołom – mówił J. Spaleniak. – Niech ono będzie skromnym symbolem naszego wkładu w zaangażowanie się w ochronę środowiska, aby pozostawić po sobie jak najbardziej przyjazny, zielony świat dla następnych pokoleń. 

    Po oficjalnym otwarciu pierwszego E-Congresu Paint Poland głos zabrała Anna Malinowska, która jest jednym z pomysłodawców i założycieli Stowarzyszenia Lakiernictwa Przemysłowego, aktualnie prezes Rady Nadzorczej SLP. Przypomniała historię, nakreśliła główne cele i opisała zakres doradztwa, jakie oferuje ta organizacja. 
    – Stowarzyszenie Lakiernictwa Przemysłowego działa już sześć lat – mówiła A. Malinowska. – Jestem wdzięczna osobom za trud włożony w jego powstanie i rozwój. Stowarzyszenie nasze jest dobrowolnym zrzeszeniem, które ma na celu integrację środowiska branżowego – tworzenie platformy umożliwiającej wymianę informacji, doświadczeń i pomysłów pomiędzy członkami i firmami współpracującymi, stworzenie możliwości rozwoju branży lakiernictwa przemysłowego, organizację szkoleń, sympozjów i spotkań, wspieranie realizacji projektów, współpracę z instytucjami branżowymi oraz organizacjami, które mogą się przyczynić do rozwoju stowarzyszenia, a także pomoc techniczną oraz konsultację przy projektach i inwestycjach. Przed lakierowaniem przemysłowym stawiane są coraz to większe wymagania, nie tylko ze strony klientów, ale również ze strony rynku. Kluczowe aspekty obejmują poprawę jakości, a także coraz większą indywidualność i trwałość. W tym celu konieczna jest znajomość nowych produktów, rozwiązań oraz trendów w technologii lakierowania. Stowarzyszenie jest świetną platformą do nawiązywania kontaktów branżowych ze sprawdzonymi oraz doświadczonymi partnerami, do wymiany poglądów, informacji oraz wiedzy na tematy związane z rosnącymi wymogami rynku odnośnie kosztu procesu lakierowania czy zabezpieczenia przed korozją i estetyki lakierowanych elementów, stosowanych technologii, a także ochrony środowiska. Działając wspólnie, możemy więcej!
    Dwa dni kongresu wypełnione były ciekawymi wykładami. I tak o lakierni przyszłości mówił dr hab. inż. Piotr Nikończuk, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jaka zatem będzie lakiernia jutra? − Energooszczędna, czysta, ekologiczna i… dochodowa – mówił prof. P. Nikończuk. A jak to osiągnąć? – Poprzez budowę modułową, zastosowanie rozwiązań Przemysłu 4.0, odpowiednią logistykę, nowoczesną technologię czy optymalne zarządzanie lakiernią – wymieniał, rozwijając zagadnienia. 
    Następnie o zintegrowanym systemie kwalifikacji i certyfikatów dla lakierników przemysłowych mówił Boris Polganow z Instytutu Badań Edukacyjnych. Zastosowanie żywic polimocznikowych – Paint Energy System opisał Grzegorz Wojciechowski, a o transformacji cyfrowej, czyli Platformie Przemysłu Przyszłośc,i mówiła Kinga Skrzek. Wodna farba do malowania kataforetycznego była tematem Kamila Czerwiaka, a nowy wymiar pomiaru grubości powłoki nieutwardzonej zaprezentował Sylwester Zmysłowski. Ślad węglowy, białe certyfikaty były tematem Norberta Dąbrowskiego. O robocie przemysłowym – przyjacielu czy wrogu – mówił Tomasz Chodorowski, a Mateusz Wójcik odpowiadał na pytanie referatu, czy chemia przemysłowa może być „zielona”. Wirówka czy chemia – ekologia i ekonomia to był temat Filipa Kapeli, a Rafał Kretkiewicz opowiadał o innowacyjnej technologii VIANT, czyli nowatorskich zabezpieczeniach antykorozyjnych. 
    Drugi dzień również obfitował w wiele ciekawych wystąpień. Optymalizacja procesów wygrzewania i utwardzania powłok malarskich w oparciu o rejestratory temperatury była tematem wykładu Karola Pisarkiewicza. O wpływie maskowania i małej logistyki na płynność pracy lakierni opowiadał Tomasz Pyzik. Wady lakiernicze w procesie malowania ciekłego to tytuł wystąpienia Tomasza Tomczyka, a o niskotemperaturowym fosforanowaniu cynkowym referat wygłosił Daniel Molenda. Sztuka odlakierowywania to prezentacja Marcina Maśluka. 
    Różnorodność poruszanych tematów sprawiła, że każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Ale to wydarzenie było również okazją do spędzenia czasu w gronie osób z branży, wymiany opinii, kontaktów, a także integracji. Ponadto chętni mogli skorzystać z atrakcji oferowanych przez hotel w Uniejowie oraz zregenerować siły w basenach termalnych.  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej
    Działając wspólnie możemy więcej

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(138)/2022

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne