Szukaj

  Normy/Prawo

  Wydanie nr: 3(113)/2018

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  3 miesiące temu  20.06.2018, ~ Administrator   

  Strona 1 z 4

  PROCEDURA ORAZ RODZAJE ODBIORÓW ROBÓT BUDOWLANYCH

  Roboty budowlane, przed dokonaniem zapłaty wynagrodzenia przez inwestora wykonawcy, zazwyczaj muszą podlegać odbiorowi. Niemniej, wbrew powszechnemu poglądowi, tematyka odbiorów robót budowlanych jest bardzo rozbudowana i często, zarówno w orzecznictwie, jak i wśród przedstawicieli doktryny prawniczej, powoduje liczne dyskusje.

  Charakter  prawny instytucji

  W zgodzie z treścią art. 647 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., nr 16, poz. 93, ze zm., dalej: Kc) przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.
  Wyżej wskazany przepis określa jedno z zobowiązań inwestora, jakim jest odebranie od wykonawcy obiektu budowlanego. Jak wskazuje się w orzecznictwie, odbiór ten jest niewątpliwie elementem przełomowym w stosunkach pomiędzy stronami umowy o roboty budowlane, gdyż z jednej strony potwierdza wykonanie zobowiązania i otwiera wykonawcy prawo do żądania...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony