Szukaj

  Normy/Prawo

  Wydanie nr: 1(123)/2020

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  3 miesiące temu  26.02.2020, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Indywidualna działalność gospodarcza czy może jednak spółka? Część 2

  Prowadzenie swojej firmy stanowi wyzwanie nie tylko dla początkującego przedsiębiorcy, ale również dla osoby, która siedzi w biznesie od lat. Różnorodność form prawnych proponowanych przez ustawodawcę niejednokrotnie może przyprawić o ból głowy, przede wszystkim zaś z uwagi na stopień ich skomplikowania. Warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami wyboru jednej z nich.

  W tej części skupimy się na spółkach osobowych, przedstawiając najważniejsze aspekty prowadzenia swojego przedsiębiorstwa w formie spółki jawnej. Na początku wyjaśnijmy jednak dokładniej, czym są spółki osobowe. 

  Spółki osobowe

  Sposób organizacji i funkcjonowania spółek osobowych reguluje kodeks spółek handlowych (k.s.h.). Do spółek osobowych zalicza się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową oraz spółkę komandytowo-akcyjną. Są one tzw. ułomnymi osobami prawnymi, czyli jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym przyznana została zdolność prawna. Zgodnie z art. 331 § 1 k.c. do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Z kolei w myśl przepisów k.s.h. spółka osobowa może we...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony