• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 3(125)/2020

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Fundusze unijne

    ponad rok temu  06.07.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 5

    Przechodząc do projektów typowo inwestycyjnych, warto wspomnieć o alokacjach środków finansowych na te cele w ramach programów operacyjnych (zwłaszcza że w związku z końcówką perspektywy budżetowej wiele działań wyczerpało pierwotną pulę środków lub było temu bliskie). Zmiany w tym obszarze, poza zwiększeniem budżetów, dotyczą także swoistego „luzowania” możliwości dostępu celem upowszechnienia i zwiększenia atrakcyjności konkursów, a tym samym eliminowane są bariery, które dla niektórych przedsiębiorstw dotychczas mogły stanowić przeszkodę do skorzystania ze wsparcia. Ponadto w wybranych konkursach rozszerzany jest także katalog kosztów kwalifikowanych, który pozwala w ramach jednego wniosku połączyć inwestycję ze wsparciem kierowanym na bieżące koszty działania przedsiębiorstwa (np. dofinansowanie wynagrodzeń).

    Jednym z pierwszych działań o zasięgu ogólnopolskim, w którym wprowadzono ułatwienia, było działanie 3.2.2 PO IR. Nowa jego odsłona jest już dostępna, a konkurs dla MŚP w comiesięcznych rundach zaplanowany jest do końca 2020 r.
    Najważniejsze zmiany dotyczą:

    • możliwości wprowadzenia innowacji już na skalę przedsiębiorstwa, czyli produktów lub usług dotąd nieoferowanych u wnioskodawcy (obniżenie wymogu innowacyjności z pułapu w skali kraju to szczególne ułatwienie dla mikro i małych przedsiębiorstw);
    • zniesienia maksymalnego limitu premii technologicznej (nadal intensywność pomocy zależy od miejsca i wielkości firmy, wynosząc 35–70%, ale zniesiono górne ograniczenie kwotą 
    • 6 mln zł);
    • zniesiono obowiązek wniesienia wkładu własnego w projekt – od woli firmy i jej zdolności kredytowej zależy wyłącznie uzyskanie z banku kredytu technologicznego w wysokości do 100% wartości projektu (przyp.: wcześniej było to maksymalnie 75%);
    • rozszerzono katalog kosztów kwalifikowanych m.in. o przebudowę i adaptację budynków oraz koszty transportu maszyn, urządzeń i innych środków trwałych.

    Udogodnienia obejmują także poziom Regionalnych Programów Operacyjnych. Z racji ich mnogości dla przykładu można wskazać działanie 3.2 RPO Województwa Śląskiego obejmujące wsparcie dla MŚP w zakresie utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego oraz utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem. W ramach konkursu wsparte zostaną również inwestycje prowadzące do wzrostu konkurencyjności i utworzenia trwałych miejsc pracy. Kosztem kwalifikowanym jest m.in. nowa, bardzo szeroka kategoria „inne koszty bieżące”. Maksymalna wartość pomocy to 800 tys. zł, a poziom wsparcia może wynieść nawet 85% (de minimis). Warto pamiętać, że wsparciu nie będą podlegać jednak projekty zawierające wyłącznie koszty bieżące.

    Podobne konkursy (choć z różnymi wartościami pomocy) szykowane są także w innych województwach, np. w działaniu II.3.1 RPO Województwa Łódzkiego, w którym celem jest poprawa sytuacji MŚP „negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19”, a wsparcie poza inwestycjami w środki trwałe oraz WNIP, obejmuje także „kapitał obrotowy”.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...