• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 4(138)/2022

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  16.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

    Strona 9 z 9

    Ocena zagrożenia wybuchem nie zawiera żadnych wytycznych organizacyjnych, instrukcji postępowania, zakazów i nakazów eksploatacyjnych dla maszyn, pomieszczeń i stanowisk pracy. Aspektów, które mogą, a nawet powinny być wskazywane już w dokumentacji pracodawcy, czyli ocenie ryzyka wybuchu i drugim opracowanym dokumencie: zabezpieczenia przed wybuchem. 

    Różne są zatem obowiązki inwestora i projektanta od obowiązków pracodawcy i użytkownika lakierni. Różna jest także pozycja opracowanych dokumentów formalnych w zestawie, jaki posiadać powinien użytkownik lakierni. Sytuacja idealna to ta, w której inwestor, właściciel obiektu, użytkownik lakierni i pracodawca, to ta sama osoba. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest zachowanie archiwalnej oceny zagrożenia wybuchem z etapu projektu lakierni i włączenie jej do jednego pakietu z opracowaną oceną ryzyka wybuchu i dokumentem zabezpieczenia przed wybuchem. Taki układ wskazuje ustawodawca w cytowanym wcześniej ust. 5 par. 37 rozporządzenia. Niestety, rzadko dotyczy to lakierni zorganizowanych w obiektach dzierżawionych. Wniosek, jaki płynie z powyższego opisu na etapie ewentualnej kontroli lakierni przez Państwową Straż Pożarną lub Państwową Inspekcję Pracy jest taki, że opracowania, które posiadać musi pracodawca i użytkownik lakierni znajdować się muszą w funkcjonującym obiekcie, a ocena zagrożenia wybuchem, opracowana na etapie projektu lakierni, nie jest już obowiązkowym elementem dokumentacji pracodawcy dla funkcjonującej lakierni. 

    W kolejnej, siódmej części cyklu „Legalna lakiernia” opisane zostaną obowiązki właściciela obiektu z lakiernią i zakres jego odpowiedzialności administracyjnej. Jeżeli konieczne jest szybkie udzielenie informacji w zakresie wszystkich wymaganych formalności dla lakierni, pytania proszę kierować pod adresem kabinylakiernicze@wp.pl, a w sprawach pilnych lub kłopotliwych proszę o kontakt telefoniczny, tel. 502 792 906 (Paweł Frey). Jeżeli planowana inwestycja ma odległy termin realizacji, zachęcam do zapoznania się z treścią kolejnych części cyklu zawierających opis wymaganych procedur i formalności przy organizacji i użytkowaniu lakierni ciekłej:

    • Część 7. Obowiązki właściciela budynku.
    • Część 8. Konflikt społeczny. Gdy sąsiedzi nie wyrażają zgody. Protest na etapie procedur administracyjnych.
    • Część 9. Konflikt społeczny. Gdy sąsiedzi nie wyrażają zgody. Konflikt na etapie funkcjonowania lakierni. 

    Robert Grzywaczewski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...