• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Normy/Prawo

    Wydanie nr: 6(134)/2021

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  16.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 5 z 6

    W podsumowaniu tego tematu jeszcze dwie istotne informacje:

    1. Decyzja o pozwoleniu na budowę zachowuje swoją ważność przez trzy lata od daty jej wydania do momentu zgłoszenia rozpoczęcia budowy, przy czym realizacja robót budowlanych nie może być przerwana na okres dłuższy niż trzy lata.
    2. Ustawienie kabiny lakierniczo-suszarniczej na zewnątrz obiektu wymaga bezwzględnie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę i nie zmienia tego żadna opinia oferenta tego typu urządzeń o rzekomym ustawieniu maszyny niezwiązanej na stałe z gruntem lub inne mity o powierzchni zabudowy poniżej 35 mkw., czy kolejny absurd o używaniu lakierów wodorozcieńczalnych niezawierających LZO, przez co lakiernia nie wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To przykra informacja, ale takie bzdury krążące w obiegu fatalnych w skutkach porad nie zmieniają wymaganego zakresu formalności. Kabina lakiernicza usytuowana na zewnątrz obiektu wymaga wcześniej uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, nawet jak stanie na metalowej fabrycznej podstawie. Do jej legalnego użytkowania wymagane jest uzyskanie wcześniej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z pozostałą częścią lakierni. Musi być także objęta oceną zagrożenia wybuchem, bez względu na cudowne w swej treści certyfikaty producenta, czy opinie specjalistycznych firm zajmujących się oceną urządzeń pracujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Taka kabina na zewnątrz obiektu wymaga także uzyskania przed jej uruchomieniem pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów, a w lakierniach o mniejszym zużyciu materiałów osobnego zgłoszenia emitorów LZO.

    W kolejnej części cyklu zajmiemy się szczegółowo procedurą zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części, ponieważ organizowanie lakierni w funkcjonującym już budynku to często planowane przedsięwzięcia. Tryb zgłoszenia nie wymaga opracowania kosztownego projektu budowlanego, a po zakończeniu remontu i montażu wyposażenia obiekt nie wymaga odbiorów i uzyskania odrębnej decyzji o pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli konieczne jest szybkie udzielenie informacji w zakresie wszystkich wymaganych formalności dla lakierni, proszę je kierować pod adresem: projekter@projekter.pl, a w sprawach pilnych lub kłopotliwych proszę o kontakt telefoniczny, tel. 601 221 760. Postaram się sprawnie pomóc i udzielić wymaganych informacji. Jeżeli planowana inwestycja ma odległy termin realizacji, zachęcam do zapoznania się z treścią kolejnych części cyklu zawierających opis wymaganych procedur i formalności przy organizacji i użytkowaniu lakierni ciekłej (szczegóły poniżej).  

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...