Szukaj

  Galwanotechnika

  Wydanie nr: 6(116)/2018

  Artykuły branżowe

  Galwanotechnika

  9 miesięcy temu  03.01.2019, ~ Administrator   

  Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

  Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

  Strona 1 z 8

  Obecność chromu (VI) w powłokach konwersyjnych opartych na chromie (III)

  Zbadano wpływ różnych związków kompleksujących, kobaltu oraz pH na proces tworzenia chromu sześciowartościowego w powłokach konwersyjnych opartych na chromie trójwartościowym. Wyniki wskazują, że powłoki wytworzone w pasywacjach zawierających fluorki są bardziej odporne na utlenianie chromu (III) ze względu na wbudowywanie fluorku chromu (III), który jest bardziej stabilny niż tlenek czy wodorotlenek chromu (III). Ponadto stwierdzono, że wysokie stężenie kobaltu w pasywacji sprzyja tworzeniu chromu (VI). Zakłada się, że kobalt działa jak katalizator. Wyniki wskazują również, że zawartość chromu (VI) wzrasta przy wyższym pH ze względu na wyższą stabilność chromu sześciowartościowego w podwyższonym pH. Ponadto zastosowanie czynników blokujących, takich jak „pasywacje po pasywacji”, redukuje stężenie chromu (VI) w powłoce. W artykule przedstawiono również możliwy mechanizm tworzenia chromu (VI) w powłoce konwersyjnej.

  Wprowadzenie

  Chromianowanie służące do zabezpieczania powłok cynkowych zostało opatentowane w 1936 roku.1 Ze względu jednak na aspekt ekologiczny, a także badania wskazujące na toksyczność i rakotwórczość chromu sześciowartościowego2-4, zakwestionowano zasadność stosowania chromianowania w procesach cynkowania. Dyrektywa ELV 2000/53/EC w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji wykluczyła stosowanie chromu (VI), a także innych metali ciężkich w komponentach pojazdów wprowadzanych na rynek po 1 lipca 2003 roku5. Norma EN 15205 wprowadziła limit stężenia chromu (VI) na 0,100 µg/cm² w antykorozyjnej warstwie ochronnej6. Wszystko to spowodowało konieczność wprowadzenia na rynek pasywacji niezawierających chromu (VI). Opatentowane w 1951 roku7, ale niestosowane ze względu na brak odporności korozyjnej, pasywacje oparte na chromie (III) stały się mniej szkodliwą alternatywą. Obecnie pasywacje oparte na chromie...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(116)/2018

  do góry strony