• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - romerpp 17.09.2021-17.09.2022 Julian

  Galwanotechnika

  Wydanie nr: 2(100)/2016

  Artykuły branżowe

  Galwanotechnika

  ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator   

  Korzyści w stosunku do tradycyjnych grzałek zanurzeniowych/rur grzejnych

  Panelowe grzejniki do kąpieli galwanicznych odporne są na przenikanie cieczy lub oparów (ochrona IP 68). Można je stosować w cieczach do temperatury 200°C. W zależności od wymiarów i ułożenia paneli osiągają moc grzewczą do ok. 50 kW.

  Zbudowane są one z od 1 do 8 lub więcej paneli grzewczych i wykonane ze stali szlachetnych, stali czarnej lub tytanu. Średnica panelu wynosi 25-63 mm. Od wielu lat są z powodzeniem stosowane w różnorodnych wariantach – również w najbardziej wymagających warunkach jako grzejniki ścienne lub przydenne. Dostępne są w wykonaniu standardowym lub odpornym na uderzenia (znacznie lepsze oddawanie i rozprzestrzenianie się ciepła, lepsza skuteczność oraz znacznie wydłużona, prawie trzykrotnie, żywotność). Ryzyko uszkodzenia podczas prac serwisowych jest minimalne.
  Panele posiadają tylko jedno przyłącze (rzadko dwa) – dzięki temu możliwy jest szybki montaż, a instalacja oszczędna jest pod względem kosztów i materiałów. Dodatkowo często istnieje możliwość oszczędności przy montażu zabezpieczeń.
  Przyłącze można zabezpieczyć osłoną PTFE (teflon) przeciwko uszkodzeniom chemicznym i mechanicznym. Stosowanie grzejników panelowych pozwala na zredukowanie ilości elementów grzejnych stosowanych w wannach oraz obniżenie tym samym kosztów zakupu i eksploatacji.
  Natomiast w przypadku małych i wąskich przestrzeni panele umożliwiają zainstalowanie większej mocy grzewczej (kW). W razie potrzeby gwarantują niskie obciążenie powierzchniowe (W/cm2), dzięki czemu minimalizujemy zarastanie osadem powierzchni grzewczych. Już od wielu lat panele stosowane są nawet w kąpielach z tendencją do tworzenia osadów, jak kąpiele oksydacyjne, fosforanowe, alkaliczne czy odtłuszczające i niklowe. Dzięki niewielkiemu zanurzeniu ramion grzewczych, sprawdzają się optymalnie w przypadku niskiego poziomu cieczy.
  Cienkie, pionowe ramiona (Ø12-15 mm) zdają egzamin także w przypadku pionowych zbiorników o ekstremalnie małej powierzchni. Sposób montażu paneli umożliwia szybką wymianę oraz bezpieczne zamocowanie. Wyprowadza przyłącze z obszaru roboczego i obszaru zagrożenia oraz zabezpiecza je przed uszkodzeniem.
  Panele można połączyć złączkami gwintowymi poniżej pokrywy przez ścianę zbiornika. Zarówno projektanci jak i użytkownicy linii galwanicznych doskonale rozwiązują w ten sposób wszelkie problemy związane z ogrzewaniem w liniach bębnowych i zawieszkowych, nawet przy ekstremalnym braku miejsca. Nie jest konieczne przewiercanie ścian zbiorników, podobnie jak spawanie rur czy instalowanie złączek gwintowych do grzałek ceramicznych, dzięki czemu nie narażamy w szczelności zbiornika.
  Wanny można ustawiać bezpośrednio obok siebie. Nie musimy zapewniać odstępu/miejsca niezbędnego do wymiany długich grzałek rurowych. Możliwe jest szybkie i łatwe wyjęcie paneli z wanny w celu przeprowadzenia ich czyszczenia, wymiany, ponownego podłączenia itp.
  W grzejnikach nie powstają skropliny ani woda kondensacyjna, co ma miejsce w przypadku zgrzewanych lub wkręcanych rur. Odpadają zatem awarie spowodowane skroplinami.
  W przypadku paneli grzewczych można zrezygnować z często stosowanej centralnej elektrycznej skrzynki zasilającej oraz całej instalacji elektrycznej z nią związanej, co jest nieodzowne przy tradycyjnych/klasycznych grzałkach.
  Zbiorniki wyposażone w klasyczne grzałki/wkłady grzejne wymagają znacznie większego nakładu pracy przy instalacji oraz wyszukaniu awarii/błędów niż ma to miejsce przy panelach grzewczych.                    

  Joanna Dziedzic
  JTec Urządzenia dla Przemysłu

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony