• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 5(139)/2022

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  08.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Dla procesu cynkowania ogniowego i metalizacji natryskowej

    W dobie szalejących cen energii elektrycznej i drastycznych podwyżek cen wszystkich paliw nawet najmniejsza oszczędność w tym zakresie jest na wagę złota. W przypadku „podwórka” antykorozji i przemysłu z nią związanego największym kosztem jest konieczność stosowania wysokich temperatur w procesach galwanotechnicznych czy przy polimeryzacji powłok farb proszkowych oraz wygrzewania powłok ciekłych systemów malarskich.

    Jednym z rozwiązań, które mogą wpłynąć znacząco na ograniczenie kosztów produkcji, może być stosowanie powłok metalicznych, które łączą skuteczność metody cynkowania ogniowego z prostotą aplikacji systemów malarskich.
    Cynkowanie ogniowe i natryskowe powłoki cynkowe to powszechnie znane i cenione metody ochrony stali przed korozją. Ochrona katodowa oferowana przez cynk jest podstawą działania systemu cynkowania ogniowego. Jest to najlepiej opracowana metoda w celu osiągnięcia długoterminowej ochrony stali przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi.

    ZINGA to nie farba! Co to właściwie jest? 
    ZINGA łączy w sobie cechy charakterystyczne dla galwanicznych powłok cynkowych z ochroną farby polegającą na tworzeniu bariery. Oferuje doskonałą ochronę protektorową oraz barierową, dzięki zawartości cynku z jednej strony i tworzącej się barierze, zapewnianej zarówno przez tlenki cynku, jak i specjalne spoiwo z drugiej strony. Korzyści odniesionych z zastosowania ZINGA nie można zatem porównać bezpośrednio ani z cynkowaniem ogniowym, ani z malowaniem tzw. farbą wysokocynkową.

    Zwykle farba tworzy barierę dla czynników środowiskowych. Ale kiedy bariera ta zostaje pokonana, proces korozji podłoża powoduje powstawanie pęcherzy i łuszczenie się powłoki. Większość tzw. farb bogatych w cynk nie rozwiązuje tego problemu, głównie dlatego, że nie zawierają one wystarczającej ilości cynku dla zapewnienia odpowiedniej ochrony na całej powierzchni powłoki.
    Kiedy po aplikacji powłoki ZINGA utlenia się, na jej powierzchni powstaje warstwa tlenków cynku zapewniająca ochronę polegającą na utworzeniu bariery dla szkodliwego oddziaływania środowiska korozyjnego. Oprócz tego dodatkowa ochrona barierowa zapewniana jest przez spoiwo, które uniemożliwia rozpad cynku. 
    ZINGA może stanowić samodzielną powłokę antykorozyjną pełniącą funkcję ochrony katodowej metalu, przy zapewnieniu czystości powierzchni przed aplikacją do stopnia Sa 2,5. Może też być podkładem dla kompatybilnej farby (zastosowanej jako warstwa nawierzchniowa) w celu zapewnienia optymalnego zabezpieczenia antykorozyjnego, w zależności od wymogów środowiska.

    ZINGA spełnia najlepiej swoje zadanie, gdy stosuje się ją jako samodzielny system ochronny, ponieważ tylko w takim przypadku możliwa będzie jej odbudowa lub naprawa po wielu latach ochrony, bez konieczności ponownego wykonania specjalistycznego przygotowania powierzchni. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Powłoka ZINGA może być nakładana np. za pomocą wałka lub pędzla…
    …oraz natrysku

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...