• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  24.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Ochrona antykorozyjna elementów błyszczących, fosforanowanych, ocynkowanych lub czernionych.

    Ochrona antykorozyjna elementów błyszczących, fosforanowanych, ocynkowanych lub czernionych.

    Strona 2 z 3

    Oleje – woski – lakiery

    W przypadku kilku zastosowań ochrona antyko­rozyjna uzyskiwana za pomocą produktów na bazie amin nie jest wystarczająca. Wówczas stosuje się produkty na bazie oleju lub wosku, które doskonale pokrywają powierzchnię, posiadając doskonałą przyczepność, a tym samym chronią ją przed bezpośrednim kontaktem z wodą i wilgocią. Produkty te, dostarczane w formie gotowego środka, aplikuje się przez zanurzenie, spryskanie lub nakłada ręcznie w temperaturze otoczenia. Czyste i suche powierzchnie są warunkiem wstępnym, ponieważ uwięzienie wilgoci i/lub pozostałości soli pod warstwą oleju lub wosku spowoduje korozję. Podczas suszenia zwiększa się lepkość, a powłoka twardnieje. Osiągalna ochrona antykorozyjna zależy od właściwości produktu, rodzaju i ilości dodatków oraz grubości powłoki: woskowe, grube warstwy dają zwykle znacznie wyższe wartości ochrony niż cienkie, oleiste. Usuwalność zależy również od produktu: w zależności od jego rodzaju stosuje się neutralne, alkaliczne lub rozpuszczalnikowe środki czyszczące. Alternatywnie, oleisty lub woskowy film można nakładać z wodnych emulsji, które zawierają dodatkowe inhibitory korozji jak sulfoniany. Produkty te dostarczane są w postaci koncentratów (często stanowią 5–8%) lub jako gotowe do użycia emulsje. Większość produktów można nakładać w temperaturze pokojowej. Ponieważ wydajny proces schnięcia jest niezbędny dla optymalnej ochrony przed korozją, zwykle zaleca się aplikację w temperaturze 60–70°C. Ze względu na swój skład wiele z tych produktów zapewnia również czyszczenie, dzięki czemu elementy obrabiane o niskim lub średnim stopniu zabrudzenia można umyć i zabezpieczyć podczas jednego zabiegu. W przypadku najwyższych wymagań, np. podczas transportu morskiego, podczas którego zmieniające się temperatury i wilgotność oraz zawierające sól powietrze przyspiesza tworzenie się rdzy, można bezpośrednio nakładać na czyste powierzchnie metalowe bezbarwne lakiery o niskiej zawartości LZO (lotnych związków organicznych) lub powłoki topliwe (termoplasty). 

    Środki odwadniające

    Produkty odwadniające składają się z mieszaniny dodatków wypierających wodę i środków antykorozyjnych w rozpuszczalniku organicznym. Specjalne substancje wypierają wodę z powierzchni, a po odparowaniu rozpuszczalnika pozostaje bardzo cienka powłoka, która zapobiega korozji i zwykle można ją malować. Warianty produktów, które tworzą oleistą lub woskową (suchą w dotyku) warstwę, zapewniają znacznie wyższą ochronę przed korozją, ale zabezpieczają elementy obrabiane, których nie można malować. Produkty różnią się charakterystyką filmu, ilością składników błonotwórczych i rodzajem rozpuszczalnika. Ze względu na zawartość rozpuszczalnika płyny odwadniające należy stosować w temperaturze otoczenia; do suszenia nie wolno stosować ciepłego powietrza ze względu na palność. W zależności od zawartości LZO w powietrzu wylotowym systemy dopalania katalitycznego mogą stać się obowiązkowe. Szybkoschnące płyny odwadniające opierają się na rozpuszczalnikach o niskiej temperaturze zapłonu, które są klasyfikowane jako LZO, podczas gdy warianty bez LZO schną bardzo wolno. Szerokie zastosowanie mają produkty na bazie rozpuszczalnika o temperaturze zapłonu nieco powyżej 60°C. Takie rozpuszczalniki są klasyfikowane jako LZO, ale ze względu na ich temperaturę zapłonu, produkty nie są towarami niebezpiecznymi, zgodnie z przepisami transportowymi, a dla większości klientów suszenie jest wystarczająco szybkie. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Korozja jest nie tylko problemem gotowej części, ale jest również czynnikiem uciążliwym podczas przechowywania i transportu, którego nie należy lekceważyć.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...