• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  20.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Fot. 1. Stopnie skorodowania powierzchni – stan A.

    Fot. 1. Stopnie skorodowania powierzchni – stan A.

    Strona 1 z 4

    Normy związane z PN-EN ISO 12944 – część 1

    W cyklu czterech artykułów („Lakiernictwo Przemysłowe” nr 115, 116, 117 i 118) omówiliśmy najistotniejsze zmiany wprowadzone do grupy norm PN-EN ISO 12944. Poszczególne części odwołują się zarówno wzajemnie do siebie, jak i innych norm, z których znaczna część też uległa zmianom. Pierwotnym celem tego artykułu było porównanie norm, na które powołuje się grupa norm PN-EN ISO 12944 w odniesieniu do tego, co obowiązywało w 1999 r. i ich aktualizacji obowiązujących obecnie. 

    Zmian jednak było na tyle dużo, że postanowiłem omówić najistotniejsze informacje zawarte we współczesnych wydaniach tych norm przede wszystkim z punktu widzenia wykonawców zabezpieczeń antykorozyjnych i osób zajmujących się projektowaniem i nadzorowaniem wykonywania tych zabezpieczeń. Znaczna ilość zmian dotyczy też badań powłok ochronnych w warunkach laboratoryjnych i choć nie zostały one całkowicie pominięte, to jednak mają charakter sygnalny. Normy omawiane są w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się w kolejnych częściach PN-EN ISO 12944. Każda z części powołuje się na pozostałe części normy, a ponadto:

    Część 1 
    powołuje się na PN-EN ISO 4628: 2016-03
    Farby i lakiery. Ocena zniszczenia powłok. Określanie ilości i rozmiaru uszkodzeń oraz intensywności jednolitych zmian w wyglądzie.

    • Część 1. Wprowadzenie ogólne i system określania.
    • Część 2. Ocena stopnia spęcherzenia
    • Część 3. Ocena stopnia zardzewienia
    • Część 4. Ocena stopnia spękania
    • Część 5. Ocena stopnia złuszczenia
    W tej grupie norm nie wprowadzono żadnych istotnych zmian w stosunku do poprzedniego wydania.

    Część 2 
    nie powołuje się na inne normy poza pozostałymi częściami ISO 12944.

    Część 3 
    powołuje się dodatkowo na PN-EN ISO 8501
    Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów – Wzrokowa ocena czystości powierzchni.

    Część 1:2008 
    Stopnie skorodowania i stopnie przygotowania niepokrytych podłoży stalowych oraz podłoży stalowych po całkowitym usunięciu wcześniej nałożonych powłok
    W normie wprowadzono tylko jedną zmianę, dołączono wzorzec fotograficzny podłoża ze zwykłej stali niskowęglowej w stopniu skorodowania C po przygotowaniu do Sa 3, po obróbce strumieniowo-ściernej z użyciem powszechnie stosowanych ścierniw. Zdjęcie to było dostępne już wcześniej w formie uzupełnienia normy (PN-ISO 8501-1:1996/AD1:1998).

    Norma zawiera wzorce fotograficzne czterech stopni skorodowania powierzchni stali: A, B, C i D (fot. 1-4). Dla każdego stopnia skorodowania zamieszczono wzorce wyglądu powierzchni po różnych stopniach obróbki strumieniowo-ściernej. Opisano też czyszczenie narzędziami ręcznym i narzędziem ręcznym z napędem mechanicznym oraz czyszczenie płomieniem. Z reguły metody te są przewidziane dla stali walcowanej na gorąco, ale metody obróbki strumieniowo-ściernej i mechanicznej mogą być również stosowane na stali walcowanej na zimno, o ile są one grubości wystarczającej do wytrzymania odkształceń spowodowanych uderzeniem ścierniwa lub skutkami czyszczenia narzędziem ręcznym z napędem mechanicznym.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Stopnie skorodowania powierzchni – stan B.
    Fot. 3. Stopnie skorodowania powierzchni – stan C.
    Fot. 4. Stopnie skorodowania powierzchni – stan D.
    Tabela 1.
    Tabela 2.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(120)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne