• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  05.03.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 2

    Materiał, który pokonał korozję

    Wieloletnie postępy inżynierii materiałowej dały antykorozji przemysłowej produkty ochronne godne nazwy „zamienników na wszystko”. To popularne „alloye”. Teoretycznie – niezależnie od licznych nazw handlowych – jest to grupa chemicznie odpornych stopów niklowo-chromowo-molibdenowych zaliczanych do grupy kompozycji wysokoniklowych. Praktycznie – materiały wynalezione i opatentowane przez Thyssenkrupp VDM w latach 30., a ostatecznie dopracowane pod koniec ubiegłego wieku. 

    Obecnie – z zachowaniem zasad własności i ochrony patentowej – wytwarzane pod różnymi markami i przez różnych producentów z jedną cechą szczególną – dają sobie radę z oddziaływaniem 99% substancji zaliczanych do groźnych mediów korozyjnych.
    Dla znawców zagadnienia nie sekret. Na upowszechnienie aparatury i urządzeń budowanych z materiałów o chemoodporności bliskiej metalom szlachetnym złożyło się kilka przyczyn. 
    Pierwszą i bardzo istotną było zwolnienie niklu, chromu, wolframu, wanadu i pokrewnych im pierwiastków z zastosowań militarnych i udostępnienie ich potrzebom produkcji cywilnej. Patetycznie i przewrotnie mówiąc – zwycięskiej bitwie z korozją pomogło pokojowe zastosowanie techniki wojskowej. 
    Drugą przyczyną były rosnące wymagania w zakresie czystości produkcji chemicznej i zapobieganie jej wpływowi na środowisko naturalne. Obecne normy i przepisy dotyczące czystości półproduktów i produktów finalnych chemii, farmacji, kosmetyki, przemysłu spożywczego oraz – co niezmiernie istotne – obowiązek wykluczenia jakichkolwiek awaryjnych wycieków substancji chemicznych, wymusiły stosowanie aparatury i urządzeń o pełnej niezawodności eksploatacyjnej, niepoddającej się przypadkowej korozji czy niekontrolowanej destrukcji pod wpływem przerabianych mediów. 

    Trzecią przyczynę – ekonomiczną – stanowił rachunek kosztów. Wiadomo bowiem, że „ciężka antykorozja przemysłowa” w dotychczasowym wydaniu jest nie tylko „ciężką, bo drogą inwestycją”, ale jeszcze „cięższą” – przy uwzględnieniu kosztów ciągnionych, obejmujących nie tylko bieżące nakłady inwestycyjne, ale także wieloletnie, przyszłe koszty eksploatacji i obsługi remontowej. I właśnie dlatego koszty liczone w czasie spowodowały, że dawną, powłokowaną stal sukcesywnie zaczęły wypierać urządzenia budowane z coraz bardziej odpornych materiałów z własnościami sięgającymi stopów o znamionach metali szlachetnych.
    W ich składzie znajdują się przede wszystkim:

    • składniki stopowe: Ni ~60%, Cr ~22%, Mo ~15%, Fe ~1,5%, Mn ~0.5%
    • składniki śladowe: C, Si, P, S, Al, Co, Cu – razem ~1,0%

    co, po opanowaniu technik metalurgicznych umożliwiających formowanie blach, płyt, rury, prętów wraz z opracowaniem niezbędnych technologii i materiałów spawalniczych, pozwoliło na ich tzw. przydatność użytkową  i stosowanie bądź to jako wyłącznych materiałów konstrukcyjnych lub w charakterze materiałów wykładzinowych zbliżonych do platerów. 
    W charakterystyce prospektowej opisywane są one jako:

    • szczególnie odporne na media chemiczne, w tym utleniacze i reduktory
    • wyjątkowo odporne na działanie jonów chlorkowych oraz ich skutków w postaci korozji  wżerowej i szczelinowej
    • niewrażliwe na korozję naprężeniową
    • bardzo odporne na działanie kwasów mineralnych, w tym siarkowego, azotowego, fosforowego, solnego oraz mieszanin kwasu siarkowego z jego solami
    • wytrzymujące działanie zanieczyszczonych i odpadowych kwasów mineralnych
    • charakteryzujące się pozytywnymi własnościami spawalniczymi
    • nieposiadające szkodliwych właściwości biologicznych i oddziaływania alergicznego

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(117)/2019

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp