Szukaj

  Antykorozja

  Wydanie nr: 1(111)/2018

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator   

  Magnesowanie defektoskopem jarzmowym. / Defektoskop stałomagnesowy.

  Magnesowanie defektoskopem jarzmowym. / Defektoskop stałomagnesowy.

  Strona 1 z 5

  Kontrola jakości konstrukcji stalowych zabezpieczonych cynkowymi powłokami antykorozyjnymi z zastosowaniem różnych metod badawczych, część 2

  W artykule przedstawiono wymagania stawiane w najważniejszych normach związanych z ochroną przed korozją, m.in. w normie PN-EN ISO 1461 oraz wytycznej DASt 022. Zaprezentowano wiedzę niezbędną do wykonywania i kontroli powłok cynkowych. Celem, jaki przyświecał autorce przy pisaniu artykułu, było przybliżenie tematyki związanej z ochroną powłokową nie tylko inspektorom nadzoru, lecz również osobom spoza branży antykorozyjnej. 

  KONTROLA PO OCYNKOWANIU. RODZAJE BADAŃ. KRYTERIA ODBIORÓW

  Aby skutecznie badać elementy i materiały przeznaczone do ocynkowania mamy do dyspozycji wiele metod badawczych. Dzięki nim możemy sprawdzać właściwości, skład chemiczny, wytrzymałość, mierzyć grubości poszczególnych warstw oraz wykrywać wady i nieciągłości na etapie: 

  • produkcyjnym: tak międzyoperacyjnym po kolejnych etapach jako kontrola w procesie wytwarzania „online” bezpośrednio na linii produkcyjnej oraz na zakończenie procesu produkcji „offline” w celu zapewnienia wymaganego poziomu jakości określonego w zamówieniu klienta, 
  • eksploatacyjnym podczas okresowych przeglądów. W przypadku badań diagnostycznych zwykle producent, użytkownik czy jednostka kontrolująca zaleca przeprowadzenie okresowej kontroli lub ocenę stanu technicznego obiektu, konstrukcji czy elementu po pewnym czasie jego użytkowania. Może być to określone czasowo, np. po roku, dwóch czy więcej, po konkretnej liczbie cykli pracy lub po określonej liczbie przepracowanych godzin. Okresowe przeglądy polegają na kontroli wizualnej, dzięki której można stwierdzić, czy nie nastąpiły uszkodzenia antykorozyjnych powłok zabezpieczających.

  Badania można podzielić ogólnie na dwie podstawowe grupy: 

  • badania niszczące DT – destructive testing – polegające na bezpowrotnym zniszczeniu części elementu lub wycięciu jego fragmentów i poddaniu ich badaniom. 
  • badania nieniszczące NDT – non destructive testing, których definicja brzmi: „Badanie nieniszczące jest to postępowanie, w wyniku którego uzyskuje się informację o występowaniu nieciągłości materiałowych w obiektach, o właściwościach materiałów obiektów badanych i wymiarach obiektów, bez naruszania ciągłości ich makrostruktury i mikrostruktury oraz powodowania zmian lub wpływania na ich właściwości użytkowe”. [4] 

   Biorąc pod uwagę to, że mamy do czynienia z powłokami zabezpieczającymi naszą konstrukcję przed korozją powinniśmy korzystać w jak największym stopniu z badań nieniszczących. W zależności od miejsca występowania wad i nieciągłości, które zamierzamy wykrywać i to, czy będą to powierzchnie zewnętrzne badanego obiektu, czy jego wnętrze, należy dobrać odpowiednie metody i techniki badawcze. 

  Tab. 3. Minimalna grubość powłok i ich masa na próbkach, które nie były odwirowane. Dobór grubości powłoki dla konkretnych rozwiązań zależy od środowiska korozyjnego, w którym dany element ma być użytkowany, od żądanej trwałości zabezpieczenia i należy do projektanta zabezpieczenia.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 3. Badanie wnętrza rury lusterkiem z własnym oświetleniem (zasięg do 0,6–1,0 m).
  Fot. 4. Badanie wnętrza rury endoskopem giętkim (zasięg do 2,0–3,0 m).
  Fot. 5. Magnesowanie defektoskopem jarzmowym.
  Fot. 6. Defektoskop stałomagnesowy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony