• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

  Antykorozja

  Wydanie nr: 5(139)/2022

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  ponad rok temu  08.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 2

  Malowanie Golden Gate w San Francisco

  Most Golden Gate w San Francisco jest znany ze swojego wyjątkowego pomarańczowego koloru. Jego rozpiętość sięga ok. 2700 m, a przez ciągłe narażenie na działanie słonej wody z Oceanu Spokojnego wymaga regularnego malowania konstrukcji oraz konserwacji zabezpieczającej przed rdzą i korozją.

  Budowę mostu Golden Gate rozpoczęto w 1933 r., a zakończono w 1937 r., łącząc San Francisco i hrabstwo Marin w Kalifornii. 
  Od czasu ukończenia budowy stalowa konstrukcja była poddawana poważnym naprawom i ulepszeniom, w tym modernizacji w związku z trzęsieniem ziemi, wymianie pomostu w latach 80. XX wieku oraz instalacji poręczy ochronnych wzdłuż chodników. Rejon Autostrad i Transportu Mostu Golden Gate szacuje, że rocznie po moście przejeżdża około 40 milionów pojazdów.
  Pierwotne plany przedstawione przez głównego inżyniera, Josepha B. Straussa, zakładały budowę hybrydowej konstrukcji wspornikowej i podwieszanej, przy czym most podwieszany o takiej długości nigdy wcześniej nie był budowany.
  Nazwa mostu Golden Gate nie pochodzi od jego koloru, lecz od wejścia do zatoki San Francisco od strony Oceanu Spokojnego − cieśniny Golden Gate.

  W fazie projektowej niektórzy projektanci sugerowali, aby kolorystycznie pasował do mostu Bay Bridge, natomiast Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zaproponowała czarno-żółte pasy, by zapewnić lepszą widoczność przepływającym statkom.

  Pomarańczowy kolor mostu, nazwany International Orange, został wybrany przez architekta Irvinga F. Morrowa, ponieważ jego ciepły kolor dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem przęsła i wyróżnia się na tle chłodniejszych kolorów nieba i morza. Zapewnia on także lepszą widoczność we mgle dla przepływających statków. 

  − Efekt zastosowania koloru International Orange jest równie przyjemny, co niezwykły w dziedzinie inżynierii − napisał Morrow w raporcie dotyczącym koloru i oświetlenia.
  Dodatkowo czerwonopomarańczowy kolor został wybrany z myślą o korozji. Ze względu na narażenie na działanie słonej wody i mgły kolor International Orange lepiej ukryje rdzę niż szary. Do pierwszego malowania mostu zużyto ponad 416 000 litrów farby.

  W jednym z pierwszych rocznych raportów fiskalnych największą pozycją w budżecie utrzymania mostu były wydatki na malowanie stali konstrukcyjnej. „W minionym roku budżetowym na malowanie konstrukcji mostu wydano 112 431,84 USD” − napisano w raporcie. 
  W raporcie wezwano również do przyspieszenia pierwotnego programu malowania, zwracając uwagę na stopień narażenia i brak zastosowania specjalnej obróbki, w tym piaskowania lub czyszczenia ogniowego, przed montażem powierzchni stalowych. Większość pierwotnych uszkodzeń farby była podobno spowodowana odspojeniem zgorzeliny walcowniczej.
  „Narażenie na działanie mgły zawierającej sól jest większe na Golden Gate niż na jakimkolwiek innym moście w rejonie zatoki. Mgła nie tylko bardzo aktywnie atakuje powłokę malarską, ale również ogranicza godziny, w których można wykonywać prace malarskie” − czytamy dalej.
  Według doniesień roczny budżet na farbę, w tym piasek używany do usuwania starej powłoki, wynosił ostatnio około 300 000 USD rocznie. W 2021 r. Rejon Autostrad i Transportu Mostu Golden Gate zużył ok. 326 000 kilogramów piasku i 10 000 litrów farby.

  Według władz dystryktu zakup farby odbywa się w drodze przetargu, a obecnie farbę dostarcza firma Sherwin-Williams Company. Chociaż farba jest produkowana tak, aby pasowała do formuły koloru International Orange, najbardziej zbliżonym kolorem farby, jaki klienci mogą kupić, jest Fireweed. 

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...