Szukaj

  Antykorozja

  Wydanie nr: 6(110)/2017

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  10 miesięcy temu  18.12.2017, ~ Administrator   

  Utrata przyczepności powłoki lakierowej do ocynkowanego podłoża najprawdopodobniej w wyniku niewłaściwego oczyszczenia powierzchni przed malowaniem proszkowym.

  Utrata przyczepności powłoki lakierowej do ocynkowanego podłoża najprawdopodobniej w wyniku niewłaściwego oczyszczenia powierzchni przed malowaniem proszkowym.

  Strona 1 z 4

  Jak opisać właściwości geometryczne powierzchni przeznaczonej do malowania?

  Przyczepność wyrobów lakierowych do podłoża zależy od sposobu i stopnia jego przygotowania przed malowaniem. W pracy przedstawiono ocenę właściwości geometrycznych powierzchni powłok cynkowych otrzymanych w procesie klasycznego cynkowania ogniowego w temperaturze 450°C oraz w procesie wysokotemperaturowym w 580°C. Zastosowano innowacyjną metodę ilościowej oceny chropowatości za pomocą badań profilograficznych w projekcji 3D.

  W przypadku systemów duplex podłożem, na które nanoszone są powłoki lakierowe, jest powłoka cynkowa, w której główny udział ma cynk lub jego fazy międzymetaliczne z żelazem. Parametry powierzchniowe warstwy zewnętrznej powłoki cynkowej determinują efekt końcowy malowania. Powstaje jednak pytanie, jak opisać i porównać właściwości geometryczne powierzchni powłoki cynkowej otrzymanej w różnych warunkach? Odpowiedź na to pytanie jest istotna ze względu na wpływ geometrii powierzchni na przebieg procesu nakładania warstw lakierowych i optymalizację parametrów procesu  przygotowania powierzchni przez obróbkę mechaniczną polegającą na omiataniu odpowiednio dobranym ścierniwem. Z tych też powodów podjęta tematyka może być interesująca dla Czytelników.

  Znaczenie przygotowania powierzchni powłok cynkowych przed malowaniem  

  Na podstawie badań i danych literaturowych wiadomo, że...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 1. Utrata przyczepności powłoki lakierowej do ocynkowanego podłoża najprawdopodobniej w wyniku niewłaściwego oczyszczenia powierzchni przed malowaniem proszkowym.
  Rys. 2. Wygląd teoretycznego profilu powierzchni z zaznaczonymi kryteriami falistości i chropowatości.
  Rys. 3. Trójwymiarowa topografia powierzchni powłoki otrzymanej w klasycznym procesie cynkowania ogniowego 450°C [badania własne autorów].
  Rys. 4. Trójwymiarowa topografia powierzchni cynkowej otrzymanej w procesie wysokotemperaturowym 580°C [badania własne autorów].

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(110)/2017

  do góry strony