• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - romerpp 17.09.2021-17.09.2022 Julian

  Antykorozja

  Wydanie nr: 6(134)/2021

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  6 miesięcy temu  16.12.2021, ~ Administrator   

  Rys. 1. Przykład korozji nitkowej. Po lewej stronie – korozja nitkowa w postaci włókien pod powierzchnią warstwy farby, po prawej stronie – ten sam obszar pozbawiony farby, z widoczną korozją nitkową.

  Rys. 1. Przykład korozji nitkowej. Po lewej stronie – korozja nitkowa w postaci włókien pod powierzchnią warstwy farby, po prawej stronie – ten sam obszar pozbawiony farby, z widoczną korozją nitkową.

  Strona 1 z 2

  Aktualne wyniki badań dotyczące profili aluminiowych wstępnie anodowanych i malowanych proszkowo

  Elementy aluminiowe wstępnie anodowane i malowane proszkowo są optymalnie chronione przed korozją nitkową i znajdują zastosowanie m.in. w budowie elewacji. Jednak wiele firm z branży lakierniczej lub budowy konstrukcji metalowych zadaje sobie pytanie, jak wygląda sytuacja korozyjna w przypadku, kiedy pomalowane na gotowo profile muszą być w późniejszym czasie przycięte na wymiar lub trzeba wywiercić w nich otwory do montażu. Czy wtedy zostanie zachowana odporność na korozję, czy też krawędzie cięcia na wstępnie anodowanych i malowanych proszkowo elementach aluminiowych będą prowadziły do korozji nitkowej? 

  W odpowiedzi na powyższe pytania przeprowadzono aktualne badania w laboratorium eksperckim Dr. Hermann GmbH & Co. KG. Pracownicy laboratorium wstępnie anodowali i malowali proszkowo profile i blachy aluminiowe uszkodzone w określony sposób, a następnie przebadali je w teście korozji nitkowej zgodnie z normą DIN EN ISO 4623-2 przez 500 i 1000 godzin.
  Jako materiał wyjściowy zastosowano różne blachy i profile aluminiowe z wstępnie anodowaną warstwą o grubości ok. 9 μm oraz pomalowane standardową poliestrową farbą proszkową (ok. 60–80 μm). Następnie na próbkach testowych, oprócz typowych rys na powierzchni stosowanych do badania korozji nitkowej, wykonano następujące nacięcia:

  nacięcie na zimno (nożycami do blachy), nacięcie na gorąco (szlifierką kątową), wiercenie (wiertarką).

  Po ekspozycji przez ponad 500 i 1000 godzin nie zaobserwowano korozji pod powierzchnią powłoki proszkowej ani na wierconych otworach, ani na...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Rys. 2. W ramach badań w laboratorium pocięto na zimno wstępnie anodowaną i pomalowaną proszkowo blachę aluminiową za pomocą nożyc do blachy. Po 1000 godzinach testów po usunięciu farby nie stwierdzono żadnej korozji na próbce blachy.
  Rys. 3. Nawet w przypadku blachy ciętej na gorąco za pomocą szlifierki kątowej nie zaobserwowano korozji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(134)/2021

  Reklama
  C1 - prenumerata