Szukaj

  Antykorozja

  Wydanie nr: 4(114)/2018

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator   

  Fot. 1.

  Fot. 1.

  Strona 1 z 2

  Czyli nie każdy pędzel trzymać powinien

  Artykuł wskazuje przykładowe zadania, jakie stawiane są przez inwestorów, biura projektowe i bezpośrednich zleceniodawców firmom wykonawczym i jakie to w rezultacie przynosi efekty. Ponadto podane zostaną przykłady wymagań stawianych firmom wykonawczym nieodzwierciedlające w żaden sposób aktualnych potrzeb w zakresie będącym przedmiotem zlecenia.

  Nawiązując do tytułu artykułu należy podkreślić, że postawione pytanie, czy każdy pędzel (pistolet lakierniczy) trzymać powinien, dotyczy wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces mający w rezultacie doprowadzić do zabezpieczenia antykorozyjnego i poprawienia estetyki. Nierzadko musi być ona zgodna z obowiązującymi standardami dotyczącymi kolorystyki obowiązującej u właściciela obiektu i odnośnymi przepisami dla tego danego obiektu. Niniejszy artykuł dotyczył będzie tylko obiektów stalowych.

  Wprowadzenie

  Proces zabezpieczenia antykorozyjnego powinien rozpoczynać się na etapie projektowym i winien być uwzględniony w harmonogramie realizacji robót. W rzeczywistości często o antykorozji przypominają sobie wszyscy pod koniec procesu realizacji, bowiem „wypadałoby to pomalować”.
  Naturalnie trzeba uwypuklić tu pozytywne w tym zakresie działania dotyczące niestety tylko raczej obiektów dużych, o kluczowym znaczeniu, np. mosty, wiadukty, statki. Przy czym i w tych przypadkach często dochodzi do perturbacji związanych z logistyką i zmianami projektowymi w trakcie realizacji. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że nie zawsze harmonogramy prac antykorozyjnych uwzględniają panujące warunki atmosferyczne, co w przypadku obiektów dużych (zbiorniki, mosty, wiadukty) determinuje możliwość ich wykonania – nie zawsze bowiem wskazane jest malowanie śniegu na biało. Aczkolwiek obecnie dostępne materiały pozwalają na prowadzenie prac w zakresie niskich temperatur, przy czym, jak powszechnie wiadomo, nie tylko temperatura jest jedynym czynnikiem pozwalającym na wykonanie wyżej wymienionych prac.

  Wymagania stawiane wykonawcy

  Zazwyczaj w warunkach przetargowych dotyczących prac antykorozyjnych jednym z kluczowych elementów, wręcz decydującym o dopuszczeniu do wzięcia w nich udziału, jest przeprowadzenie wizji lokalnej obiektu. Nie wszyscy jednak chcą się zapoznać z możliwymi przyszłymi trudnościami w realizacji zadania, skonfrontować posiadane wyposażenie techniczne umożliwiające prawidłowe i bezpieczne wykonanie zadań. Jako przykład może posłużyć zabezpieczenie antykorozyjne słupów energetycznych (wysokość 60 m, położone w grząskim terenie – przecież trzeba do nich dotrzeć z potrzebnym sprzętem, zabezpieczyć teren, a na koniec jeszcze na nie wejść). Ponadto do zabezpieczenia mogą być przeznaczone obiekty nietypowe (fot. 1, 2).
  Często w warunkach przetargowych proponuje się stosowanie nowatorskich,  nienormatywnych zabiegów technologicznych – bo taka jest moda – np. czyszczenie suchym lodem (pomija się zupełnie problem sztucznego ochłodzenia powierzchni i z tym związanego nowego punktu rosy, a co jest jeszcze bardziej niebezpieczne w przypadku stali innych niż konstrukcyjne, technologia ta prowadzi do zmiany struktury materiału – jest to bowiem tzw. obróbka podzerowa) lub wykonywanie prac niemających uzasadnienia ekonomicznego i technicznego (np. czyszczenie strumieniowo-ścierne skorodowanej blachy 0,8 mm, a następnie jej malowanie, gdzie koszt wymiany na nową byłby dwa-trzy razy niższy (fot. 3).

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 1.
  Fot., 2.
  Fot. 3.
  Fot. 4.
  Fot. 5.
  Fot. 6.
  Fot. 7.
  Fot. 8.
  Fot. 9.
  Fot. 10.
  Fot. 11.
  Fot. 12.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony