Szukaj

  Antykorozja

  Wydanie nr: 2(112)/2018

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  5 miesięcy temu  09.05.2018, ~ Administrator   

  ZINGA może stanowić samodzielną powłokę antykorozyjną.

  ZINGA może stanowić samodzielną powłokę antykorozyjną.

  ZINGA – alternatywa dla procesu cynkowania ogniowego

  Cynkowanie ogniowe i natryskowe powłoki cynkowe to powszechnie znane i cenione  metody ochrony stali przed korozją. Ochrona katodowa oferowana przez cynk jest podstawą działania systemu cynkowania ogniowego. Jest to najlepiej opracowana metoda w celu osiągnięcia długoterminowej ochrony stali przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi.

  ZINGA łączy w sobie cechy charakterystyczne dla galwanicznych powłok cynkowych z ochroną farby polegającą na tworzeniu bariery. Oferuje doskonałą ochronę protektorową oraz barierową, dzięki zawartości cynku, z jednej strony, i tworzącej się barierze zapewnianej zarówno przez tlenki cynku, jak i specjalne spoiwo, z drugiej strony. Korzyści odniesionych z zastosowania ZINGA nie można zatem porównać bezpośrednio ani z cynkowaniem ogniowym, ani z malowaniem tzw. farbą wysokocynkową.
  Zwykle farba tworzy barierę dla czynników środowiskowych. Ale kiedy bariera ta zostaje pokonana, proces korozji podłoża powoduje powstawanie pęcherzy i łuszczenie się powłoki. Większość tzw. farb bogatych w cynk nie rozwiązuje tego problemu, głównie dlatego, że nie zawierają one wystarczającej ilości cynku dla zapewnienia odpowiedniej ochrony na całej powierzchni powłoki.
  Kiedy po aplikacji powłoki ZINGA utlenia się, na jej powierzchni powstaje powoli warstwa soli cynku, zapewniająca ochronę polegającą na utworzeniu bariery dla szkodliwego oddziaływania środowiska otoczenia. Oprócz tego dodatkowa ochrona barierowa zapewniana jest przez spoiwo, które uniemożliwia rozpad cynku. ZINGA chroni pokrytą przez nią powierzchnię dużo lepiej niż jakakolwiek inna powłoka cynkowa (farby bogate w cynk, natryskowe powłoki cynkowe, cynkowanie ogniowe).
  ZINGA może stanowić samodzielną powłokę antykorozyjną, pełniącą funkcję ochrony katodowej metalu, przy zapewnieniu czystości powierzchni przed aplikacją do stopnia Sa 2,5. Może też być podkładem dla kompatybilnej farby (zastosowanej jako warstwa nawierzchniowa) w celu zapewnienia optymalnego zabezpieczenia antykorozyjnego w zależności od wymogów środowiska.

  ZINGA może być nakładana m.in. metodą natryskową.

  ZINGA spełnia najlepiej swoje zadanie, gdy stosuje się ją jako samodzielny system ochronny, ponieważ tylko w takim przypadku możliwa będzie jej odbudowa lub naprawa po wielu latach ochrony bez konieczności ponownego wykonania specjalistycznego przygotowania powierzchni. 
  ZINGA jest również idealna do regeneracji powłok lub uzupełnienia powstałych w nich miejscowych uszkodzeń.
  Ważną zaletą ZINGA jest to, że za pomocą tego systemu można odnowić warstwę ochronną zniszczonych konstrukcji cynkowanych ogniowo lub naprawić warstwę ochronną konstrukcji nowych, ale uszkodzonych mechanicznie. Przygotowanie powierzchni polega wówczas jedynie na oczyszczeniu ich z soli cynku oraz innych zanieczyszczeń powierzchni. 
  ZINGA może być nakładana za pomocą pędzla, wałka, natrysku powietrznego, hydrodynamicznego, natrysku elektrostatycznego, aerozolu lub metodą zanurzeniową (zimny proces). Musi być wymieszana przed i podczas jej stosowania. 
  W oparciu o długoletnie doświadczenie możemy stwierdzić, że powłoka ZINGA o grubości 40 µm (DFT), zabezpieczająca konstrukcje wewnętrzne, zapewnia trwałą ochronę antykorozyjną przez 7-10 lat, w zależności od panujących warunków otoczenia. Przy zastosowaniu systemu ZINGA w agresywnym środowisku korozyjnym zalecamy samodzielną warstwę o grubości od 120 µm do 180 µm (ZINGA powinna być wówczas stosowana w dwóch warstwach) lub warstwę ZINGA jako podkład antykorozyjny o grubości od 60 µm do 80 µm wraz z dodatkową, specjalistyczną powłoką międzywarstwową lub/i nawierzchniową. Zastosowanie systemu ZINGA zarówno samodzielnie, jak i w systemie dupleks może zabezpieczyć konstrukcję stalową na kilkadziesiąt lat nawet w bardzo agresywnym środowisku otoczenia.      

  Kamil Koj
  Specjalista ds. aplikacji Trops Coatings       
    

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 2(112)/2018

  do góry strony