• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  27.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 2

    Krótki przegląd zawartości

    Żartobliwe podejście do kwestii współczesnego asortymentu handlowego ciężkiej antykorozji przemysłowej z konkluzją „nie szukaj, ale bierz to i to” (artykuł „Antykorozja – do wyboru, do koloru!”/LP 3/2017) opisuje najprostszą drogę wyboru materiału ochronnego, co nie znaczy, że jedyną i optymalną tak technicznie, jak i ekonomicznie. Dzisiejsza inżynieria jest o wiele bogatsza w treści i poszukiwaczom nowości prawie zawsze stwarza szansę znalezienia indywidualnego rozwiązania odpowiadającego potrzebom eksploatacyjnym oraz możliwościom wykonawczym projektowanych urządzeń. 

    Niejako na skróty i z bardzo szerokim obrazem aktualnej oferty handlowej materiałów ochronnych każdy z branżystów spotka się na stronach katalogów publikowanych przez wszystkie liczące się firmy tej branży. Tam są pełne zestawienia i opisy gum chemoodpornych, żywic powłokowych oraz spoiw do mocowania płytek ceramicznych wraz z komponentami pomocniczymi. W każdym z nich jest rozdział dotyczący materiałów specjalnych, farb grubowarstwowych, powłok prądoprzewodzących, odpornych na ścieranie czy zestawów naprawczych. I dlatego – by oszczędzić zainteresowanym pożytecznej acz żmudnej lektury licznych kart materiałowych – niniejszy artykuł niesie pomoc w postaci krótkiego przeglądu treści publikowanych katalogów, a pomocną dla amatorów samodzielnego przeglądania aktualnej materiałówki niech będzie informacja, że wszystkie one posiadają podobną strukturę merytoryczną, widoczną zgodność asortymentu, a także bardzo zbliżone nazewnictwo oferowanych materiałów. 

    Rzecz charakterystyczna – katalogi, poza częścią informacyjno-reklamową, w jednakowych tematycznie rozdziałach prezentują gumy chemoodporne, żywice powłokowe, spoiwa i kity oraz materiały specjalne. Natomiast wnętrze rozdziałów zawiera szczegóły dotyczące prezentowanych pozycji z opisem ich własności, zakresu i sposobu stosowania oraz danych handlowych. Tamże - zbiorcze wstawki zawierające tabelaryczne zestawienia parametrów własnościowych i miejsc zastosowania, umożliwiające szybkie porównania podstawowych cech fizykochemicznych produktów. 
    Rozdział zawierający część „gumową” otwierają systemy gruntowo-klejowe i tu – w stosunku do minionego okresu – widać pozytywną unifikację materiałową. O ile każdy z producentów oferuje dwa systemy gruntowe (popularne „szary” i „czarny”), to jeden z nich oficjalnie informuje o zamienności gruntów stosowanych w systemach gum na bazie kauczuku naturalnego i bromobutylowego oraz nadaje „szaremu” charakter gruntu uniwersalnego, także pod powłoki z gum zwulkanizowanych. Tym samym widoczny jest efekt unifikacyjny – dwa zestawy gruntowe („szary” lub „szary i czarny”) i cztery kleje: do gum naturalnych (popularna „różówka”), samowulkanizujących bromobutylowych („czarny”), zwulkanizowanych („niebieski” lub „żółty”) i wytwarzanych z chlorosulfonowanego polietylenu („brązowy”). To rozwiązanie – być może mało czytelne ze względów formalnych, a bardzo dobrze zrozumiałe w branży – znacznie porządkuje gospodarkę materiałową, szczególnie 
    w warunkach poligonowych, gdzie ograniczeń miejsca, czasu i przestrzeni nie brakuje. 
    W samych „gumach” - ze względu na zawężanie się profilu odbiorców – unifikacja asortymentowa praktycznie została zakończona i współczesny asortyment tych materiałów obejmuje:

    • rodzaje: gumy miękkie (ok. 20 pozycji, twardości 46–70 ShA) i twarde (ok. 7 pozycji, 65–75 ShD)
    • typy: gumy do wulkanizacji i zwulkanizowane
    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...