• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    Przygotowanie Powierzchni

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed nakładaniem powłok malarskich - dziś już nie trzeba nikogo przekonywać. Niemniej i w dziedzinie mechanicznej obróbki powierzchni zmieniają się technologie, pojawiają się nowe produkty, opracowywane są nowoczesne techniki oczyszczania. Aby przybliżyć te zagadnienia, Instytut Mechaniki Precyzyjnej zorganizował pierwsze sympozjum pod nazwą "Aktualne tendencje rozwoju obróbki strumieniowo-ściernej".

    Aktualne tendencje rozwoju obróbki strumieniowo-ściernej



    Znakomita większość referatów była poświęcona praktycznym aspektom wykorzystania poszczególnych wariantów technologii obróbki strumieniowo-ściernej. Ci, którzy przybyli na początku maja do siedziby IMP na seminarium, nie byli zawiedzeni. Poruszana tematyka była interesująca, wykładowcy ciekawie omawiali zagadnienia, a uczestnicy aktywnie brali udział w dyskusjach po każdym wystąpieniu, dopytując o szczegóły lub dzieląc się swoimi doświadczeniami. Organizatorzy liczyli wprawdzie na większe zainteresowanie, mają jednak nadzieję, że następne takie spotkanie przyciągnie większą liczbę uczestników, gdyż opinie osób biorących udział są bardzo pozytywne. - To pierwsze takie sympozjum, ale mam nadzieję, że zapoczątkuje kolejne cykle - witał uczestników i prelegentów Jerzy Jeleńkowski, dyrektor ds. naukowych IMP w Warszawie.


    1445wazny_001.jpg

    Preparat do usuwania tłuszczów, który może być włączony do procesu śrutowania zaprezentował przedstawiciel firmy PantaTec. 


    W pierwszym referacie "Wpływ obróbki strumieniowo-ściernej i kulowania na wytrzymałość zmęczeniową stali konstrukcyjnej" Grzegorz Mońka z IMP omówił efekty stosowania szczególnego przypadku technologii śrutowania zwanej kulowaniem ("shot peening"), gdzie zasadniczym celem jest podwyższenie wytrzymałości zmęczeniowej konkretnych wyrobów, zarówno ze stopów żelaza, jak i stopów aluminium czy stopów magnezu. Ta technologia ma szczególne znaczenie dla elementów narażonych na znaczne i zmienne obciążenia mechaniczne, więc szczególnie dla elementów stosowanych w aeronautyce, motoryzacji czy innych konstrukcjach, od których wymagana jest znaczna niezawodność pod względem mechanicznym.


    1445wazny_002.jpg

    Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali referatów.


    Z kolei Jacek Kanasiewicz z firmy PROFIMA przedstawił bardzo ciekawy projekt/pomysł stosowania ziarna z żużla poniklowego, będącego dawnym odpadem z przerobu rudy niklu w Polsce, generalnie przed II wojną światową, z celem zastosowania go do obróbki strumieniowo-ściernej. Dotychczas ten materiał nie był w Polsce stosowany w tej metodzie przygotowania podłoża pod powłoki lakierowe. Bardzo ważne wykorzystanie materiału zalegającego na hałdach w okolicach Jeleniej Góry, a bardzo istotnym aspektem jest to, że pozyskane z niego ścierniwo w bardzo niewielkim stopniu zawiera tzw. wolną krzemionkę, więc będzie ścierniwem bardzo "ekologicznym" w stosunku do innych żużli, np. pomiedziowych.

    O zastosowaniu materiałów roślinnych do obróbki strumieniowo-ściernej przy renowacji powłok na stopach aluminium, a także efektach stosowania nietypowych materiałów (sody, suchego lodu) mówił Marek Brzeziński z IMP, który był jednocześnie organizatorem seminarium. W wyniku przeprowadzonych badań za pomocą ziarna prosa stwierdził, iż technicznie możliwe i uzasadnione jest stosowanie do przygotowania powierzchni metalowych pod powłoki malarskie obróbki strumieniowo-ściernej ziarnami zboża, jak również usuwanie powłok/zanieczyszczeń w celach renowacji całkowicie lub częściowo.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne