• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Wydarzenia i relacje

  Wydanie nr: 2(142)/2023

  Artykuły branżowe

  Wydarzenia i relacje

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  16.05.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Szkolenie zorganizowane przez firmy: Pulverit, Wagner, Chemetall

  Przez dwa dni (16−17 marca 2023 r., Tychy i Świętochłowice) w prelekcje ekspertów wsłuchiwali się producenci wyrobów, dla których powstawania nieodzowne są farby proszkowe, a niewątpliwym magnesem dla przybyłych była wycieczka po zakładzie produkcyjnym, w którym proces produkcji farb proszkowych poznaliśmy od podszewki, zobaczyliśmy również  po raz pierwszy proces bonderyzowania farb metalicznych w zakładzie produkcyjnym Pulverit Polska w Tychach. 

  W wydarzeniu uczestniczyło 30 firm reprezentujących krajowych producentów. W zdecydowanej większości to wytwórcy wyrobów lakierowanych farbami proszkowymi. 
  Przybyłych podzielono na dwie grupy, by w komfortowych warunkach gościć w dwóch siedzibach. Nasza redakcja uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym pierwszego dnia w siedzibie Pulverit Polska w Tychach, gdzie od godzin porannych trwały prelekcje ekspertów tego czołowego producenta farb proszkowych i reprezentanta firmy Chemetall Polska. Goście mieli okazję poznać historię marki Pulverit. 
  − Jesteśmy firmą produkującą farby proszkowe od 1973 roku i w tym roku obchodzimy 50-lecie – mówił Grzegorz Grzesiczak, dyrektor Pulverit Polska Sp. z o.o. − Od „zawsze” mieliśmy zlokalizowaną produkcję w historycznej dzielnicy Mediolanu, Bovisa, a od 2000 roku produkujemy w ten sam sposób w Polsce, w Tychach. To właśnie na Śląsku powstał zakład produkcyjny o powierzchni 8700 mkw., który rok do roku może pochwalić się rosnącą produkcją. Gdy wziąć pod uwagę typologię produktów mających największy udział w sprzedaży na rynkach europejskich w podziale na sektory, największymi odbiorcami naszych farb są wytwórcy fasad i profili aluminiowych, na drugim miejscu są producenci sprzętu AGD, a na kolejnych − specjaliści od ogrodzeń, systemów składowania i mebli, producenci sprzętu ogrodniczego, oświetlenia, dostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego.

  O przygotowaniu powierzchni przed lakierowaniem 

  Kolejne wystąpienie poświęcone było kompetencjom Chemetall Polska, firmy będącej częścią grupy BASF, największego giganta w branży chemicznej na świecie. 
  – Specjalizujemy się w dostawach technologii i produktów do chemicznego przygotowania powierzchni, zajmujemy się doradztwem technicznym, wdrożeniami i nadzorem procesów technologicznych oraz świadczymy usługi laboratoryjne – przybliżał główny profil działalności swej firmy Michał Deka, Laboratory Manager z firmy Chemetall Polska Sp. z o.o.
  Po krótkiej prezentacji specjalista przeszedł do głównej części swego wykładu, tj. szkolenia z zakresu przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym stali oraz aluminium. Bogato ilustrowany wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, a najczęściej przewijającym się motywem była rola kluczowego procesu, jakim jest odtłuszczanie przed procesami lakierowania. O konieczności zachowaniu reżimu czystości w zakładach aplikujących farby proszkowe wielokrotnie była mowa podczas prelekcji doświadczonego pracownika laboratorium Chemetall Polska.

  Uczestnicy mieli okazję zobaczyć próbki powłok malarskich, które są systematycznie poddawane testom korozyjnym w komorze solnej (w różnych czasach zależnych od wymagań klienta) w laboratorium firmy Chemetall Polska.
  Jak więc najefektywniej realizować procesy przygotowania powierzchni? Ekspert z warszawskiego laboratorium, omawiając ewolucję chemicznych metod przygotowania powierzchni, wyraźnie wskazał na sposoby najbardziej efektywne i ekologiczne, tj. bez stosowania rozpuszczalników organicznych, z użyciem wody i śladowych ilości detergentów. Wskazywał, jak regulacje unijne coraz bardziej wpływają na branżę lakierniczą, wymuszając rezygnację z niebezpiecznych dla środowiska związków chemicznych jak np. chrom VI czy metale ciężkie.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Siedziba Wagner Polska w Świętochłowicach
  Michał Deka z firmy Chemetall Polska Sp. z o.o. poprowadził szkolenie z zakresu przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym stali oraz aluminium
  Siedziba Pulverit w Tychach
  W siedzibie Pulverit Polska w Tychach zorganizowano jedną z części szkolenia nt. lakierowania farbami proszkowymi

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...