• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła
    Strona 1 z 3

    VII Doroczna Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego "Współczesne technologie przeciwkorozyjne"


    W dniach 8-10 maja w Ostródzie odbyła się organizowana co roku Konferencja Naukowo-Techniczna PSK "Współczesne technologie przeciwkorozyjne", zarejestrowana jako 368. impreza Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC). Do tradycji konferencji należy coroczne przyznawanie Odznaki Wielkiego Korozjonisty. W tym roku otrzymał ją Michał Jaczewski.


    Konferencję rozpoczęła sesja plenarna, w której znalazły się trzy referaty. Andrzej Królikowski (Politechnika Warszawska) omówił zmiany stężeń podstawowych czynników korozyjnych w atmosferze miejskiej w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu i ich wpływ na korozję stali, stali ocynkowanej, stali pokrytej powłokami lakierowymi i żelbetu. Stężenia zanieczyszczeń powietrza, decydujące o korozji atmosferycznej metali, mają na obszarze Polski tendencję malejącą, ale i tak są bardzo wysokie w porównaniu z większością krajów Europy Zachodniej.

    Drugi referat, wygłoszony przez Wojciecha Sokólskiego (SPZP Corrpol), dotyczył zjawisk korozyjnych, które obok uszkodzeń mechanicznych, są jedną z głównych przyczyn awarii infrastruktury podziemnej (gazociągów, ciepłociągów, wodociągów).


    1340rozne_001.jpg

    Uczestnicy konferencji.


    Sesję plenarną zakończył referat Anny Gerymskiej (UDT), w którym autorka omówiła poszczególne etapy wdrożenia w Jednostce Certyfikującej UDT-CERT procedury certyfikowania osób zgodnie z PN-EN 15257:2008 Ochrona Katodowa - Poziomy kompetencji i certyfikacja personelu ochrony katodowej. Zatwierdzony program certyfikacji zostanie opublikowany na www.udt.gov.pl.

    W następnym dniu konferencji odbyły się dwie równoległe sesje. W sesji ?Gwarancje na prace antykorozyjne? wygłoszono cztery referaty obejmujące zagadnienia umów gwarancyjnych z punktu widzenia dostawcy farb, wykonawcy prac antykorozyjnych i inwestora. Andrzej Głębowicz (International Paint) przedstawił podstawowe uwarunkowania prawne i umiejscowienie umów gwarancyjnych na prace antykorozyjne oraz ogólny kształt i wymagania umów gwarancyjnych. Prawo unijne, ani też krajowe, nie reguluje w żaden sposób odpowiedzialności wykonawcy prac antykorozyjnych z tytułu gwarancji/rękojmi. Z tej przyczyny ustalanie treści i formy umów gwarancyjnych jest wynikiem wieloletniej praktyki w kontaktach inwestor - wykonawca. Podobnych zagadnień dotyczył referat Leszka Augustynka (International Paint).


    Ewa Mazurek (Polwar) podkreśliła, że wykonawca już na etapie ofertowania powinien rozpoznać wiele czynników mających wpływ na przyszłą odpowiedzialność za zaoferowane prace. Świadomy oferent powinien w ofercie zasygnalizować niedopasowanie systemu do oczekiwań gwarancyjnych i zaproponować trwalsze zabezpieczenie antykorozyjne. Robert Chrzanowski i Agnieszka Kulesza (Zarząd Dróg Miejskich, Warszawa) omówili zakres czynności dokonywanych przez członków komisji w trakcie odbioru końcowego (po zakończeniu realizacji inwestycji), ostatecznego (po upływie okresu gwarancji), a także przeglądów w okresie gwarancji. Pokazali również typowe wady wynikające z nieprawidłowego wykonania prac antykorozyjnych mające wpływ na trwałość zabezpieczenia, ujawnione w czasie trwania gwarancji. Po referatach tej sesji dyskutowano m.in. nad jakością prac antykorozyjnych w świetle Prawa Zamówień Publicznych. Podkreślono dużą rolę inwestora na etapie formułowania warunków kontraktu oraz inspektora nadzoru ze strony inwestora na etapie wykonawstwa w przeciwdziałaniu zaniżania kosztów zabezpieczenia. Poruszono również sprawę opracowania dokumentu regulującego odpowiedzialność za wystąpienie wad w okresie gwarancyjnym w łańcuchu: projektant - inwestor - dostawca farb - wykonawca - inspektor nadzoru inwestora.

    Tagi: antykorozja, PSK,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...