
Firmy w Polsce wyraźnie dostrzegają taką potrzebę: nadal istnieje bardzo duża przestrzeń dla nowych rozwiązań, które zapewnią wsparcie dla całego polskiego rynku chemicznego. Wdrożenie tych rozwiązań wymaga stworzenia odpowiednich koncepcji – we współpracy pomiędzy wszystkimi reprezentantami branży.
– Reprezentanci polskiego przemysłu chemicznego przedstawili bardzo dobry pomysł: zgromadźmy razem wszystkie firmy chemiczne i poszukajmy wspólnie rozwiązań potrzebnych dla dalszego rozwoju branży – podkreślił Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.
– Wierzę, że możemy zrobić nawet więcej – zgromadźmy razem nie tylko firmy, ale i klientów i skoncentrujmy się na tym, co możemy dla nich zrobić, aby mogli działać jeszcze efektywniej i w zrównoważony sposób. Współpraca zainicjowana przez przemysł chemiczny i zakrojona na tak szeroką skalę mogłaby być najlepszym kierunkiem do poszukiwania najwłaściwszych rozwiązań. Innowacje w przemyśle chemicznym są najbardziej skuteczne wtedy, gdy tworzą wartość dodaną dla klientów.
Nowe kierunki dalszego rozwoju
Cały program kongresu Polska Chemia koncentrował się wokół wspólnego poszukiwania pomysłów na dalszy rozwój branży chemicznej. Wśród najważniejszych tematów przedstawiono koncepcję „Przemysłu 4.0” – bezpośrednio związaną z cyfryzacją procesów produkcyjnych w ramach całego łańcucha wartości. Zrealizowany został m.in. panel dyskusyjny poświęcony tej tematyce.
Kongres Polska Chemia stanowi główną platformę do dyskusji, w ramach której przedstawiciele firm chemicznych mogą wymieniać się wiedzą z zakresu najważniejszych wyzwań związanych z rozwojem branży. Obecna, czwarta już edycja, pokazała, że wydarzenie może stanowić doskonałą platformę do tworzenia nowych, wspólnych strategii rozwoju rynku chemicznego w Polsce.