• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Wydarzenia

    Procesy Wspomagające

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Postępy w technologii przetwórstwa tworzyw


    Nowoczesne technologie przetwórstwa tworzyw polimerowych były przedmiotem 10. Międzynarodowej Konferencji "Advances in Plastics Technology - APT? 13", która odbyła się po raz pierwszy na terenie Centrum Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 8-10 października 2013 r.


    Organizatorem konferencji był gliwicki Oddział Farb i Tworzyw Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu. Konferencje te organizowane są w cyklu dwuletnim od 1996 roku i są ważnym wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej, które na stałe weszło do kalendarza spotkań naukowo-technicznych, poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom w dziedzinie tworzyw polimerowych. Głównym celem konferencji było przedstawienie nowych technologii przetwórstwa tworzyw, jak również stworzenie płaszczyzny współpracy w tej dziedzinie między Europą Wschodnią, Środkową i Zachodnią oraz pomiędzy nauką i przemysłem. W konferencji wzięło udział ponad 100 specjalistów branży przetwórstwa tworzyw oraz przedstawicieli świata nauki z 12 krajów (Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch), reprezentujących 70 instytucji; 45% delegatów przybyło z zagranicy.


    1416nauka_001.jpg

    Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili jej szeroki program.


    Zdecydowana większość referatów pochodziła od przedstawicieli wiodących w dziedzinie tworzyw sztucznych zagranicznych ośrodków przemysłowych oraz naukowo-badawczych. Tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia: nowości w zakresie bazy surowcowej dla tworzyw (żywice, polimery biodegradowalne, polimery techniczne, kompozyty i nanokompozyty polimerowe, napełniacze i mieszanki barwiące, nowej generacji środki pomocnicze i modyfikatory); osiągnięcia dotyczące przetwórstwa tworzyw i ich stosowania; maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw; zagadnienia badawczo-rozwojowe i kontrolno-pomiarowe; legislacyjne i normalizacyjne oraz związane z ochroną środowiska jak recykling.

    Referat otwierający poświęcony wybranym zagadnieniom laserowej metalizacji kompozytów poliamidowych i poliuretanowych wygłosił prof. Marian Żenkiewicz z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Prof. Marek Kowalczuk z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN omówił oryginalne polskie rozwiązania dotyczące przetwórstwa PLA w celu zapoczątkowania krajowej produkcji nowej generacji materiałów opakowaniowych, ulegających recyklingowi organicznemu, a Bernd Sparenberg z firmy Albis Plastic GmbH (Niemcy) przedstawił nowy materiał oparty na polipropylenie wzmocnionym włóknem szklanym dla przemysłu samochodowego. W tematyce dotyczącej kompozytów i nanokompozytów, Serafin García-Novarro z badawczego instytutu AIMPLAS z Hiszpanii przedstawił ostatnie osiągnięcia w dziedzinie materiałów celulozowych PHA, a Agnieszka Meljon z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego omówiła zastosowanie enzymatycznych modyfikowanych włókien lignocelulozowych. W grupie tematycznej dotyczącej przetwórstwa tworzyw, Piotr Wieczorek (Mold-Masters Europa, Niemcy) przedstawił technologię IRIS, stanowiącą nowe rozwiązanie w zakresie współwtryskiwania dla opakowań żywności i napojów. Prof. Edward Kosior (Nextek, W. Brytania) omówił wysokowydajne technologie recyklingu opakowań z poużytkowych tworzyw, natomiast prof. Marek Kozłowski (Politechnika Wrocławska) przedstawił technologie przetwórstwa bioresorbowalnych implantów polimerowych stosowanych w medycynie. W ramach bloku tematycznego dotyczącego maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw, Tad Sasiedzki z firmy ENTEX Rust & Mitschke GmbH (Niemcy) zaprezentował wytłaczarkę planetarną. Referaty poświęcone problematyce badawczo-pomiarowej były prezentowane przez przedstawicieli wyższych uczelni i jednostek badawczo-rozwojowych z Austrii, Niemiec i Polski.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...