• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Wydarzenia i relacje

    Antykorozja

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    ACT’10 po raz dziewiąty

    Od połowy lat 90. międzynarodowe grono specjalistów prezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie farb i lakierów podczas konferencji ADVANCES IN COATINGS TECHNOLOGY (Postępy w Technologii Farb i Lakierów) organizowanej w Polsce. To największa impreza tego typu w środkowo-wschodniej Europie. Dziewiąty raz na zaproszenie Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników spotkali się w Katowicach.


    Konferencje z tego cyklu weszły na stałe do kalendarza urządzanych w Polsce co dwa lata spotkań naukowo-technicznych poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom dotyczących technologii farb i lakierów. Celem konferencji jest nawiązanie oraz poszerzenie współpracy między specjalistami z Europy Środkowej, Wschodniej i Zachodniej. Po sześciu latach konferencja odbyła się ponownie w Katowicach. W roku 2008 w Warszawie wzięło w niej udział ok. 150 uczestników z 18 krajów. W tym roku (23-25 listopada) na terenach Międzynarodowych Targów Katowickich zaprezentowało się aż 70 firm, instytutów i katedr naukowych, z czego prawie połowa z zagranicy. Wśród nich nie zabrakło tak uznanych jednostek badawczych jak te z firmy BASF czy ośrodka badawczego Instytutu Fraunhofera. Spośród innych warto wymienić: Akzo Nobel, Byk-Chemie, Henkel, Kronos International czy Sigma Coatings. Jak co roku, prezentowane były referaty oraz postery przez specjalistów reprezentujących różne dziedziny, tj. producentów surowców do farb, wytwórców farb oraz aparatury do ich produkcji, jak również przedstawicieli środowisk akademickich i badawczo-rozwojowych.

    921no001.jpg

    Konferencja odbywa się co dwa lata.


    W sumie w ciągu trzech dni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ponad 30 referatami. Najwięcej wystąpień i dyskusji naukowych wywołały tematy związane z nowościami w zakresie bazy surowcowej dla wyrobów lakierowych: żywic oraz ich syntezy (nowe polimery, organiczno-nieorganiczne systemy hybrydowe, biopolimery, „inteligentne” polimery), także nowych pigmentów oraz aspektów związanych z kolorystyką (pigmenty antykorozyjne, funkcjonalne, o wysokich parametrach jakościowych), wypełniaczy (w tym funkcjonalne) oraz nowej generacji środków pomocniczych i modyfikatorów (w tym biocydów). Nie zabrakło też referatów nt. nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania wyrobów lakierowych – oczywiście baz wodorozcieńczalnych, high solids, proszkowych, utwardzanych radiacyjnie (UV/EB). Omówiono też wyroby funkcjonalne: przeciwporostowe i antykorozyjne, powłoki „inteligentne”: higieniczne, nanostrukturalne, samoczyszczące, antygraffiti, biopowłoki, nanotechnologie. Wzorem lat ubiegłych, laboratoria potężnych firm i instytutów przybliżyły praktyczne zastosowania nowych technologii. Ta ma oczywiście zastosowanie przy produkcji powłok samochodowych, dekoracyjnych czy przemysłowych.

    921no002.jpg

    Referaty były tłumaczone symultanicznie.


    Rafał Dobrowolski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(68)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne