• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    Lakiernictwo Ciekłe

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Firma LacTec po raz kolejny organizatorem interesującego sympozjum w formie warsztatów


    Kameralne, niezwykle merytoryczne oraz ciekawe, a do tego w bardzo sympatycznym gronie, które chętnie wymieniało się doświadczeniami - takie było czwarte już sympozjum organizowane przez firmę LacTec. Te doroczne spotkania dotyczące malowania ciekłego cieszą się zainteresowaniem nie tylko ze strony lakierników, ale i firm, które działają w branży obróbki powierzchniowej.


    Tym razem tradycyjne seminarium pn. "Koncepcje automatyzacji procesów seryjnego lakierowania" odbywało się w Wieliczce. To niezwykłe miasteczko z bogatą historią sprawiło, że organizatorzy zagwarantowali po pierwszym dniu szkolenia dodatkową atrakcję w postaci zwiedzania słynnej kopalni soli. Oczywiście, najważniejszym celem spotkania było przekazanie wiedzy na temat nowoczesnych technologii lakierniczych i samego procesu malowania. Wprowadzeniem do podstaw elektrostatyki był, jak co roku, niezwykle interesujący wykład połączony z prowadzeniem eksperymentów przez Detlefa Klebera z IHD Dresden. Doświadczenia przykuwały uwagę słuchaczy, dzięki czemu łatwiej można było zrozumieć procesy elektrostatyczne. Przyciąganie i odpychanie cząsteczek jest bowiem wykorzystywane w procesach lakierowania. - Zjawiska elektrostatyki wciąż budzą emocje - mówił naukowiec.

    1210elektrostatyka_001.jpg

    Uczestnicy czwartego sympozjum.


    O samym procesie malowania z elektrostatyką, dlaczego warto stosować tę metodę, rodzajach elektrostatycznych rozpylaczy lakieru, wpływie parametrów procesu na rozpylanie farby, specyfice elektrostatycznego lakierowania tworzyw sztucznych mówił Thomas Scholz z firmy LacTec. - Koncentrujemy się na automatycznym lakierowaniu farbami mokrymi oraz konieczną do tego techniką, która gwarantuje wysoką jakość malowania i powtarzalność procesu - zapewniał T. Scholz.

    O różnorodnych koncepcjach lakierowania dla określonego detalu mówili natomiast Johannes Ott oraz Udo Reeh z firmy LacTec, którzy wskazywali jak wybrać najkorzystniejszą technologię przy malowaniu konkretnych elementów z zastosowaniem różnorodnych kolorów i przy określonej produkcji. Przedstawiciele LacTeca omówili również elektrostatyczne systemy aplikacji na lakierowanie farbami wodnymi oraz opowiadali o różnorodnych koncepcjach przy zastosowaniu technologii naboju czyszczącego. Natomiast Michael Koppe z Porty Gestelltechnik przedstawił zagadnienia związane z projektowaniem i konstrukcją zawiesi przedmiotów do lakierowania. Nie zabrakło również tematyki związanej z automatyką niskociśnieniową ręczną, którą omówił Volkmar Luthke, przedstawiciel firmy ECCO Finishing. Ciekawy wykład miał także Peter Pilat z firmy Peter-Lacke Polska na temat rozpoznawania i zapobiegania błędów lakierowanej powierzchni. Ostatnim wystąpieniem była prezentacja Karl-Heinza Eberharda z firmy Afotek o oczyszczaniu powietrza odlotowego z lakierni. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny. Warto dodać, że ważną rzeczą na tego typu sympozjach, gdzie większość wykładowców stanowili specjaliści z zagranicy, jest zapewnienie fachowego tłumacza. Od samego początku rolę tę pełni Urszula Pawlik, która, jak podkreślali uczestnicy, świetnie radzi sobie z branżowymi zwrotami technicznymi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...